Smar do broni – dlaczego jego używanie jest tak ważne?

Strzelcy, zarówno profesjonalni, jak i korzystający ze swojej broni w celach rekreacyjnych, przywiązują dużą wagę do kompletowanego wyposażenia. Nie każdy początkujący ma jednak świadomość tego, jak ważne jest używanie smaru do broni. Dlaczego jest to niezbędny element ekwipunku i jakie korzyści przynosi jego regularne stosowanie?

Poprawne czyszczenie

Smaru używa się nie tylko do konserwacji, ale i czyszczenia broni. Nadaje się do tego doskonale, dzięki właściwościom umożliwiającym rozpuszczanie wszelkich zanieczyszczeń powstających podczas wystrzału. Umożliwia również wypieranie nagromadzonej wody, która jest przyczyną korozji. Zaleca się czyścić broń każdorazowo po wizycie na strzelnicy. Smar do broni wypełnia mikrouszkodzenia, dzięki czemu nadaje się do polerowania. W celu dokładnego wyczyszczenia, broń należy rozebrać na części i pokryć elementy smarem. Pozostawiony na chwilę, rozpuści niepożądane substancje. Następnie przeprowadza się czyszczenie za pomocą specjalnych szczotek z mosiężnym włosiem. W przypadku trudności z dostępem do niektórych fragmentów, można użyć innych przyrządów, takich jak szczoteczki do zębów. Po zabiegu należy zetrzeć warstwę preparatu. Niektóre smary do broni dostępne na rynku można pozostawić bez ścierania. Jeśli strzelba nie będzie używana przez dłuższy czas, warto po wypolerowaniu pozostawić na niej warstwę specyfiku.

Gruntowna konserwacja

Oprócz regularnego czyszczenia, konieczne jest przeprowadzenie gruntownej konserwacji broni przynajmniej raz do roku. Wykonanie takiego zabiegu na własną rękę zaleca się osobom doświadczonym, posiadającym odpowiednie umiejętności. Osoby mniej zaawansowane, które chcą mieć pewność, że konserwacja zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, mogą powierzyć broń rusznikarzowi. Profesjonalista najlepiej zadba o pistolet czy rewolwer.

Co daje smar do broni?

Używanie smaru przy regularnym czyszczeniu i sezonowej konserwacji niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim przedłuża żywotność sprzętu. Smar do broni zapobiega korozji i niszczeniu powierzchni różnych elementów. Usprawnia działanie wszystkich mechanizmów, dzięki czemu funkcjonują płynnie. Odpowiednio zadbana broń to nie tylko gwarancja jej dłuższego użytkowania. To również lepsza jakość doświadczeń. Z dobrze nasmarowanej broni zwyczajnie przyjemniej się strzela. Poza tym, sprawność pistoletu wpływa na osiągane wyniki. Od prawidłowej konserwacji zależy też bezpieczeństwo strzelającego i osób, które znajdują się w pobliżu. Dlatego używanie smaru jest wyjątkowo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *