Militarnie, ekologicznie lub w mieście – różne oblicza sztuki przetrwania

Survival to sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Niektórzy traktują go jako rodzaj dyscypliny, inni zaś za swoistą filozofię. Warto pamiętać, że istnieje kilka odmian survivalu, z których każda ma inne założenia. W tym artykule postaramy się omówić najpopularniejsze z nich.

Poczuj się jak elitarny żołnierz

Survival militarny jest na tyle popularną odmianą survivalu, że właściwie bardzo często sztuka przetrwania kojarzy nam się właśnie z militariami. Duża część oferty firm proponujących zajęcia survivalowe to zatem naśladownictwo działań taktycznych, obejmujące samoobronę i walkę wręcz, taktykę pola walki, musztrę wojskową oraz posługiwanie się bronią (którą w tym przypadku będą repliki broni palnej ASG). Działania oparte są zazwyczaj na scenariuszu naśladującym określone rodzaje działań taktycznych (np. odbijanie jeńców, zdobycie obozu wrogiej armii) i nierzadko prowadzone są przez osoby mające rzeczywiste doświadczenie z tego rodzaju operacjami.

Tego rodzaju survival cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród młodzieży, jak również i ojców rodzin, którzy mogą dzięki niemu oddać się militarnej pasji bez narażania życia. Jest to fascynująca, lecz bardzo wymagająca forma spędzania wolnego czasu – chociaż uczestnikom nie grozi śmierć, to będą musieli dokładnie podporządkować się żołnierskiemu rygorowi, wykazując się dużą siłą woli i fizyczną tężyzną.

W zgodzie z naturą

Na zupełnie odmiennym biegunie znajduje się tak zwany survival „zielony” lub „ekologiczny”, który nastawiony jest na obcowanie z naturą i pozbawiony jakichkolwiek elementów militariów. W ramach survivalu tego rodzaju wybieramy się z grupą znajomych lub ekipą fachowców do lasu i dokładamy wszelkich starań, by nauczyć się wykorzystywać do przetrwania przede wszystkim zdobycze natury. Musimy zatem opanować tropienie zwierząt, łowienie ryb bez haczyka i żyłki, rozpalanie ogniska bez pomocy zapałek. Bardzo często tego rodzaju survival łączony jest z praktycznymi zajęciami oraz ekstremalnymi dyscyplinami przetrwania. Tego rodzaju survival jest zatem bardzo wymagający i pouczający, ale może również służyć jako swoista forma relaksu – wiele osób żyjących w dużych miastach niczego nie pragnie bardziej, niż odłączenia się na pewien czas od szalonego tempa współczesnego życia.

Przygotowani na najgorsze

Miejski survival to forma survivalu mocno odbiegająca od dwóch wyżej wymienionych, a zarazem pod wieloma względami bardziej od nich praktyczna z punktu widzenia współczesnego człowieka. Jak sama bowiem nazwa wskazuje, survival miejski obejmuje przetrwanie kryzysowych sytuacji mających miejsce w skupiskach miejskich. Oznacza to uczenie się taktyk pozwalających na ochronę siebie i bliskich przed skutkami wypadków i katastrof lub naukę samoobrony. Osoby praktykujące survival miejski zwracają uwagę, że pozorne bezpieczeństwo współczesnego świata nierzadko bywa zupełnym kłamstwem. Nie oznacza to jednak, że miejscy survivalowcy są paranoikami – wręcz przeciwnie, dzięki nauczeniu się reakcji zwiększających szansę przeżycia niebezpiecznych sytuacji mogą czuć się o wiele spokojniej niż osoby całkowicie na nie nieprzygotowane.

Dziękujemy stronie deltashop.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *