Doświadczeni mechanicy przed zakupem ciągnika zawsze zaglądają pod maskę. To tutaj kryje się serce pojazdu, od którego będzie zależeć efektywność pracy na gospodarstwie. Oprócz tego polecają zwrócić uwagę na szereg innych drobiazgów, które mogą przesądzić o wyborze maszyny.
W pierwszej kolejności trzeba określić do czego pojazd będzie wykorzystywany. Większe wymagania należy stawiać ciągnikowi, który będzie główną i najczęściej używaną maszyną. Ciągniki podstawowe muszą być zatem silne, aby mogły podołać najcięższym zadaniom.
Moc
Silnik, moc, osprzęt, a nawet szyby do ciągników i inne detale decydujące o komforcie pracy – to wszystko ma znaczenie dla efektywności pracy i wygody użytkowania. Najważniejszą jest jednak moc silnika, która jest uzależniona od obszaru, jaki będzie obsługiwany. Przyjmuje się, że na powierzchnię do 30 hektarów odpowiedni jest pojazd o mocy silnika od 80 do 100 KM. Jeżeli rolnik posiada większy grunt, np. 70 hektarów, wówczas powinien zainwestować w maszynę o mocy 110 KM (w przypadku silnika czterocylindrowego) lub 180 KM (w przypadku silnika sześciocylindrowego). Jeżeli na gospodarstwie przeważają cięższe maszyny, lepiej zdecydować się na ciągnik z większą mocą (zakładając, że będzie on tym „głównym”).
Osprzęt
Warto przeanalizować dokładnie, jaki osprzęt znajduje się już w naszym posiadaniu i dobierać maszynę względem niego. Dzięki temu będziemy w stanie wykorzystać wszystkie ich możliwości. Istotne są zatem potrzeby osprzętu wynikające z jego budowy – zaczepy, udźwig, elektronika, ilość wejść hydraulicznych itd. Im bardziej bogate jest dodatkowe wyposażenie ciągnika, tym więcej sprzętu dodatkowego będziemy w stanie do niego przypiąć. To daje też duże możliwości rozbudowy na przyszłość.
Komfort
Warto zawsze wsiąść do kabiny i sprawdzić kilka szczegółów – jak działa kierownica, czy szyby do ciągników zapewniają szerokie pole widzenia, czy jest klimatyzacja, amortyzacja foteli. Ważna jest również rozbudowana elektronika (dotyczy to nowszych modeli). Nowoczesne ciągniki mają nawet wbudowany GPS, czy ciekłokrystaliczne wyświetlacze. Każda dodatkowa funkcja i ułatwiający pracę detal wpływa jednak na podwyższenie ceny maszyny, dlatego warto zastanowić się nad tym, które z tych funkcji będą nam rzeczywiście potrzebne i jak często będziemy z nich korzystać.
Serwisowanie
Traktory znoszą duże obciążenia, dlatego mają prawo się zużywać i psuć. Warto zatem wcześniej sprawdzić, czy dany model ciągnika nie sprawia kłopotów podczas naprawy (np. czy można łatwo dostać części zamienne).