Jak zapobiegać przegrzaniu silnika?

Awaria silnika może spotkać każdy samochód. Niezależnie od pory roku silnik może się przegrzać. Przed dalekimi wyjazdami warto wykonać mały przegląd, stanu płynów oraz filtrów. Jednym z najczęstszych powodów przegrzewania się silnika jest olej silnikowy – jego niski stan, olej napędowy — wytrącanie parafiny diesla, brak szczelności układu chłodzącego lub awaria pompy wody.

Silnik prawdę Ci powie

Każdy współczesny samochód składa się z kilkunastu tysięcy części. Jednak całość pracuje jako jedno wydajne narzędzie służące do podróżowania.

Każdy wprawiony kierowca zawsze słucha swojego pojazdu, kultury pracy silnika, odgłosów pracy zawieszenia i wszelkich dźwięków podczas jazdy. Samochód ma to do siebie, że zazwyczaj wcześniej powinniśmy rozpoznać (usłyszeć) problem, zanim będzie za późno. Czasem problem może trwać długotrwale, czasem może pojawić się nieoczekiwanie.

Silnik auta jest najważniejszą jego częścią. Awarie mogą skutkować trwałym uszkodzeniem jednostki napędowej. Dbanie o własny i pożyczony pojazd powinno być dobrą etyką każdego kierowcy.

Olej napędowy tylko ze sprawdzonej stacji paliw

Zimą niektóre oleje napędowe diesla powodują wytrącanie parafiny, która to zanieczyszcza zbiornik i może zatykać filtr paliwa. Wtedy jest problem z odpaleniem auta. Najgorsze, że silnik może zgasnąć podczas jazdy. Można się tego ustrzec, gdy ulubiona hurtownia paliw jest w okolicy.

Kupując środki przeciwdziałające wytrącaniu się parafiny, można pozbyć się tego problemu do czasu skończenia się paliwa w zbiorniku. Tego typu produkty wspomagające sprzedaje również każda stacja paliw PETROPOL. Jedna butelka powinna starczyć na kilka tankowań oleju napędowego. Tak więc powyższy problem pośrednio dotyczy przegrzania silnika, ale wskazywać mógł na początku na jego awarię.

Kolejnym przykładem jest niski stan oleju silnikowego. Informacja o tym może pojawić się na wskaźniku deski rozdzielczej pojazdu, w postaci świecącej ikonki oleju silnikowego. Jednak manualny pomiar bagnetem do poziomu stanu oleju, może wskazać niski poziom. To może być oznaką przecieków lub innej poważniejszej awarii. Często uszkodzeniu ulegają uszczelki pod głowicą. W takich sytuacjach silnik może ulec przegrzaniu z powodu większego poboru oleju. Warto zatem regularnie sprawdzać stan wszystkich olejów, w tym tankować olej napędowy lepszej jakości.

Równie uciekający płyn chłodniczy może wiele powiedzieć o awarii. Na pewno składa się to na problem braku szczelności układu chłodzącego. Dlaczego tak się dzieje i co jest tego powodem, powinien sprawdzić specjalista mechanik w serwisie samochodowym.

Polecamy hurtownię paliw PETROPOL, w ofercie wysokiej jakości paliwa, stacja paliw z zapleczem gastronomicznym, olej opałowy, olej napędowy i zbiorniki paliwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *