Rak prostaty – czy jesteś w grupie ryzyka?
Nowotwór – ten temat mnie nie dotyczy.
Prostata – to temat tylko dla starszych Panów.
- Nic bardziej mylnego!
Skok cywilizacyjny jest ogromny, wszyscy żyjemy w coraz szybszym tempie, zapominając bardzo często o własnym zdrowiu. Zastanówmy się czy nie płacimy za to wszystko zbyt dużej ceny?
Brak ruchu, zanieczyszczenie powietrza, otyłość, to tylko kilka czynników które mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu u mężczyzn!
Rak prostaty stanowi około 30% wszystkich nowotworów u mężczyzn. Najczęściej nowotwór ten rozpoznaje się u osób starszych, aczkolwiek ta podstępna choroba dotyka również mężczyzn w średnim wieku. Rak gruczołu krokowego rozwija się powoli, często nie dając żadnych dolegliwości. Choroba może rozwijać się przez kilka lat, stąd tak istotne jest kontrolne badanie u urologa, nawet jeśli nie odczuwamy żądnych dolegliwości! Jeśli jednak zauważymy u siebie problem z erekcją, problemy z oddawaniem moczu, zgłośmy się na wizytę do urologa – specjalisty zajmującego się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. W trakcie takiego badania, lekarz urolog może wysnuć u nas podejrzenie rozpoczynającej się choroby nowotworowej. W takim przypadku zaleci nam biopsję prostaty, cele pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
Potwierdzenie raka gruczołu krokowego to nie wyrok! Szczególnie w jej wczesnym etapie!
W takiej sytuacji chory po rozmowie z pacjentem powinien pilnie zaproponować leczenie radykalne! Jedną z takich metod jest operacyjne usunięcie gruczołu krokowego metodą Da Vinci.
Ta najnowocześniejsza technologia pozwala zminimalizować ryzyko powikłań takich jak nietrzymanie moczu czy brak erekcji do minimum, a pacjent już w drugiej dobie po zabiegu może wrócić do domu.
Pamiętajmy, że wstyd przed wizytą u Urologa jest utrwalony od pokoleń. Obraz mężczyzny jako osoby, która „nie może” mieć problemów związanych ze swoimi narządami płciowymi spowodował opory przed przyznaniem się do problemu i często opóźnia decyzje o wizycie, u lekarza która czasami może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencję dla nas!
Zgłoś się do Urologa, jeśli zauważysz u siebie:
– częstomocz, zwłaszcza w nocy
– trudności w oddawaniu moczu
– ból podczas oddawania moczu
– problemy z erekcją
– obecność krwi w moczu / nasieniu
– podwyższone stężenie PSA
– bóle w podbrzuszu
Ponadto pamiętaj, że jeśli Twoi rodzice, bądź rodzeństwo, chorowało na choroby nowotworowe (rak prostaty, rak jajnika, rak piersi) możesz być w grupie ryzyka raka prostaty!
Konsultacja dla mężczyzn z podejrzeniem raka prostaty lub ze zdiagnozowanym nowotworem
https://ecz-otwock.pl/587/operacje-davinci