Analityka biznesowa w obliczu nowych technologii

Kiedy prowadzimy własne przedsiębiorstwo, nie omija nas również tworzenie raportów oraz analizowanie osiągnięć. Nie zawsze jednak przygotowane przez analityków zestawienia są czytelne dla osób, które analityczne nie są i łatwiej przychodzi im przyswajanie danych w formie graficznej.

 

Postęp technologiczny, zwłaszcza w obszarze Business Intelligence, daje nam coraz więcej możliwości na zalezienie kompromisu pomiędzy złożonymi zestawieniami statystyk a wizualizacją danych i informacji, które chcemy przekazać.

BI dashboard a interpretacja danych

Na rynku od dawna obecne są rozwiązania do zbierania statystyk, tworzenia raportów, wykresów czy podsumowań. Słowem – to solidne i istotne wsparcie dla analityków biznesowych. Jednak developerzy Business Inteligence, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów oraz klientów ich klientów, stale rozwijają możliwości, jakie dają implementowane przez nich rozwiązania.

Aplikacje webowe do zarządzania przedsiębiorstwem (wśród nich systemy CRM czy ERP) w swoich zasobach coraz częściej zawierają moduły dedykowane analitykom. Dzięki temu, przygotowując zestawienia danych na potrzeby ich późniejszej prezentacji inwestorom, przełożonym lub klientom, jesteśmy w stanie zobrazować statystyki wyodrębniając najbardziej istotne dane, które chcemy przekazać.

Nowoczesne systemy tworzone dla analityki biznesowej, do których coraz częściej mamy dostęp, potrafią w sposób bardzo sprawny zestawić liczby wynikające ze zbieranych statystyk z ich interpretacją analityczną i tworzyć jeden, spójny, czytelny obraz w postaci raportu.

Najnowsze trendy na rynku technologicznym na lata 2016-2020 pokazują wyraźnie, że dynamika zmian i rozwoju w tym obszarze idzie w kierunku, w którym ingerencja człowieka w konieczność interpretacji danych i tworzenia tych interpretacji w wersji tekstowej będzie na znikomym poziomie lub nawet całkiem zbędna.

Jak rozwój analityki biznesowej wpływa na budżet przedsiębiorstwa?

Normalną konsekwencją większości postępów technologicznych jest ograniczenie wykorzystania ludzkich zasobów do wykonywania zadań z niektórych obszarów. Ma to związek zarówno z rozwojem tzw. sztucznej inteligencji, jak też samej chęci ułatwiania sobie pracy. Również w obszarze Business Inteligence trend zmierza właśnie w tym kierunku. Ma to swoje pozytywne i negatywne strony. Co prawda można się obawiać, że opierając wykonanie części niezbędnych zadań na systemach informatycznych odbieramy pracę ludziom, którzy do tej pory zajmowali się tym zagadnieniem, ale ma to też swoją drugą stronę. Jeżeli możliwe jest ograniczenie ludzkiej ingerencji w choćby tworzenie długotrwałych i czasochłonnych raportów, specjalista dotychczas będący odpowiedzialnym za te zlecenia może rozwijać się w innych dziedzinach. Ponadto, nawet najlepsze systemy nie są zawsze nieomylne. Warto jest weryfikować wyniki końcowe niezależnie od tego, jak doskonałą aplikację posiadamy.

Ze względu na rozwijający się trend w kierunku zautomatyzowania analityki biznesowej, znacznie skróci się czas na przygotowywanie zestawień, analizowanie, prognozowanie, tworzenie wykresów oraz interpretację danych. Ponadto zmniejszą się koszty przechowywania tych danych. Odpowiednie algorytmy pozwalają na przechowywanie skompresowanych informacji nawet na kilka lat wstecz i sięgać po nie, gdy zechcemy zrobić zestawienie pokazujące postęp i rozwój naszego przedsiębiorstwa względem na przykład początków jego działalności.

Źródło: Da Vinci Studio – Tworzenie aplikacji mobilnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *