Kopanie bitcoina – Mining

Bitcoin, czyli pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, bardzo często nazywana jest cyfrowym złotem. Można bowiem znaleźć sporo analogii i podobieństw do złotego kruszcu. Jednym z nich jest fakt, że bitcoiny, podobnie jak złoto, można wydobywać. Jest to jednak zadanie żmudne, czasochłonne oraz wymagające doskonałego sprzętu i potężnego zużycia energii elektrycznej.

 

Kopanie bitcoinów i innych kryptowalut jest jednym ze sposobów zarabiania na tym rynku. Inwestorzy wybierają raczej trading, czyli spekulowanie na giełdzie lub hodling, czyli trzymanie konkretnej waluty przez dłuższy czas.

Osoby zajmujące się kopaniem bitcoina zarabiają nie na różnicach kursowych pomiędzy kupnem a sprzedażą, a na bezpośrednim powiększaniu bazowej ilości monet.

Uruchomienie kopania nie jest procesem trudnym. Jednak dobrze mieć podstawową wiedzę na temat bitcoina. Po drugie, potrzebny jest dobry sprzęt do wydobycia. Aby zacząć zarabiać na kopaniu, trzeba więc najpierw sporo zainwestować.

 

Mining, czyli kopanie bitcoina

Mining, czyli kopanie bitcoina polega na bardzo skomplikowanych operacjach obliczeniowych, które wykonują zaawansowane komputery – koparki.

Bitcoinowi górnicy rzadko budują swoje komputery samodzielnie, częściej kupują gotowe koparki, których na rynku z roku na rok jest coraz więcej. Producenci tego rodzaju sprzętu monitorują nieustannie rynek, są na bieżąco ze wszystkimi nowościami i stale ulepszają produkowane urządzenia.

Bitcoiny górnik może przechowywać w portfelu i czekać, aż kurs mocno urośnie lub wrzucić na giełdę i od razu sprzedać. Jest też możliwość wykorzystania bitcoinów w celach płatniczych, jednak póki co kryptowaluty jako środek płatniczy są na etapie początkowym.

Większość posiadaczy tych aktywów to inwestorzy, którzy chcą dzięki nim pomnażać zgromadzony kapitał. Jeśli zdecydujemy się na kopanie bitcoinów koparką, kapitał będzie nam się powiększał w postaci wykopanych monet.

 

Kopanie bitcoina generuje wysokie koszty

Kto chciałby zająć się zarabianiem na kopaniu, musi mieć świadomość, że z biegiem czasu jest to coraz trudniejsze. Liczba bitcoinów, jakie mogą znaleźć się na rynku, jest niezmienna i z góry ustalona przez twórców tej kryptowaluty (21 milionów sztuk). Obecnie już ponad 80 procent zostało wydobyte. Z biegiem czasu coraz niższe są też nagrody za wydobycie.

Wzrasta współczynnik trudności, czyli parametr określający rentowność kopania. Koparki do bitcoina pobierają ogromną ilość energii elektrycznej. Przy niekorzystnych warunkach koszt prądu niezbędnego do kopania bitcoinów jest wyższy niż nagroda. Krótko mówiąc – wydobywanie jest wtedy nieopłacalne i trzeba jeszcze dopłacać do tego biznesu.

 

Zanim zainwestujesz w koparki do bitcoina

Każdy, kto wpadnie na pomysł zarabiania na wydobywaniu kryptowalut, powinien najpierw przeprowadzić realne obliczenia na podstawie aktualnych danych, dotyczących mocy wydobycia waluty.

Dzięki temu będzie można ocenić, czy warto w ogóle brać się za wydobywanie bitcoinów, czy pewniej i bezpieczniej będzie zainwestować w zakup na giełdzie.

Nie trzeba robić tego samodzielnie. Na wielu stronach internetowych związanych z kryptowalutami można znaleźć sprawdzone kalkulatory opłacalności. Dzięki nim szybko, sprawnie i bez samodzielnego liczenia można sprawdzić, czy wydobycie bitcoina jest aktualnie opłacalne i jaki kapitał trzeba posiadać na rachunki za energię elektryczną, by wydobyć określoną część bitcoina.

 

Najpopularniejsze koparki do bitcoina – ASIC

Są to wyspecjalizowane urządzenia, które z założenia produkowane są do konkretnego celu. Koparki ASIC są przeznaczone wyłącznie do wydobywania bitcoinów. Produkuje je kilka sprawdzonych firm. Przede wszystkim Bitmain. Ich moc obliczeniowa jest o wiele większa niż, koparek GPU, których rdzeniem są zwykłe karty graficzne.

 

Gdzie kupić koparki do kopania bitcoina?

Na rynku sporo jest produktów zarówno nowych, jak i używanych. Używane są zdecydowanie tańsze, jednak trzeba mieć świadomość, że mogą być mniej wydajne lub nieco zmodyfikowane w porównaniu do tych produktów, które kupimy bezpośrednio u wykonawcy.

Jeśli natomiast chcemy kupić nową koparkę do kopania bitcoina, najczęściej trzeba sprowadzić ją z zagranicy (głównie z Chin) lub zamówić u polskiego pośrednika.

Do kosztów zakupu samej koparki trzeba wtedy doliczyć koszty dostawy oraz opłat takich, jak cło. Kto ma już sprzęt powinien zdobyć nieco informacji na temat kopania bitcoina za pomocą konkretnego modelu koparki. Na forach internetowych związanych z kryptowalutami można znaleźć sporo sprawdzonych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *