Pierwszy model do sklejania – jaki wybrać?

Modelarstwo od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele jednak osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną zastanawia się jaki model wybrać na początek. Każdy dobry sklep modelarski oferuje bardzo wiele różnych modeli. Zacząć można zatem od tematyki, która nas interesuje.

Przykłady modeli do sklejania

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele do sklejania. Mogą być to np. samoloty. Dostępne są modele niemal wszystkich typów samolotów od początku historii lotnictwa. Wśród modeli dostępne są także pojazdy wojskowe oraz statki czy okręty. Tak szeroki wybór pozwala każdemu początkującemu modelarzowi zakupić taki model, który najbardziej będzie go interesował. Wystarczy wybrać dobry sklep modelarski.

Skala modeli

Wybierając model do sklejania szczególną uwagę zwrócić należy na jego skalę. Modele najpowszechniej oferowane są w skali 1:72. Oznacza to po prostu, że oryginalny pojazd jest pomniejszony 72 razy. Takie modele nie są duże, a tym samym nie składają się z wielu części. Może być to zatem bardzo dobry wybór dla początkującego modelarza. Wraz z nabieraniem coraz większych umiejętności sięgać można po modele w większej skali, np. 1:48 czy 1:35.

Dobór modelu do wieku modelarza

Pamiętać trzeba, aby model zawsze był odpowiednio dobrany do wieku modelarza. Na szczęście każdy dobry sklep modelarski posiada szeroki wybór modeli także i pod tym względem. W przypadku dzieci dobrze sprawdzą się modele w skali 1:100 lub 1:144. Modele te cechują się małą ilością elementów, ale za to dużą ilością detali. Modele te są łatwe w sklejaniu, a tym samym dziecko szybko będzie mogło zobaczyć efekty swojej pracy. Nieco starsze osoby sięgnąć mogą po wspomniane modele w skali 1:72. Z kolei w przypadku dorosłych polecić można modele w skali 1:35 bądź 1:48.

Modele do sklejania z farbami

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o modelach z farbami, które również oferuje wiele sklepów modelarskich. Taki model będzie z pewnością dobrym wyborem dla osoby początkującej. Najczęściej są to bardzo proste modele do sklejania. Mogą stanowić zatem idealny prezent dla dziecka. W pewnością taki model dla dziecka będzie bardzo ciekawy i interesujący.

Rynek modelarski jest dziś naprawdę bardzo szeroki. Każda zainteresowana tym tematem osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dlatego warto wybrać się do sklepu modelarskiego i zapoznać się z oferowanym asortymentem. Modelarstwo jest dla każdego, a wiele osób, które spróbowało stworzyło z modelarstwa swoją największą pasję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *