Jak często wymieniać płyn hamulcowy? Rady profesjonalistów

Płyn hamulcowy gra kluczową rolę w poprawnym działaniu układu hamulcowego pojazdów. Tym samym przyczyna się no naszego bezpieczeństwa. Wraz z upływem czasu płyn traci swe właściwości, co może spowodować zmniejszenie siły hamowania, a w najgorszym przypadku awarię układu. Należy, więc dbać o regularną wymianę płynu hamulcowego. Jednak nie wielu kierowców o tym pamięta, większość nigdy nie sprawdza nawet poziomu płynu. To wielki błąd który może nas kosztować naprawę auta, a przede wszystkim własne zdrowie i życie, jeśli hamulec zawiedzie.

Wymiana płynu w układzie hamulcowy – dlaczego należy to robić?

Płyn w układzie hamulcowym to mieszanina związków chemicznych odpornych na spienianie i wysokie temperatury. Skład jego zmienia się wraz z upływem czasu w wyniku absorbowania wody z atmosfery. Także przegrzanie doprowadza do zmiany stanu cieczy. Kiedy wzrasta zawartość wody w płynie, a co za tym idzie obniża się dopuszczalna temperatura jego wrzenia. Wilgoć przedostaje się do układu, co w konsekwencji może doprowadzić do zagotowania się płynu.

Stopniowe zużycie płynu przekłada się więc na pogorszenie skuteczności hamowania. Niewykonana w odpowiednim czasie wymiana płynu hamulcowego może doprowadzić do korozji całego układu, co spowoduje szybsze wyeksploatowanie klocków, szczęk, tarcz lub bębnów.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Według zaleceń specjalistów płyn hamulcowy należy wymieniać co około 60 tysięcy km. Płyn koniecznie trzeba też wymienić, gdy jest zanieczyszczony, zabrudzony lub znajduje się w układzie już powyżej 2 lat. Także, kiedy kupujemy używane auto, bądź wymieniamy w układzie hamulcowym zaciski, pompę, czy przewody. Nad wymianą płynu należy także się zastanowić, gdy zauważamy zmniejszenie siły hamowania naszego pojazdu. Konieczna jest wtedy konsultacja specjalisty. Mechanik sprawdzi, czy to płyn jest przyczyną obniżenia jakości działania hamulców.

Należy regularnie kontrolować poziom płynu i jakość. Dostępne są testery zawartości wody w płynie. Jeśli okaże się, że jej poziom przekroczył stan 3 procent, płyn należy wymienić. Takimi miernikami można tylko sprawdzić zawartość wody w zbiorniczku wyrównawczym, a może ona być też w przewodach przy kołach.

Jak wymienić płyn hamulcowy? – Krok po kroku

Żeby wymienić płyn hamulcowy konieczne jest podniesienie pojazdu, a więc musimy skorzystać z podnośnika. Potrzebna będzie również pomoc drugiej osoby, która będzie naciskała pedał hamulca w celu zwiększenia ciśnienia w układzie hamulcowym.

Ponadto powinniśmy mieć do dyspozycji:

  • klucz do kół akumulatorowy,
  • klucz dynamometryczny,
  • zestaw do odpowietrzania,
  • zbiornik na stary płyn,
  • przezroczysty wężyk dostosowany do odpowietrznika,
  • kluczyk płaskooczkowy (10-11mm).

Kiedy auto znajduje się na podnośniku, należy zdjąć wszystkie koła. Kolejno musimy teraz odkręcić korek i dolać nowy płyn do zbiorniczka. Jednak wcześniej dobrze jest odessać strzykawką zużyty płyn. Po wlaniu nowego płynu powinno się wypompować zużyty przez odpowietrznik na zacisku lub cylinderku. Do odpowietrznika należy podłączyć gumowy, przezroczysty wężyk, którego koniec wkładamy do pojemnika na zużytą ciecz. Osoba pomagająca nam w wymianie płynu hamulcowego musi pompować pedałem tak długo, aż poziom nowego płynu znacznie opadnie. Nasz asystent przytrzymuje pedał w pozycji wciśniętej, a my luzujemy odpowietrznik, aby ciśnienie wypchnęło stary płyn. Zakręcamy odpowietrznik, a osoba przy kierownicy ponownie pompuje układ hamulcowy. Kiedy w wypływającym płynie nie ma bąbelków powietrza, procedura zakończona. Jeśli nie, musimy czynność powtórzyć. O zakręceniu odpowietrznika decyduje też barwa wypływającego. Musi być zgodna z tą dolaną do zbiorniczka. Konieczne jest, aby podczas całej procedury kontrolować stan płynu hamulcowego w zbiorniczku i na bieżąco trzeba go uzupełniać. Kiedy wreszcie zakończymy odpowietrzanie, asystent może zdjąć nogę z pedału. To nie koniec. Działania należy powtórzyć przy wszystkich zaciskach hamulcowych. Kolejno: prawy tył, lewy tył, prawy przód i lewy przód. Uwaga! W przypadku pojazdu z układem ABS kolejność jest odwrotna. Po wymianie płynu hamulcowego, można w bezpiecznym miejscu sprawdzić jakoś hamowania.

Kiedy dolewać płyn hamulcowy?

Ważne jest, aby kontrolować poziom płynu w zbiorniczku. Sprawdzamy go na skali umieszczonej u wylotu zbiorniczka. Odpowiedni poziom cieczy mieści się pomiędzy maksymalnym a minimalnym wyróżnikiem. Trzeba też wiedzieć, że wyeksploatowany płyn hamulcowy zmienia kolor na ciemny.

Płyn musi zostać sprawdzony podczas jakiegokolwiek przeglądu oraz przy każdej ingerencji mechanika w układ hamulcowy. Uzupełnienie płynu hamulcowego nie jest czasochłonne, ani trudne, jednak należy też zbadać, dlaczego jego stan się zmniejszył. Być może jest to efekt nieszczelności układu, zużycia jego elementów, bądź jakiegoś wycieku. W takim przypadku uzupełnienie płynu nie wystarczy. Należy wtedy kompleksowo sprawdzić stan układu.

Jeśli podczas kontroli zauważymy niedobór płynu hamulcowego, nie ma przeciwwskazań, żebyśmy uzupełnili go samodzielnie. Możemy pomieszać płyny różnych producentów. Ważne jest tylko to, aby wskaźnik DOT w każdym produkcie był identyczny. Płyny dostępne na rynku nie są drogie. Ich cena za pół litra kształtuje się około 20-25 złotych. Dlatego warto jest na bieżąco sprawdzać stan i dokupić płyn, niż wydawać większe kwoty w przypadku remontu silnika lub układu hamulcowego naszego pojazdu.

Do czego może doprowadzić niski poziom płynu hamulcowego?

Kiedy pedał hamulca drży, samochód podskakuje nam podczas hamowania, może to świadczyć o niskim poziomie płynu hamulcowego. Konieczne jest wtedy sprawdzenie układu i jeśli to będzie wskazane, uzupełnienie płynu. Jeśli tego nie zrobimy w odpowiednim czasie może się okazać, że hamulce zawiodą nas całkowicie. Zbyt mała ilość płynu eliminuje możliwość zatrzymania pojazdu, pojawia się wtedy tzw. miękki pedał i nie jesteśmy w stanie zahamować. Dla własnego i innych bezpieczeństwa należy więc dbać o uzupełnianie płynu w układzie hamulcowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *