Uszkodzona cewka zapłonowa – jakie są objawy?

Cewka zapłonowa jest jednym z bardzo ważnych elementów samochodu, który umożliwia uruchomienie silnika. Niestety często może dochodzić do jej uszkodzenia, co przekłada się na zmniejszoną wydajność pojazdu oraz szereg charakterystycznych objawów. Warto nauczyć się rozpoznawać uszkodzoną cewkę zapłonową, aby móc szybko ją wymienić i uniknąć groźnych skutków. Czym dokładnie jest cewka zapłonowa? Jakie są przyczyny i objawy jej uszkodzenia? W jaki sposób można wymienić cewkę zapłonową?

Czym tak właściwie jest cewka zapłonowa?

Cewka zapłonowa to oparty na zasadach elektromagnetyzmu podzespół znajdujący się wewnątrz silnika samochodu. Najważniejszym zadaniem cewki jest przede wszystkim zgromadzenie odpowiedniej ilości energii, a następnie przekazanie jej na świecę zapłonową, dzięki czemu jest możliwy zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej.

Jakie są przyczyny uszkodzenia cewki zapłonowej?

Do najczęściej spotykanych przyczyn uszkodzonej cewki zapłonowej można zaliczyć zużyte lub przerwane przewody zapłonowe. W takiej sytuacji cewka nie będzie mogła wytworzyć odpowiedniej ilości energii oraz przekazać jej do świecy – nie dojdzie wtedy do przeskoku iskry. Niekiedy winny jest również układ ładowania, a także niedziałający lub za słaby akumulator. Na uszkodzenie cewki może mieć wpływ również zwykły błąd – choćby nieodpowiednie zamontowanie cewki czy narażenie podzespołu na kontakt w wodą. Przyczyny można często doszukiwać się również w stykach, na których gromadzą się zanieczyszczenia – kurz czy pyłki, a także gdy wskutek wieku lub czynników zewnętrznych pojawia się na nich korozja.

Po czym poznać uszkodzoną cewkę zapłonową?

Najbardziej oczywistym objawem uszkodzonej cewki zapłonowej są duże problemy, a często też brak możliwości odpalenia silnika – świadczy to o tym, że iskra nie może przedostać się na świecę zapłonową. Kolejnym objawem będzie nierówna praca silnika – można zaobserwować zarówno falowanie obrotów, jak i szarpanie – bardzo często pojawia się ona dopiero po rozgrzaniu silnika. Problemy z pracą silnika pojawiają się zwykle podczas przyśpieszania lub postoju. Charakterystyczny może być również spadek mocy, a także większe zużycie paliwa – dlatego po zauważeniu niepokojących objawów, powinno się jak najszybciej reagować.

O czym koniecznie należy pamiętać?

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów warto pamiętać, że nie są one charakterystyczne jedynie dla cewki zapłonowej. Niekiedy przyczyną może być uszkodzenie innych, współpracujących z nią podzespołów. Dlatego, przed podjęciem decyzji o wymianie cewki, powinno się skontrolować stan świecy zapłonowej, przewodów, rozdzielacza, a nawet akumulatora. Wymiana samej cewki zlikwiduje problem jedynie na jakiś czas i uszkodzenie szybko da się ponownie we znaki.

Uszkodzona cewka zapłonowa – jak ją wymienić?

Pierwszym krokiem jest zakup nowej cewki – nie warto kupować używanych podzespołów, ponieważ nigdy nie ma gwarancji, że będą w pełni sprawne. Element powinno się dopasować do marki i modelu samochodu, a także do mocy i rodzaju silnika. Najwygodniej będzie zdemontować starą cewkę oraz do niej dopasować nową. Prace należy podjąć, dopiero gdy silnik wystygnie, a samochód stoi na równym terenie. Co więcej, powinno się uważać na ostre elementy wewnątrz pojazdu – dobrze jest zaopatrzyć się w grube rękawice robocze, aby uniknąć skaleczenia.

Należy zlokalizować cewkę zapłonową i delikatnie odłączyć wszystkie podłączone do niej przewody – trzeba uważać, ponieważ kable można łatwo uszkodzić. Następnie cewkę należy odkręcić za pomocą śrubokrętu, wyjąć, a na jej miejsce wstawić nowy podzespół i powtórzyć wszystkie czynności w odwrotnej kolejności – przykręcić śruby oraz połączyć przewody. Wymieniając cewkę, można przy okazji wymienić również świece zapłonowe oraz przewody – pozwoli to zyskać pewność, że cały układ będzie działał sprawnie oraz zlikwidować ryzyko, że przyczyną usterki były na przykład przetarte przewody. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *