7 zasad pisania tekstów, które polubią czytelnicy i Google

Właściciele serwisów internetowych często zastanawiają się jak tworzyć treści, by roboty Google spojrzały na nie łaskawym okiem. Z drugiej strony, po co komu większy ruch na stronie, gdy nieciekawa, przeładowana słowami kluczowymi treść odstrasza użytkowników już na wstępie? Najlepszym wyjściem byłoby tworzenie treści, którą polubią zarówno czytelnicy, jak i Google. Jak to zrobić? O tym dowiesz się w tym artykule.

„Content is the king” to hasło znane dziś każdemu, kto ma do czynienia z marketingiem internetowym. Dla osób spoza branży nie jest ono jednak oczywiste. Dlaczego treść miałaby być „królem” w internecie? Wszystko zaczęło się od zmian algorytmów Google, które zaczęły przykładać dużą wagę do unikalnych, wysokiej jakości treści na stronach www. Od tego czasu unikalne i dobrze zoptymalizowane teksty pomagają w zdobyciu wysokich pozycji w tej najpopularniejszej internetowej wyszukiwarce. Wpływ na pozycjonowanie nie jest jedyną przyczyną powodzenia hasła „content is the king”. Wartościowe teksty sprawią, że użytkownicy zainteresują się Twoją ofertą lub udostępnią Twoje materiały w mediach społecznościowych. Treść słabej jakości może natomiast zniechęcić klientów do firmy i wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek w sieci. W jaki sposób pisać, by zadowolić zarówno czytelników jak również roboty Google? Wystarczy zastosować zasady opisane poniżej.

 

1. Nie kopiuj cudzych treści

 

Powyższa zasada wydaje się oczywistością ze względu na regulacje prawne. Plagiat jest nielegalny i może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Przekonało się już o tym wielu studentów, których prace dyplomowe zostały uznane za splagiatowane. W internecie jednak wydaje się czasem, że kopiowanie cudzych treści ujdzie nam na sucho. Jest to w końcu dość powszechna praktyka. Tak się jednak nie dzieje. Google jest wyczulony na punkcie tzw. duplicate content (zduplikowanej treści) i za teksty „zapożyczone” od innych karze strony www obniżeniem pozycji. Taka praktyka może również wzbudzić niechęć wśród klientów np. po zobaczeniu po raz n-ty tego samego opisu produktu w kolejnym sklepie, użytkownik może poczuć się lekceważony. Jeśli właściciel sklepu nie zadał sobie dość trudu by przygotować własny opis, klient może nie być dla niego najważniejszy.

 

2. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe

 

Wybór odpowiednich słów kluczowych jest niezmiernie ważny, kiedy chcemy zadbać o pozycję naszej strony w Google. Nie warto skupiać się na frazach mało popularnych, które nie przynoszą ruchu. W jaki sposób wybrać odpowiednie? Pomocne okazuje się narzędzie Google Keyword Planner, dzięki któremu poznamy najpopularniejsze frazy kluczowe dla naszej branży.

 

3. Zadbaj o właściwe zagęszczenie słów kluczowych

 

Po wybraniu fraz kluczowych, należy umieścić je w tekście. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej, by ich rozmieszczenie było tak naturalne jak to tylko możliwe. Nie należy „szpikować” tekstu słowami kluczowymi w nadmiernej ilości. Tekst wygląda wtedy bardzo sztucznie. Umieszczenie wybranych fraz 2-3 razy równomiernie w tekście zwykle powinno wystarczyć. Nie bójmy się również odmian gramatycznych. Google coraz lepiej radzi sobie z odmienioną formą wyszukiwanych fraz. Nigdy nie rezygnujmy z odmiany w miejscach gdzie gramatyka tego wymaga!

 

4. Zachowaj czytelny podział na nagłówki

 

Stosując nagłówki (h1, h2, h3 itd.) pokazujemy robotom wyszukiwarek hierarchię ważności informacji zamieszczonych na naszej stronie. Ich użycie w tekście ułatwia pozycjonowanie i…czytanie. Czytanie tekstu podzielonego na śródtytuły jest bowiem znacznie łatwiejsze. O nagłówkach nie możemy więc zapominać zarówno ze względu na Google jak i czytelników.

 

5. Dopasuj styl i słownictwo do grupy docelowej

 

Częstym błędem popełnianym na stronach i blogach firmowych jest używanie specjalistycznego, branżowego słownictwa w tekstach dla klientów. Klienci często nie rozumieją fachowej terminologii co onieśmiela ich i zniechęca do firmy. Należy pamiętać, by podczas pisania używać słownictwa stosowanego przez naszą grupę docelową, by ułatwić im zrozumienie tekstu i zmniejszyć dystans. Warto pamiętać również o tym, że laicy nie szukają informacji wpisując do wyszukiwarki fachowe słownictwo!

 

6. Pisz teksty odpowiedniej długości

 

Internauci nie lubią zbyt długich tekstów. Z drugiej strony, dla Google treść nie może być zbyt krótka. Jaka długość tekstu jest odpowiednia? Wszystko zależy od celu i przeznaczenia materiałów. O ile artykuł specjalistyczny może być dłuższy, to opis produktu (w większości przypadków) nie powinien przekraczać 1000 zzs.

 

7. Podkreślaj najważniejsze fragmenty

 

Najważniejsze fragmenty tekstu warto czasem podkreślić, używając kursywy lub pogrubienia. Nie każdy tekst wymaga takich zabiegów, nie stosujmy tego typu rozwiązań „na siłę”. Pamiętajmy, że najważniejszą zasadą przy podkreślaniu istotnych fragmentów jest czytelność.

Wszystkie zasady opisane powyżej wpływają zarówno na pozycjonowanie, jak i na atrakcyjność treści dla czytelników. Stosując je, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, zwiększając ruch z Google i przekonując internautów do siebie.

 

Justyna Wolniewicz
Autorka zawodowo zajmuje się copywritingiem i tworzy treści na potrzeby internetu. Właścicielka strony Skuteczny Copywriting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *