TECHNOLOGICZNY DETOKS by MocnaStrona.com

TECHNOLOGICZNY DETOKS by MocnaStrona.com to pierwsza akcja społeczna naszego portalu. Ma na celu uświadomienie nam wszystkim jak dużo życia i relacji z innymi ludzmi tracimy przez uzależnienie od technologii.

 

Postęp, nowe technologie, gadżety, aplikacje i sposoby komunikowania zmieniają nasz świat. W swojej idei mają nam pomagać i usprawniać nasze życie. Dają nieograniczony dostęp do zasobów internetu i pozornie nie maja żadnych ograniczeń. Ale czy rzeczywiście pomagają?..

#szczęście

Telefony komórkowe stały się multimedialnymi komputerami na których ekrany patrzymy po kilka godzin dziennie. Odruchowo i bezcelowo sprawdzamy nasze ekrany co kilka minut. Odświeżamy śmieciowe informacje, sprawdzamy instagrama, facebooka czy tiktoka mimo, iż nie znajdujemy i tak tam żadnych ważnych i ciekawych treści wnoszących coś do naszego życia i rozwoju. Oglądamy filmy na VOD, wysyłamy sobie głupie memy i sprawdzamy służbowego maila nawet poza godzinami pracy. W komunikacji miejskiej zgarbieni wpatrujemy się w ekrany. Podczas spotkań towarzyskich co chwilę sięgamy po smartfona sprawdzając nowe powiadomienia lub z czystego odruchu.

Jesteśmy niewolnikami swoich smartfonów

Staliśmy się niewolnikami swojego smartfona a życie determinujemy czysto wirtualnie. Oceniamy na podstawie ilości lajków, wyświetleń. Zamiast się rozwijać – cofamy się. Wartościowe informacje zastępuję śmieciowy fastfood informacyjny.  Mnogość funkcji i zasoby telefonu sprawia, że nasze szare komórki są coraz rzadziej używane. Czy na tym polega rozwój?..

Nikt nie kwestionuje oczywistych korzyści jakie dają nam smartfony. Nie będziemy ich wymieniać bo każdy doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Ale czy na prawdę nasze życie ma tak wyglądać? Czy patrzenie się w ekran telefonu po kilka godzin dziennie ma sens i jest zwyczajnie normalne?.

Uwarunkowania naszego życia, jego tempo, presja pracodawcy czy przyjaciół tworzą błędne koło. Wszystko robimy szybko, w pośpiechu. Nudzimy się po 3 minutach. Czytamy tylko nagłówki artykułów – zatem statystycznie nie dochodzimy nawet do miejsca w którym teraz piszemy te słowa.

Czy przez technologię jesteśmy szczęśliwsi?

Zdecydowanie nie. Rozwój technologii daje odwrotne skutki od zamierzonych. Poza względami ekonomicznymi i coraz większymi zyskami firm technologicznych i softwarowych nie daje nam absolutnie nic.

Stajemy się ułomni ponieważ wiedzę zamiast w głowie przechowujemy w smartfonie. Tracimy umiejętności rozwiązywania problemów ponieważ gotowe instrukcje ich rozwiązań znajdujemy w komputerze. Wszystko to podane jest na tacy. Szklanej, będącej ekranem naszych urządzeń.

Nasze relacje z innymi ludźmi stają sie toksyczne, bardziej ograniczone i oparte o rywalizację oraz nieustanne dopasowywanie się do aktualnych trendów. Na siłowni zamiast ćwiczyć skupiamy się na selfie, hasztagach i modnym ubraniu. W restauracji robimy zdjęcia naszym potrawą i udostępniamy je całemu światu. Robimy zdjęcia ze znajomymi udając świetną zabawę wzorując się na celebrytach, a po ich wykonaniu przestajemy się uśmiechać i znowu zgarbieni wpatrujemy się w ekran. Na profilach społecznościowych budujemy swoją markę. Kreujemy wyidealizowaną osobę, którą chcielibyśmy być, a nie którą w rzeczywistości jesteśmy.

Czy można żyć inaczej?

Oczywiście i nie jest to nic trudnego. Na początek wystarczy sama świadomość tego ogromnego problemu. Nie proponujemy powrotu do epoki kamienia łupanego. Nikt nie wymaga od nikogo całkowitego porzucenia technologii, aplikacji czy mediów społecznościowych. Chcemy jedynie uświadomić wszystkich (także siebie samych) o skutkach nadużywania technologii. Paradoksalnie prowadzimy portal technologiczny, kochamy technologię, z niej żyjemy i również jej nadużywamy. Poza tym ostatnim nadal mamy zamiar to robić. Natomiast chcemy przekazać światu, aby patrzenie w ekrany było tylko dodatkiem do naszego życia, a nie jego głównym elementem.

Ograniczajmy do minimum wirtualne relacje. Zamiast wysyłać emotki, smsy zwyczajnie zadzwońmy do bliskich. Wspólne zdjęcia z wakacji pokażmy swoim przyjaciołom, zapraszając ich do domu a nie wstawiając na fejsa. Nie okazujmy swoich emocji lajkując zdjęcia i wpisy. Przekażmy je osobiście twarzą w twarz. Schowajmy telefon głęboko do kieszeni kiedy jesteśmy z rodziną czy znajomymi. On nie jest ważny.

Nasz przepis na TECHNOLOGICZNY DETOKS?

Wiemy jak łatwo jest potwierdzić i przyznać racje sensownym ogólnikom. Dlatego też mamy własny, autorki pomysł na detoks który może być dla nas niezłym wyzwaniem lub jak mówi się w przestrzeni internetu ,,Challengem”.

Proponujemy abyś zakupił/zakupiła prosty i klasyczny telefon komórkowy pokroju Nokia 105, który dostępny jest za ok 70 zł, a następnie skopiowanie wszystkich kontaktów w smartfonie na kartę sim. W dobie iPhone, słuchawka ta wygląda archaicznie i śmiesznie, ale w kilka chwil przekonasz się o jego zaletach. Są nimi małe gabaryty, funkcjonalność czy żywotność baterii.

Twój nowy telefon nie będzie tym głównym ani docelowym. Traktuj go jako dodatkowy i używany ,,weekendowo”. Proponujemy, abyś prosty telefon używał w weekend, podczas świąt i na wakacjach. Wyznacz sobie ścisłe cele i spróbuj nabrać odruchu zmiany telefonu w wyznaczonych przez Ciebie dniach i okazjach. Ta zamiana zajmie Ci dwie minuty. Nie utracisz z nikim telefonicznego i smsowego kontaktu. Niczego nie ryzykujesz.

W ten sposób z nowym telefonem spróbuj ”wytrzymać” pierwszy weekend. Gwarantujemy, że szybko się przyzwyczaisz i uświadomisz jak wiele czasu zyskałeś/aś..

Ten czas wykorzystaj na swoje pasje, kultura, sport i rodzinę..

Czy podejmiesz się tego wyzwania?…

—–

Włącz się do naszej akcji TECHNOLOGICZNY DETOKS by MocnaStrona.com. Udostępniaj elementy graficzne kampanii oraz link do tego tekstu. Rozmawiaj z bliskimi o problemie nadużywania ekranów i toksycznych relacjach z ludźmi. Wyślij nam swoją historię. A przede wszystkim schowaj telefon do kieszeni i wyjmij go dopiero, kiedy na prawdę będziesz go potrzebować..

 

Redakcja portalu MocnaStrona.com oraz BlogKobiet.pl, VAXY.PL, Nocuje.net oraz traviboo.com