Fajerwerki – świetna zabawa i spora odpowiedzialność!

W Polsce nie mamy zwyczaju strzelania fajerwerkami przy każdej ważniejszej okazji, jak ma to miejsce chociażby w Stanach Zjednoczonych. Część z nas w ogóle nie ma kontaktu z materiałami pirotechnicznymi lub jedynie raz do roku, w sylwestrową noc. Tymczasem okazji można znaleźć bez liku – trzeba jednak pamiętać, że to atrakcja, która wymaga od nas szczególnej ostrożności.

 

Fajerwerki można podzielić na dwie grupy: te dla profesjonalistów, niedostępne w sprzedaży detalicznej i wymagające odpowiednich zezwoleń i uprawnień, oraz amatorskie, do kupienia bez większego problemu w każdym sklepie z materiałami pirotechnicznymi. Obie grupy różnią się głównie mocą, zależną od rodzaju i wielkości ładunku pirotechnicznego.

 

Odpowiedni dobór fajerwerków

 

Okazji, które możemy uświetnić amatorskim pokazem, jest wiele – od wesela, poprzez przyjęcie urodzinowe, aż po wypad ze znajomymi w jakieś odludne miejsce. Oczywiście rodzaje pokazów będą się różniły w zależności od okazji – jeśli chcemy, dla przykładu, uświetnić imprezę w zamkniętym pomieszczeniu, to ograniczeni jesteśmy wyłącznie do pirotechniki scenicznej, i to tych o niezbyt wielkiej mocy. Nie oznacza to jednak, że efekt będzie mizerny – przy odpowiednim doborze fajerwerków i właściwym ich rozstawieniu moment odpalenia może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż niektóre fontanny możemy odpalać w domu, to zachowanie bezpieczeństwa przy ich użytkowaniu nadal jest niezwykle istotne.

 

Pirotechnika daje nam znacznie więcej opcji wyboru, jeśli planujemy urządzenie pokazu na otwartej przestrzeni. Tutaj możemy użyć zarówno rzymskich ogni (czyli wyrzutni ładunków pirotechnicznych umieszczonych w tubie), jak i tradycyjnych rakiet. Jakie efekty możemy uzyskać? Bardzo różnorodne – i mowa nie tylko o kolorach (zależnych od składu materiału pirotechnicznego), ale również o efektach eksplozji. Specjalistyczne sklepy i hurtownie (np. Tropic), udostępniają filmy pokazowe, które ułatwią nam wybór odpowiednich fajerwerków. Warto również skorzystać z fachowej pomocy specjalisty.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Użytkowanie, przechowywanie, produkcja i dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowane są bardzo szczegółowymi przepisami, które dodatkowo kilka miesięcy temu zostały zaktualizowane o jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi zawarte w dyrektywach unijnych. W przypadku profesjonalnych pokazów pirotechnicznych odległość od zabudowań i widowni określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 16.06.2003 r. Jest to minimum 25 metrów od najbliższych budynków i 50 metrów od publiczności.

 

Fajerwerków zdecydowanie nie należy się bać – pirotechnika zapewnia możliwość uświetnienia niemal każdej imprezy i nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych. Kluczem do udanej zabawy jest jednak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *