W jaki sposób można wykorzystać olej ryżowy w codziennej diecie?

Coraz więcej produktów spożywczych cieszących się dużą popularnością poza granicami kraju, trafia również do Polski. Do takich można zaliczyć oleje ryżowe, które cieszą się uznaniem azjatyckich konsumentów. Jest to związane ze składem tego oleju, który jest w stanie wykazywać działanie prozdrowotne. Wprowadzenie takiego oleju do codziennej diety jest w stanie zapewnić, że można do organizmu dostarczyć wiele cennych składników odżywczych. W ten sposób olej ryżowy może skutecznie wspierać wiele naturalnych procesów występujących w ludzkim organizmie.

Jakie właściwości posiada olej ryżowy?

Oleje ryżowe można pozyskać w dwóch wersjach. Po pierwsze jest to rafinowany olej ryżowy, który posiada znacznie lepszy koloryt. Jednocześnie zwiększenie temperatury dymienia sprawia, że można go bezpieczniej stosować przy smażeniu. Natomiast olej nierafinowany jest nieoczyszczony, co oczywiście zapewnia znacznie więcej składników prozdrowotnych. Jeśli chce się stosować oleje ryżowe w celach zdrowotnych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na wersje nierafinowane.

Do najważniejszych właściwości olejów ryżowych można zaliczyć:

  • spowalnianie procesów starzenia się,
  • obniżanie tak zwanego złego cholesterolu,
  • przeciwdziałanie rozwijaniu się nowotworów.

Zawartość dużych ilości witaminy E sprawia, że olej ryżowy wykazuje właściwości przeciwdziałające procesom starzenia. Wynika to z ochronnego oddziaływania na komórki ludzkiego ciała, a także blokowania wolnych rodników. Pozwala to uzyskać efektywne hamowanie przedwczesnego starzenia się. Dodatkowo witamina E wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne w komórkach. Pozwala to przyspieszyć proces gojenia się ran czy też ograniczać rozwijania się zmarszczek. Dodatkowo witamina E w połączeniu z zawartymi w oleju ryżowym gamma-oryzanolem jest w stanie wpływać przeciwutleniająco. W ten sposób olej może być stosowany w profilaktyce przeciwnowotworowej.

W jakie formie dostępny jest olej ryżowy?

Nieoczyszczony olej ryżowy posiada również smak. Wykazuje on posmak migdałowy lub orzechowy. W ten sposób może być z powodzeniem dodawany do różnego rodzaju potraw. Jednak ten rodzaj oleju znajduje również zastosowanie w wielu kosmetykach. Obejmuje to kremy do twarzy, przeciw odparzeniom u dzieci, balsamy i olejki do ciała, maseczki do twarzy i włosów. W zależności od wybranego produktu, który zawiera oleje ryżowe w swoim składzie, można takie produkty stosować zewnętrznie w celu uzyskania poprawy funkcjonowania skóry. Natomiast olej nieoczyszczony może być dodatkiem między innymi do sałatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *