Kilka lat temu w polskich mediach społecznościowych rekordy popularności biła historia pewnego pracownika nowojorskiego metra, który swojej pracy poświęcił ponad siedemdziesiąt lat bez przerw. Sytuacje takie są jednak znane ze względu na swoją wyjątkowość i nietypowość. O wiele naturalniejsze jest, że w ciągu życia zawodowego pracę zmieniamy, najczęściej wielokrotnie. Powody mogą być różne, zawsze jednak łączy je jedno – chcemy w ten sposób poprawić swoją własną sytuację. Kiedy więc warto pomyśleć o tym, że nadszedł już czas na ten krok?
Najbardziej oczywista sytuacja to chęć podniesienia wysokości domowego budżetu. Przyczyny, dla których nie jesteśmy w stanie zarobić więcej u dotychczasowego pracodawcy mogą być różne. Czasem zwyczajnie wykonywana przez nas praca nie jest honorowana wyższą pensją. Konieczne w takiej sytuacji jest przebranżowienie bądź powrót do sfery zawodowej, z którą byliśmy związani wcześniej.
Kiedy warto zmienić pracę?
Pieniądze to jednak nie wszystko. Zdarza się, że jesteśmy w stanie zaakceptować niższe zarobki, w zamian jednak oczekując spokojniejszej atmosfery w pracy. Powody mogą być zresztą o wiele bardziej błahe – przynajmniej z pozoru. Niewygodny dojazd do miejsca pracy czy brak komfortowych miejsc parkingowych to tylko kilka z nich.
W każdej z tych sytuacji koniecznością jest ścisłe zaplanowanie działań. Podstawą jest wizytowanie serwisów, na których wyświetlane są oferty pracy. Dzięki rozwojowi technologicznemu z łatwością można to robić z domu, gdyż największe i najwygodniejsze bazy ogłoszeń prezentowane są na stronach internetowych szanowanych serwisów i firm rekrutacyjnych, takich jak Injob, którego ofertę sprawdzić można na stronie injob.com.
Nie bój się zmian
Warto przy tym pamiętać, że szukanie pracy to nie wszystko. Można też pozwolić znaleźć pracodawcom nas samych. Działania headhunterów i rekruterów to coraz popularniejsza strategia w wielu firmach. Jeśli więc czujemy się zmęczeni dotychczasową pracą i nie widzimy perspektyw na zmiany, to nie możemy zapominać też o odpowiedniej promocji własnej osoby w ujęciu pracowniczym.