Ferie w Ustce. Poznaj zimowe atrakcje północnej Polski

Ferie zimowe nad morzem? Dla wielu osób takie sformułowanie brzmi dość dziwacznie. Czas jednak włożyć ciepłe kurtki, szalik i rękawiczki, a potem przełamać schematy. Ustka to bowiem miasto idealne także na te najchłodniejsze miesiące w roku. Wbrew pozorom, zima nad morzem wcale nie musi być nudna!

Ustka to miasto o długiej historii, założone już w XIII wieku. Niegdyś znane pod wieloma różnymi nazwami: Nowe Słupie, Postomin, Nowy Słupsk, Uszcz i Ujście. Skąd nazwa? Otóż to niewielkie miasto, które liczy sobie niecałe 16 tysięcy mieszkańców, leży u ujścia rzeki Słupia. To właśnie na jej brzegach osiedlali się pierwsi mieszkańcy tych terenów. Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać stare chaty kaszubskie, często schowane wśród kamienic.

Zima nad Bałtykiem i noclegi w Ustce – co warto zobaczyć przy plaży w Ustce?

Największą ustecką atrakcją w okolicach plaży jest… samo Morze Bałtyckie, które wygląda pięknie o każdej porze roku. Szczególnie zaś zimą, gdy plażę pokrywa biała śnieżna pierzyna. Dodatkowo o tej porze roku wybrzeże jest często puste, dzięki czemu stanowi idealną scenerię do robienia zdjęć. Plaża i molo w Ustce to świetne miejsce na zimowe spacery z rodziną i psem. Liczne stragany z pamiątkami, które latem dominują krajobraz, teraz są jeszcze zamknięte. Zimą można się za to tutaj natknąć na… poławiaczy bursztynów! 

Kolejnym punktem obowiązkowym na mapie zimowego turysty powinien być port w Ustce. Wybudowano go już w XIV wieku, czym umożliwiono handel z innymi miastami. Wzdłuż brzegu stoją statki i łodzie. Podczas pobytu w usteckim porcie spróbuj odszukać turystyczny galeon – o tej porze roku statek nie obsługuje turystów, a przycumowany do brzegu i delikatnie pokryty śniegiem wygląda szczególnie majestatycznie – niczym ze starych baśni!

Na terenie portu w Ustce znajduje się także czynna latarnia morska. Powstała ona pod koniec XIX wieku i do dziś oświetla drogę statkom – jej światło jest widoczne z ponad 30 kilometrów. Obiekt liczy sobie jedynie 19,5 metra wysokości, co czyni go jedną z najniższych latarni w Polsce.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Ustkę, pamiętaj o spacerze promenadą – ta wygląda dobrze o każdej porze roku. W jej pobliżu możesz natknąć się na różne oryginalne ławki, ustawiane tam co roku przez Urząd Miasta Ustka – np. wysoką i żółtą, dedykowaną radiu RMF FM. Ta ławka to jednocześnie… cymbały. Jeśli na niej zagrasz, usłyszysz dżingiel radia!

Atrakcje turystyczne Ustki – jakie muzea warto zwiedzić?

Ustka posiada także wiele „zadaszonych” atrakcji, które można odwiedzić bez względu na pogodę. Jedną z nich jest Muzeum Chleba przy ulicy Marynarki Polskiej. W placówce podziwiać można m.in. maszyny i narzędzia służące do robienia wypieków, zabytkowe formy do pierników czy automat służący do sprzedaży cukierków, który pamięta jeszcze czasy przedwojenne. Obok muzeum znajduje się także piekarnia, która działa po dziś dzień – a unoszący się wokół zapach świeżego chleba nie pozostawi Cię obojętnym!

Inną ciekawą placówką dla turystów w Ustce o tej porze roku może być Muzeum Minerałów. Szczególnie urzekającym okazem, jaki można tam zobaczyć, jest największy w Polsce kryształ górski. Muzeum zgromadziło także odlew szkieletu dinozaura oraz kolekcję muszli, które liczą sobie kilka milionów lat!

Apartamenty Ustka – atrakcje miasta na każdą porę roku

Ustka to także miasto dla miłośników filmu. Znajduje się tam bowiem kino „Delfin” – jedno z najstarszych w Polsce. Liczy sobie ponad 80 lat. Dostępny repertuar jest jednak zupełnie współczesny, więc każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Zima nad morzem to dobry czas także dla tych, którzy mimo wszystko cenią sobie zabawy w wodzie. W mieście znajdują się ogólnodostępne baseny. Oferują je niektóre hotele – np. „Grand Lubicz”, „Jantar” i „Royal Baltic”. Tam nie tylko popluskasz się w wodzie, ale też odprężysz się w jacuzzi i wygrzejesz w saunie – tę opcję polecamy zwłaszcza po uprzednim zwiedzaniu miasta na mrozie. Komfortowy wypoczynek po dniu pełnym wrażeń zapewnią Ci także apartamenty Ustka.

 

Zatem nie zwlekaj – już dziś wpisz w wyszukiwarkę Ustka noclegi i zarezerwuj zimowy pobyt w jednym z najfajniejszych miast nad Bałtykiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *