Po co nam filtry? Zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną!

Lato w pełnej okazałości to ogromna ilość słońca. Nic dziwnego, że właśnie w tym okresie ludzie doświadczają ogromnego zastrzyku pozytywnej energii. Nie chodzi tylko o perspektywę wakacji, relaksu i odpoczynku, ale również wzmożoną produkcję witaminy D, którą nasz organizm produkuje poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne. No właśnie, z jednej strony to bardzo ważne, aby spędzać czas na świeżym powietrzu, jednak należy pamiętać, że zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Tak samo długie godziny spędzone na plaży mogą doprowadzić do poparzenia słonecznego.

Bardzo niebezpieczne są także czerniaki, czyli nowotworowe zmiany skórne, które mogą powstać w wyniku długotrwałej ekspozycji skóry na słońce. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie letnim stosować odpowiednie filtry, które pozwolą we właściwy sposób chronić naszą skórę.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym?

W okresie letnim warto wykonywać określone czynności, które mają na celu ochronę skóry przed słońcem. Oczywiście najbardziej podstawowym sposobem jest noszenie przewiewnych ubrań, które skutecznie ograniczają ilość promieni, które padają na ciało. Dobrze, aby były rzeczy lekkie i przewiewne, w których skóra jednocześnie z łatwością oddycha.Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy.

Drugim elementem jest odpowiednie nawodnienie. Raz, że w związku z wysokimi temperaturami człowiek traci dużo wody z organizmu, a dwa, że nawodnione komórki funkcjonują o wiele lepiej.

Jeśli ktoś pływa na otwartym basenie lub w naturalnym akwenie, po wyjściu z wody należy od razu wytrzeć skórę.Wszystko dlatego, że krople wody działają jak bardzo małe soczewki, które skupiają promienie słońca na skórze, a to zwiększa ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych.

Zaleca się również, aby unikać kąpieli słonecznych w godzinach od 11 do 16. Wszystko dlatego, iż to właśnie o tej porze dnia promieniowanie jest najmocniejsze i najbardziej szkodliwe.

Trzeba także pamiętać o odpowiednim kremie z filtrem, który stanowi doskonała ochronę na naszej skóry.

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Obecnie na rynku spotkać można kilka rodzajów filtru. Zasadnicza różnica polega przede wszystkim w ich składzie, a mianowicie:

  • dostępne są filtry na bazie minerałów, czyli nieorganiczne
  • filtry organiczne, czyli chemiczne
  • jak też stanowiące mieszankę zarówno organicznych, jak też nieorganicznych

Bardzo szeroki wybór tego rodzaju produktów dostępny jest na stronie https://www.apo-discounter.pl. Warto zapoznać się z ofertą, jak również zakupić filtry na okres letni, by uniknąć przykrych sytuacji, które związane są ze zbytnią ekspozycją ciała na promieniowanie UV.

Ochrona przed słońcem – SPF

Przy okazji dokonywania zakupu filtrów, spotkać się można z SPF. Jest to nic innego, jak obowiązująca na całym świecie jednostka, która określa wysokość ochrony filtru przed słońcem. Oznacza to, że SPF określa, o ile czasu więcej można spędzić na słońcu do momentu wystąpienia oparzeń. Zastosowanie filtru wydłuża ten czas.

Obecnie maksymalne SPF wynosi 50. Oznacza to, że najmocniejsze filtry chroniące przed słońcem posiadać będą oznaczenie SPF 50. Jednocześnie warto mieć na uwadze, iż oznaczenie SPF to współczynnik, który stosuje się w przypadku tych promieni słonecznych, które powodują opaleniznę.

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim pomaga on w zachowaniu jędrności skóry, a zatem jej młodego wyglądu. Promieniowanie UVA sprawia, że włókna kolagenowe w naskórku niszczeją, a to właśnie kolagen wpływa na jędrność skóry.

Innym problemem natury estetycznej są przebarwienia, które pojawiają się w wyniku ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Oznacza to, że osoby, które regularnie wystawione są na działanie promieniowania słonecznego, mogą doznać uszkodzenia komórek barwnikowych, a przez to na ich skórze pojawią się przebarwienia słoneczne.

Oczywiście odpowiednia ochrona skóry pozwala także zredukować ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli nowotworowej zmiany skórnej o charakterze złośliwym, która może także powodować przerzuty na inne komórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *