Objawy zużycia świec żarowych – jakie są? 10 oznak, że warto je wymienić

Okres zimowy, często także późna jesień to moment, w którym temperatury spadają poniżej zera. O negatywnych skutkach tego zjawiska przekonują się przede wszystkim kierowcy samochód typu diesel. Dlaczego to właśnie oni mogą mieć trudności z odpaleniem swojego pojazdu? Jakie mogą być tego przyczyny?

Świeca żarowa – co to jest?

Świece żarowe spotyka się w obu typach silników: benzynowym oraz napędzanym dzięki olejowi napędowemu.Jednak ich funkcja w każdej z tych jednostek rozruchowych i napędowych jest inna.

W silniku spalinowym, który zasilany jest dzięki benzynie bezołowiowej, zadaniem świecy żarowej jest wytworzenie iskry, która pozwala na zapłon mieszanki paliwowej, a tym samym rozruch silnika.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku silników typu diesel. Wszystko dlatego, że tutaj następuje samoczynny zapłon mieszanki paliwa i sprężonego powietrza. Dlatego świeca żarowa odpowiada za zwiększenie temperatury w komorze spalania. Dlatego w sytuacji, gdy samochód znajduje się na dworze, a temperatury spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, w niektórych sytuacjach okazuje się, że efekt podwyższonej temperatury w komorze spalania jest trudny do osiągnięcia. W sytuacji, gdy samochód nie chce odpalić, może to również spowodować rozładowaniem akumulatora, który bierze udział w początkowej fazie procesu poprzez dostarczenie energii elektrycznej, która pozwala na wstępny rozruch silnika.

Objawy zużycia świec żarowych

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na przestrzeni lat w pewnym stopniu nie tylko budowa, ale również funkcja świecy w przypadku samochodów diesel uległa zmianie. Co zaskakujące, to właśnie w przypadku silników, które powstały w latach 90. ten element sprawiał najmniej kłopotów. Posiadały tylko jedną funkcję, która związana była z osiągnięciem pożądanej temperatury w komorze spalania. Również ich wymiana była łatwiejsza, dzięki sporym gabarytom.

Nowoczesne świecie żarowe

Obecnie coraz więcej świec pracuje również po rozruchu silnika. Zmianie uległa także ich budowa oraz sposób montażu. Teraz świeca żarowa jest elementem dość delikatnym, który łatwo można uszkodzić podczas próby jej wykręcenia. Nowe modele samochodów posiadają również świecie z czujnikiem ciśnienia, który pozwala na optymalizację mieszanki paliwowej w cylindrach.

Dlatego objawy mogą się różnić w zależności od modelu pojazdu, a przede wszystkim rocznika. Można jednak stwierdzić dość ogólne, acz charakterystyczne sygnały, które będą świadczyć o problemach ze świecą żarową. Jakie są objawy zużycia świec żarowych?

10 oznak, że warto wymienić świece żarowych

Można powiedzieć, że istnieje 10 oznak, które świadczą o tym, iż warto sprawdzić stan świecy żarowej.

1. Czarny dym z rury wydechowej

Po pierwsze pozwala to stwierdzić, że w mieszance paliwowej, która składa się z oleju napędowego i powietrza, jest za dużo paliwa lub występuje niedobór powietrza, które zawiera tlen. Tlen natomiast jest niezbędnym elementem do tego, by podtrzymać proces spalania. Jego niewystarczająca ilość uniemożliwia spalenie paliwa, które znajduje się w cylindrze.

2. Biały dym

Nie jest to sygnał oczywisty. Tym bardziej, ze biały dym może wydobywać się z rury wydechowej w momencie, gdy silnik nie osiągnął jeszcze odpowiedniej temperatury do tego, by spalić mieszankę paliwową. W efekcie z rury wydechowej wydostają się także cząsteczki oleju napędowego wraz z charakterystycznym dla tej cieczy zapachem.

Natomiast nie tylko problemy ze świecą będą owocować w biały dym z rury wydechowej, szczególnie, jeśli występuje on w trakcie jazdy. Może to wynikać z problemów ze sprężarką, czy chociażby jednym z wtryskiwaczy.

3. Wypadanie zapłonu

Jakie są objawy zużycia świec żarowych w silniku benzynowym? Z pewnością dla tego rodzaju silników charakterystyczne jest wypadanie zapłonu. Co oznacza to zjawisko? W skrócie mieszanka paliwa i powietrza, która trafia do cylindra, nie ulega jednak zapłonowi poprzez iskrę, którą wytwarza świeca zapłonowa.

4. Check engine

Informacją, która może pomóc w lokalizacji problemu z zapłonem, jest kontrola „check engine”, która może właśnie pojawić się w momencie wystąpienia jakieś usterki ze świecą zapłonową.

5. Problemy z rozruchem silnika

Trudności w rozruchu silnika mogą wynikać z problemów, które związane są z akumulatorem. Drugi scenariusz to taki, gdzie temperatura jest zbyt niska do tego, by podpalić mieszankę paliwową, co skutkuje trudnościami w rozruchu silnika. Wtedy właśnie przyczyną takiego problemu jest usterka świecy żarowej.

6. Wzrost zużycia paliwa

To kolejny sygnał, że mogły pojawić się problemy ze świecą żarową. Nie jest jednak oczywisty. Na większe zużycie paliwa może wpłynąć wiele czynników, które związane są z usterką któregoś z elementów układu napędowego. Istotna jest także sama jakość paliwa, im niższa jakość, tym wyższe zużycie.

Z drugiej strony to właśnie świeca żarowa umożliwia osiągnięcie temperatury w komorze spalania, która przełoży się na całkowite spalenie paliwa. Jeśli temperatura ta nie zostanie osiągnięta, można zaobserwować wzrost zużycia paliwa.

7. Obroty silnika skaczą na biegu jałowym

W przypadku uszkodzenia świec żarowych, da się zauważyć również nierówną pracę silnika na biegu jałowym. Oznacza to, że obroty silnika będą „skakać” bez użycia pedału gazu. Nie jest to oczywiście jednoznaczna informacja, ponieważ nierówna praca silnika może mieć wiele przyczyn. Z pewnością jednak jest sygnałem do tego, by sprawdzić stan pojazdu.

8. Samochód mocniej wibruje na zimnym silniku

Jeśli samochód wibruje, gdy jego silnik jest zimny, czyli tuż po uruchomieniu auta, może to oznaczać, że uszkodzona świeca żarowa uniemożliwia osiągnięcie prawidłowej temperatury w komorze spalania.

9. Szarpanie podczas przyśpieszania

To również zjawisko, które daje się odczuć przede wszystkim w pierwszych minutach pracy auta. Jeśli samochód szarpie podczas przyśpieszania, warto sprawdzić świecę żarową.

10. Spadek mocy

Jeśli samochód cierpi na spadki mocy to przede wszystkim informacja, że należy zwrócić uwagę na działanie układu napędowego. Warto wziąć pod uwagę uszkodzenie świecy żarowej.

Ile kosztują świece żarowe?

W tym przypadku ciężko mówić o jakiejś konkretniej cenie. Wszystko zależy od rocznika i modelu samochodu, jak również typu silnika. Należy jednak liczyć się z wydatkiem od 20 złotych do około 200 złotych, chociaż przedział cenowy może się różnić.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *