Namibia wyprawy do serca pustyni.

0 18 428

Jaka jest szansa na usłyszenia znajomego skądinąd „Guten Tag” w oddalonej o dziesiątki tysięcy kilometrów Afryce? Cóż, jeśli akurat znajdujecie się Republice Namibii, to szanse na usłyszenie tego niecodziennego dla tej części świata powitania, wydają się dość wysokie. Położona w południowo-zachodniej Afryce Namibia przez pewien okres swojej obecności na mapie świata znajdywała się bowiem pod okupacją Niemiec i znana była wtedy jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Pomimo opuszczenia tego terytorium przez niemieckie wojska, po dziś dzień – min. w stolicy kraju – Windhuk spotkać można potomków niemieckich kolonizatorów, sączących zimnego Budweisera w blasku słońca zachodzącego za jedne z najstarszych pustyń świata. Namibia nazywana bywa też niekiedy „Afryką w pigułce” – niezwykła różnorodność krajobrazów – sawanny, półpustynie, pustynie olśniewają swoją niedostępnością i wyjątkowością. Otwarte przestrzenie tego półpustynnego kraju to wymarzone miejsce dla fotografów, piękno tego odległego miejsca urzeka swoją tajemniczością i łagodnością kadrów.

Windhuk – miasto wśród skał.

Ciężko o afrykańskie miasto tak architektonicznie zróżnicowane, jak namibijskie Windhuk. Jego centralna zabudowa pamiętająca jeszcze czasy niemieckich kolonizatorów poprzetykana liczną roślinnością i lokalnym budownictwem. Mimo że jest to stolica kraju, da się tutaj wyczuć swoistą rdzenną swojskość. Wśród najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta znajdują się:

– Tintenpalast – pałac atramentowy – aktualnie siedziba namibijskiego parlamentu. Nazwany tak przez lokalną ludność z powodu ilości zużywanego w nim atramentu. Został zaprojektowany przez Gottlieba Rodecker’a, typowo niemiecką zabudowę wieńczy neoklasycystyczna frontowa fasada dobudowana w 1912 roku. Pałac otaczają bardzo popularne wśród miejscowej ludności ogrody.

– Christ Church – najstarszy Kościół Luterański znajdujący się w Windhuk oraz jednocześnie najbardziej znane miejsce w mieście. Położenie kamienia węgielnego miało miejsce w 1917 roku. Wykonany z piaskowca, architektonicznie jest kompozycją stylów romańskich, gotyckich i secesyjnych.

– Fontanna Meteorytów Gibeon – Namibia przyciąga do siebie nie tylko turystów, ale także meteory. Pamiątką po tego typu odwiedzinach, są nie tylko liczne kratery, ale także fontanny. To miejsce, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć jednego z 31 kawałków meteorytów przybyłych na ziemię 1838 roku w czasie największego „deszczu meteorytów”.

Park Narodowy Namib-Naukluft – wydmowa kraina.

Podczas pobytu w Namibii warto zobaczyć także Park Narodowy Namib-Naukluft. Ten prawie 50.000 km teren zawiera m.in. część najstarszej na świecie pustyni – Pustynię Namib oraz pełne dzikich zwierząt (m.in. zebr i lampartów) góry Naukluft. Jego powierzchnia sytuuje go na pierwszym miejscu pod względem wielkości pośród parków narodowych w Afryce oraz na czwartym na globie. Szczególnie uwielbianymi przez fotografów zjawiskami, są poranne mgły, które majestatycznie suną po ciemnopomarańczowych piaskach pustyni Namib. Rdzawe wydmy – kolejny niezwykły punkt warty uwiecznienia na zdjęciu – to efekt tysięcy lat utleniania zawartego w piasku żelaza. Warte uwagi nie tylko ze względu na swój specyficzny kolor, ale także na wysokość – miejsca sięgające powyżej 300 metrów czynią z nich najwyższe na świecie. To tylko z jedno z niezwykłych miejsc, które oferuje Namibia, wyprawy w czasie których odwiedzisz również to niezwykłe miejsce dostępne są na stronie https://logostour.pl/kraje/namibia

Na osobną uwagę zasługuje najbardziej niezwykłe miejsce w Parku Narodowym Namib-Naukluft – Dead Vlei. Bezpośrednie tłumaczenie nazwy tego miejsca brzmi „Martwe Bagna” i oddaje dokładnie jego upiornie piękny wygląd. Otoczone przez najwyższe wydmy na świecie było jeszcze 900 lat temu zieloną doliną. Obecnie na ten stan wskazują jedynie czarne pnie uschłych drzew, tworząc niesamowite wrażenie wizualne.

Park Narodowy Etosha

Centrum, a zarazem sercem Parku Narodowego Etosha jest okresowe jezioro słone Etosha. Dzięki znajdującej się w nim soli teren wokół niego przypomina niezwykle zimowe krajobrazy nizinnych części Polski. Dodatkowej niezwykłości dodają biegające w tej pseudo-zimowej przestrzeni zebry, słonie, żyrafy, antylopy oraz drapieżniki takie jak m.in. lwy, czy hieny. Park Etosha to również miejsce, że można w naturalnych warunkach zaobserwować najdłużej żyjącą roślinę na ziemi – welwiczję przedziwną. Wiek tych roślin datuje się niekiedy nawet na 2000 lat, a przypominający czasami cebulę kształt sprawił, że została przez miejscowych tak właśnie nazwana. N’Tumbo – w języku miejscowych znaczy cebula pustyni. 

 

Z racji odległości i obco brzmiącej nazwie kraju, może on się na pierwszy rzut oka wydawać dziki i niebezpieczny. Namibia – atrakcje i niezwykłe tereny – można o nich pisać bardzo długo – ale to przecież nie to czyni ten kraj tak niezwykłym. Ilość niedostępnych terenów i ich nadzwyczajność może co prawda z początku onieśmielać, ale warto przy tym podkreślić, to co przede wszystkim stanowi wartość tego kraju – są to ludzie. Niezwykle przyjaźnie nastawione ludy lokalne – to ich otwartość na przyjezdnych sprawiła, że z roku na rok ten kierunek wybiera coraz więcej turystów. 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany