5 najpopularniejszych przyczyn utraty mocy silnika

0 145

Kierowcy samochodów mogą dosyć często mierzyć się z drobnymi awariami silnika. W wielu przypadkach objawem usterki jest pogorszenie mocy pojazdu. Pierwszą, nasuwającą się myślą, będzie w takim przypadku nieodpowiednie lub słabej jakości paliwo, jednak niekiedy przyczyny są dużo poważniejsze. Czasami konieczna jest wizyta u mechanika, a szybka interwencja pomoże uniknąć poważniejszych uszkodzeń. Dlaczego samochód traci moc? Jak naprawić problem?

Po czym poznać, że samochód traci moc?

Niekiedy samochody tracą moc nagle. Nie ma wtedy wątpliwości, że pojawił się jakiś problem. Po gwałtownym spadku wydajności najczęściej zapala się kontrolka sygnalizująca awarię silnika. Zdarza się jednak, że spadek mocy jest znacznie trudniejszy do wychwycenia, ponieważ problem narasta sukcesywnie. Mimo wszystko jest wyczuwalny, a jego najczęstszymi objawami będzie:

  • falowanie obrotów silnika podczas jazdy;
  • trudności z rozwijaniem maksymalnej prędkości;
  • większe zużycie paliwa.

Jakie są przyczyny spadku mocy silnika?

Przyczyny utraty mocy w silniku każdorazowo najlepiej będzie zdiagnozować w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Opóźnienie reakcji może prowadzić do stopniowego pogłębiania się problemu, a w efekcie do uszkodzenia całego silnika. Jakie są najczęstsze przyczyny spadku mocy w silniku?

Niewłaściwie dopasowane paliwo i uszkodzenie wtryskiwaczy

Kiepskiej jakości lub zanieczyszczone paliwo może znacznie przyczyniać się do spadku mocy. Źle dobrana mieszanka paliwowa przepływając przez wtryskiwacze, będzie stopniowo je uszkadzać. Objawem zniszczonego podzespołu jest właśnie zmniejszenie wydajności silnika. Można temu skutecznie zapobiec i przedłużyć żywotność wtryskiwaczy wybierając jedynie paliwo premium.

Uszkodzony lub zabrudzony filtr powietrza

Nie każdy kierowca wie, że podana przez producenta żywotność filtra powietrza, sprawdza się tylko wtedy, gdy podzespół stosowany jest w idealnych warunkach i gdy element jest regularnie wypalany. W praktyce często nie ma możliwości częstego wypalania filtra, ponieważ podczas jazdy po mieście nie są rozwijane wymagane do tego prędkości. Co więcej, duże ilości kurzu, pyłu i zanieczyszczeń, dodatkowo skracają jego żywotność. Zanieczyszczony filtr DPF skutecznie pogarsza moc silnika oraz zmniejsza jego wydajność.

Zawór recyrkulacji spalin a spadek mocy silnika

Uszkodzony układ recyrkulacji spalin EGR może dawać charakterystyczne objawy. Oprócz pojawienia się charakterystycznego, ciężkiego, czarnego dymu z rury wydechowej można zaobserwować nagły spadek mocy silnika przy pozycji półotwartej oraz problemy z rozruchem w pozycji otwartej. W takim przypadku, żeby odzyskać wydajność silnika niezbędne jest wymienienie podzespołu na nowy.

Uszkodzona turbosprężarka

Najważniejszym zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie momentu obrotowego silnika oraz poprawa jego wydajności. Z tego względu podczas problemów z mocą, kontrola najczęściej zaczyna się od dokładnego sprawdzenia turbosprężarki. Nie zawsze można zregenerować podzespół, dlatego w wielu przypadkach konieczne będzie wymienienie go na nowy – w tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego zakładu naprawy pojazdów. 

Zaniedbanie regularnej wymiany świec zapłonowych

Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnym pojazdem, należy regularnie wymieniać świece zapłonowe. W przeciwnym razie może pojawiać się charakterystyczne falowanie obrotów silnika oraz poważne problemy z rozruchem.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany