Co wpływa na wyższą cenę polisę OC?

0 49

Dwóch kierowców ubezpieczających identyczny samochód bardzo rzadko otrzyma od tego samego ubezpieczyciela identyczną ofertę dotyczącą polisy OC. Na wysokość składki wpływa bowiem bardzo wiele czynników. Co więcej, każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje w tym zakresie swoje własne algorytmy. Jakie okoliczności najmocniej podwyższają cenę polisy OC?

Brak zniżek za bezszkodową jazdę

Na polityce towarzystw ubezpieczeniowych najmocniej korzystają kierowcy, którym przez kilka lat z rzędu nie zdarzyło się spowodowanie szkody, która wymagała skorzystania z ubezpieczenia OC. Standardowo zniżki za bezszkodową jazdę rosną z każdym rokiem o kolejne 10% ceny wyjściowej, jednak coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych podchodzi do tej kwestii jeszcze bardziej liberalni. Maksymalna wysokość zniżek to niekiedy nawet 70%. Właściciele pojazdów, którzy nie posiadają tej ulgi płacą niestety najwięcej.

Wiek kierowcy

Z wyższymi składkami za ubezpieczenie OC muszą się liczyć także kierowcy reprezentujący najmłodszą grupę wiekową – do 26 roku życia. Z danych gromadzonych przez ubezpieczycieli wynika, że to właśnie przedstawiciele tego przedziału, statystycznie najczęściej powodują wypadki drogowe. Nic dziwnego, że ubezpieczyciele obniżają ryzyko związane z wypłatą odszkodowania proponując najmłodszym kierowcom wyższe składki.

Data odebrania prawo jazdy

Na bardzo podobnej zasadzie ubezpieczyciele biorą pod uwagę datę odebrania prawa jazdy przez kierowcę. Bardziej doświadczeni właściciele pojazdów mogą liczyć na zniżki. Osoby posiadające prawo jazdy od niedawna ubezpieczając swoje auto muszą natomiast sięgnąć do portfela głębiej.

Miejsce zamieszkania właściciela

Wysokość składek za ubezpieczenie OC jest zróżnicowana regionalnie. Najwyższe wydatki i ponoszą mieszkańcy dużych aglomeracji. Wynika to z dużego natężenia ruchu w tych miejscowościach, a więc zwiększonego ryzyka wypadku. Wpływ na taki obrót spraw mają również tworzące się w większych ośrodkach korki, gdzie w godzinach szczytu łatwiej o kolizję.

Stan cywilny kierowcy

Co ciekawe, ubezpieczyciele biorą pod uwagę również stan cywilny kierowcy. Na czym polega ta zależność? Właściciele samochodów, którzy zdążyli już założyć rodzinę, mają zdaniem ubezpieczycieli skłonność do mniejszego ryzyka i bezpieczniejszej jazdy. Innymi słowy, ubezpieczając auto mniej opłaca się być singlem. Na szczęście ten czynnik ma dość znikomy wpływ na wysokość składki w porównaniu do pozostałych.

Marka i model pojazdu

Cena ubezpieczenia OC nie jest zależna wyłącznie od kierowcy, ale także od ubezpieczanego auta. Wysokość składki znacząco rośnie wraz z wyższą pojemnością silnika, bo takie auta umożliwiają dynamiczną, a więc bardziej ryzykowne jazdę. Niektóre marki, uważane za sportowe także wiążą się z wyższymi kosztami. Nieco głębiej do kieszeni sięgają właściciele starszych aut legitymujących się większym przebiegiem – zdaniem ubezpieczycieli o wysokości składki decyduje słabsze wyposażenie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i gorszy stan techniczny tych samochodów.

Pewnym pocieszeniem dla kierowców płacących za OC relatywnie dużo może być fakt, że istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia. Jednym z nich jest korzystanie z internetowego kalkulatora, na przykład Kiosk Polis (https://kioskpolis.pl/). Jak to działa? W jednym miejscu za pośrednictwem porównywarki można zapoznać się z propozycjami wielu towarzystw ubezpieczeniowych, a w przypadku OC wybrać po prostu najtańszą. Aby tego dokonać, należy w pierwszej kolejności wypełnić krótki formularz znajdujący się na stronie https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany