Rakiety tenisowe dla początkujących

Lekkie i odpowiednio wyważone rakiety do tenisa to sprzęt, dzięki któremu początkujący adept tenisa ziemnego szybko się nie zniechęci do tego pięknego i ogólnorozwojowego sportu. Obecnie w sprzedaży znajdziemy setki, jeśli nie tysiące modeli rakiet o nieco odmiennych parametrach technicznych, rozmiarach, wadze i wyglądzie zewnętrznym. Początkujący tenisista szczególną uwagę powinien zwrócić jednak na sześć podstawowych parametrów tj. wielkość główki rakiety, wagę i długość rakiety, grubość ramy, sztywność konstrukcji oraz oferowany przez rakietę poziom balansu.

Jak wybrać rakietę tenisową?

Podstawowe parametry techniczne to oczywiście wymiary rakiety tenisowej. Dla dorosłych osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tenisem ziemnym, polecane są rakiety o wielkości główki w przedziale 98-102 cale. Rakiety do tenisa o główkach mniejszych, zwłaszcza modele o główce poniżej 94 cala wymagają od użytkownika niezwykłej precyzji i doskonałej koordynacji ruchowej. Z kolei rakiety do tenisa o powierzchni główki przekraczającej 102 cale nie dają zauważalnego wzrostu precyzji odbić czy większej skuteczności gry, a mogą być zwyczajnie mniej wygodne w użytkowaniu. Kolejny parametr to długość rakiety. Dla osób początkujących pewnym optimum są rakiety o długości około 27 cali. Dla osób nieco niższych, o mniejszym zasięgu ramion, lepsze będą rakiety nieco dłuższe. Dla osób wysokich, zwłaszcza dla mężczyzn, 27 calowe rakiety to powszechnie uznawany standard. Warto także wspomnieć o wadze rakiet tenisowych. Dla początkujących tenisistów płci męskiej standardem jest maksimum 295g wagi rakiety bez naciągu. Oczywiście sama waga nie powie nam nic o sprzęcie, jeśli nie weźmiemy pod uwagę wyważania rakiety, czyli oferowanego przez nią balansu.

Gdzie kupić rakietę do tenisa?

Ustalenie właściwego środka ciężkości dla rakiety jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na precyzję i siłę zagrań, a także na swobodę ruchów tenisisty. Dlatego każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z tenisem, przed zakupem konkretnego modelu rakiety powinien wziąć ją w dłoń i ustalić, czy posiada ona odpowiedni, dopasowany do jego siły poziom balansu. Zasadniczo przyjmuje się, że do gry amatorskiej najlepsze są rakiety tenisowe o balansie w przedziale 2HL-2HH. Prócz balansu warto wspomnieć także o szerokości ramy rakiety oraz związanym z nią poziomie sztywności całej konstrukcji. Ogólnie można powiedzieć, że im większa rama tym większa moc rakiety i większa jej sztywność, co też przekłada się na siłę zagrań. Dla początkujących ważniejsza powinna być jednak technika, dlatego nie można przesadzać z wyborem rakiety o zbyt przerośniętej ramie i zbyt dużej sztywności. Więcej informacji o rakietach do tenisa znajdziesz tutaj: http://www.sportclub.com.pl/pol_m_Rakiety-tenisowe-17292.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *