Broń czarnoprochowa. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć

Miłośnicy militariów mogą sięgać po repliki broni różnego typu. Czekają na nich szable i szpady, a także broń czarnoprochowa. Ta ostatnia cieszy się szczególnym zainteresowaniem, ze względu na imponujący wygląd i niespotykaną obecnie stylistykę. Dowiedz się więcej o broni czarnoprochowej i jej replikach.

Czym jest broń czarnoprochowa?

Broń czarnoprochowa inaczej jest nazywana czarnoprochowcami. Są to repliki broni pochodzącej sprzed 1885 roku. Nazwa broni tego typu pochodzi od stosowanego w niej czarnego prochu, który powodował charakterystyczne dymienie z lufy i wymuszał oddawanie jedynie pojedynczych strzałów. Dziś oryginalną bronią czarnoprochową nie posługuje się już nikt – po jej repliki sięgają pasjonaci, aktorzy w filmach historycznych oraz osoby biorące udział w inscenizacjach słynnych bitew.

Czarnoprochowce produkowano do końca XIX wieku. W późniejszych latach zmieniono technologię produkcji broni, dzięki czemu do zapłonu zaczęto używać prochu bezdymnego. Charakterystyczne dymienie tworzy jednak wyjątkowy klimat, który cenią sobie zwłaszcza miłośnicy historii.

Broń czarnoprochową można kupić w sklepach militarnych oferujących repliki. W naszej ofercie znajdują się pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby, które dokładnie odwzorowują swoje pierwowzory sprzed lat. Dzięki nim można przybliżyć historyczne realia. Modele broni czarnoprochowej w naszej ofercie są często wybierane przez pasjonatów strzelectwa oraz osoby, które zajmują się kolekcjonowaniem broni.

Kto może posługiwać się bronią czarnoprochową?

Bronią czarnoprochową może posługiwać się każdy dorosły obywatel Polski. Obowiązujące przepisy prawa zezwalają wszystkim pełnoletnim na zakup broni palnej tego typu bez pozwolenia. Kaliber broni nie ma tu większego znaczenia – produkty w sklepie są dostępne praktycznie bez ograniczeń. W sklepie znajdzie się również zapas amunicji, dzięki której broń czarnoprochowa nie będzie jedynie eksponatem w domowej kolacji. Będzie można z niej korzystać podczas strzelania do celu i nie tylko.

Strzelanie bronią czarnoprochową jest dość trudne, dlatego do jej obsługi potrzeba nieco umiejętności. Broń na czarny proch jest popularna głównie ze względu na jej kolekcjonerski charakter. Fani militariów cenią sobie zwłaszcza modele takie jak rewolwery New Army, które są replikami najsłynniejszych rewolwerów kapiszonowych w historii. Interesujące są również muszkiety, które wykorzystywała francuska, brytyjska i amerykańska armia w XVIII wieku.

Broń czarnoprochowa sporadycznie jest używana przez myśliwych w Stanach Zjednoczonych. Prawo do posiadania broni w USA jest wyjątkowo liberalne, dlatego to właśnie tam najcześciej spotyka się osoby, które wciąż sięgają po broń na czarny proch. W Europie czarnoprochowce praktycznie wyszły z użycia na co dzień – nie używa się ich ani do polowań, ani do strzelania na strzelnicy.

Gdzie korzystano z broni czarnoprochowej?

Karabiny czarnoprochowe w celach kolekcjonerskich kupują zwłaszcza pasjonaci historii Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Broń czarnoprochowa była wykorzystywana w wielu bitwach, które zmieniły bieg wydarzeń na całym świecie. Czarnoprochowe muszkiety i pistolety sprawiły, że w niepamięć odeszła broń biała.

Powstanie broni czarnoprochowej sprawiło, że bitwy rozgrywano w zupełnie nowy sposób. Wygrywanie potyczek stało się łatwiejsze, a wojny kończyły się szybciej. W kolejnych wiekach losy bitew zmieniły się dzięki kolejnym typom broni, w której wykorzystywano inne techniki zapłonu i rodzaje amunicji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *