Za dużo oleju w silniku – czym grozi jego nadmiar?

Olej silnikowy pełni ważną funkcję, jeśli chodzi o jednostki napędowe w samochodach. Bardzo ważnym parametrem jest jego lepkość. To właśnie ona decyduje, w jak dużym stopniu olej zapewnia ochronę poszczególnym elementom mechanicznym.

Indeks lepkości

Indeks lepkości to kolejny parametr, bardzo ważny w kwestii utrzymania odpowiedniej jakości poszczególnych elementów silnika. Indeks ten określa, na ile lepkość oleju zmienia się wraz ze wzrostem jego temperatury. Im wyższy indeks, tym lepsza lepkość oleju pomimo wzrostu temperatur. Dlaczego lepkość jest tak istotna?

Odpowiednie uszczelnienie

Bardzo ważne jest odpowiednie uszczelnienie silnika w okolicach tłoka. To przekłada się na osiąganą przez silnik moc, a zatem efektywność jego pracy.

Funkcja chłodząca

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że ważną cieczą jest płyn chłodniczy. Jednak to olej silnikowy ma bezpośredni kontakt z najbardziej rozgrzanymi elementami silnika. Dlatego to właśnie on odpowiada za ich chłodzenie, dlatego pełni tak ważną funkcję ochronną. Z tej przyczyny istotna jest regularna kontrola poziomu oleju, jak również jego wymiana. Niejednokrotnie brak oleju sygnalizowany jest przez kontrolkę. Warto jednak samodzielnie poddawać testowi jego poziom.

Jak często wymieniać olej?

Z uwagi, iż z biegiem czasu olej staje się coraz bardziej zanieczyszczony i traci swoje właściwości, istotnym elementem dbałości o prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej jest jego wymiana. Najlepiej jest przeprowadzić wymianę oleju raz do roku lub co 15-20 tys przejechanych kilometrów.

Jak dobrze sprawdzić poziom oleju w silniku?

Czynność ta jest bardzo prosta. Przy każdej misce olejowej, która znajduje się w widocznym miejscu, jest także specjalny miernik. Misa olejowa posiada specjalny korek, oznaczony symbolem dedykowanym olejowi silnikowemu. Obok nakrętki najczęściej jest właśnie miernik. Co warto wiedzieć o sprawdzaniu poziomu oleju w samochodzie?

  • Pomiaru dokonaj na równym podłożu. Jeśli samochód będzie stał na nierównej nawierzchni, test może okazać się niewymierny

  • Pamiętaj o tym, aby poziom oleju sprawdzić „na zimnym silniku”. Wszystko dlatego, iż tuż po jego wyłączeniu olej nie zdąży jeszcze spłynąć do misy olejowej. A to oznacza, że pomiar będzie błędny.

Odpowiednie zbadanie poziomu oleju silnikowego jest o tyle ważne, iż pozwala ocenić jego faktyczny poziom. Jeśli zostanie przeprowadzone w błędny sposób, a ktoś pochopnie doleje oleju do misy, jego poziom może przekroczyć przewidzianą normę. Na każdym mierniku znajduje się przedział oznaczony jako „Min”, czyli minimalny, niezbędny poziom oleju oraz „Max” jako maksymalny, dopuszczalny jego poziom w misce. Przed wykonaniem testu należy wyjąć miernik i oczyścić go szmatką lub kawałkiem papieru. Następnie raz jeszcze umieścić w misce i wyjąć, by sprawdzić, czy poziom oleju mieści się pomiędzy dopuszczalną normą.

Za dużo oleju w silniku? Objawy problemu

Początkowo, ciężko jest stwierdzić, na podstawie samej pracy silnika, czy faktycznie jest zbyt dużo oleju w silniku. Nie oznacza to jednak, że sytuację taką należy bagatelizować. Warto także zaznaczyć, że w silniku spalinowym delikatnie większy poziom oleju nie stanowi jeszcze problemu. To znaczy, jeśli jego poziom sięga trochę powyżej maksymalnej, dopuszczalnej normy, nie stanowi to jeszcze problemu. Ten pojawia się dopiero w momencie, gdy doszło do dość mocnego przelania oleju. .Dlaczego jest to zjawisko tak groźne?

Skutki zbyt dużego poziomu oleju w silniku benzynowym i dieslu

Zbyt dużo oleju w silniku może mieć poważne konsekwencje dla jednostki napędowej. Podstawowym zagrożeniem jest rozszczelnienie silnika, co przekłada się na wystąpienie przecieków. Jeśli chodzi o samochody wyposażone w turbosprężarki, istnieje ryzyko, że wystąpi efekt tzw. rozbieganego silnika. Jest to sytuacja, w której następuje zapłon oleju silnikowego, co sprawia, że natychmiast obroty silnika wzrastają do maksymalnych, a kierowca ma trudności z opanowaniem tej sytuacji.

Również w przypadku silników typu diesel nadmiar oleju w silniku może doprowadzić do sytuacji, w której olej napędowy miesza się z olejem silnikowym. Finalnie prowadzi to do zmniejszenia lepkości oleju silnikowego, przez co nie sprawdza się w swojej funkcji tak, jak powinien. Dlatego, w takiej sytuacji należy jak najszybciej wymienić olej.

Jak spuścić nadmiar oleju z silnika?

W teorii proces wymiany oleju silnikowego nie jest szczególnie złożony. Czy oznacza to, że można przeprowadzić go samemu? Zbyt duża ilość olej w silniku najczęściej kwalifikuje sam olej do wymiany. Warto mieć na uwadze przede wszystkim dwie rzeczy:

  • Aby mieć wygodny dostęp do korka spustowego należy skorzystać z podnośnika, optymalnym rozwiązaniem jest po prostu kanał, taki, jak znajduje się w warsztatach samochodowych

  • Drugim aspektem jest utylizacja samego oleju. Proces ten wymaga zachowania określonych środków bezpieczeństwa. Zużytego oleju nie można tak po prostu wyrzucić do śmieci

  • Trzecim aspektem jest fakt, iż ciężko jest upuścić niewielką ilość oleju. Tym bardziej, że przy sporym nadmiarze, szczególnie w samochodach diesel, mogło już dość do zmieszania się oleju napędowego z silnikowym, co dyskwalifikuje ten drugi to dalszego użytkowania

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, jest w zasadzie tylko jednak odpowiedź, jeśli chodzi o spuszczenie nadmiaru oleju silnikowego: należy udać się do warsztatu samochodowego w celu jego wymiany.

Jaki jest koszt wymiany oleju?

Przy okazji tej czynności, najczęściej dokonuje się także wymiany filtrów oleju, paliwa, czasem również powietrza. Dlatego sporo zależy od tego, kiedy ostatni raz był wymieniany olej wraz filtrami. Koszt usługi jest zależy częściowo od miejsca jej wykonania, jak też kosztów poszczególnych filtrów. Istotna jest także sama cena oleju, która różni się w zależności od rodzaju silnika, jak też jakości samego oleju.

Przy założeniu, iż wymianie poddaje się również filtry, koszt całej usługi to około 400-600 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *