Jak się gra w makao? Poznaj zasady i różne warianty

Makao to gra, o której słyszał chyba każdy. Gry karciane to często świetny sposób na zabicie nudy i wesołe spędzenie czasu w gronie znajomych, czy rodziny. Jeśli jednak nigdy dotąd nie mieliście okazji grać w makao, a chcielibyście spróbować, mamy dla Was krótki poradnik dotyczący zasad i różnych wariantów gry. Zatem do dzieła!

Makao – co to za gra?

Dobra wiadomość jest taka, że już dwie osoby wystarczą, aby zagrać w makao. Nie musisz zatem głowić się jak skompletować czterech, czy pięciu zawodników, gdyż do dobrej zabawy i gry wystarczysz Ty i jedna osoba, która będzie Ci towarzyszyła. Jeśli natomiast ochotników jest więcej, żaden problem. Ogólnie przyjmuje się jednak, że maksymalna liczba graczy nie powinna przekraczać czterech osób. W przypadku, gdy grupa osób jest dużo większa i nikt nie chce rezygnować z przyjemności gry, możecie po prostu dobrać kolejną talię kart.

Jak w to zagrać?

Jest kilka podstawowych zasad, jakie należy poznać przed rozpoczęciem gry w makao. Przede wszystkim zaczniemy od ustalenia celu, tak by wszystko było jasne. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart, które trzymamy w dłoniach. Jak zatem wygląda gra? Gracze wykładają na stół odpowiednie do figury karty z tych, które posiadają. Karta leży na stosie innych odwrócona w taki sposób, że wszyscy ją dobrze widzą. 

Grę zaczyna się od tego, że każdemu z graczy rozdawane jest po pięć kart. Pamiętaj, aby trzymać karty w ten sposób, aby inni gracze nie mogli ich podejrzeć. Następnie z góry talii wybiera się kartę, która zostanie położona na stosie w taki sposób, by widoczna była figura. Osoba, siedząca po lewej stronie od tej, która rozdawała karty zaczyna wykładanie. W kolejkach gracze muszą wykładać karty pasujące do tej, która jest na samej górze stosu. W sytuacji, gdy ktoś nie posiada odpowiedniej karty, dobiera kolejną z talii. Jeśli już zabraknie Wam kart, trzeba przetasować karty ze stosu, oczywiście pozostawiając tę, która już jest na samej górze. Zwycięzcą makao jest gracz, który jako pierwszy pozbył się wszystkich swoich kart. Reszta osób natomiast kontynuuje grę i walczy o kolejne miejsca. 

Poznajemy zasady

 • Ile kart można wyłożyć? 

Podczas jednej rozgrywki wykładamy 1,3 albo 4 karty. Jeśli natomiast skorzystacie z Jokerów, macie szansę wyłożenia większej ilości kart. 

 • „Makao!” 

Słowo „makao” wypowiadamy w momencie, gdy w ręku trzymamy już tylko jedną kartę. Jeśli natomiast przy jednym rozdaniu pozbędziemy się wszystkich kart, które posiadamy, należy wypowiedzieć słowa „makao i po makale”. Kara za niewypowiedzenie słowa „makao” jest surowa. Gracz bowiem musi wtedy dobrać pięć karnych kart. 

 • Jakie karty wyłożyć?

Karty wykłada się według koloru i figury. 

 • Kiedy dobiera się karty?

W sytuacji, gdy nie mamy karty pasującej do tej, która znajduje się na górze stosu. Dobiera się wtedy jedną kartę i traci kolejkę.

Karty funkcyjne

Zanim zaczniecie grać, obowiązkowo zapoznajcie się także z kartami funkcyjnymi. Należą do nich:

 • dwójki i trójki – kolejny gracz dobiera tyle kart, jaki jest numer na karcie
 • czwórka – oznacza, że kolejny gracz czeka jedną kolejkę. Gracz może jednak położyć inną czwórkę, w takiej sytuacji liczba kolejek sumuje się i trafia do kolejnego gracza. 
 • walet – gracz może zażądać kart według ich wartości, jednak jedynie kart niefunkcyjnych albo dam
 • dama – możemy wyłożyć damy na każdą kartę, bez znaczenia na jej kolor i wartość 
 • króle bitne – oznacza dwa króle, które powodują, że w zależności od koloru tego króla poprzedni albo kolejny gracz dobiera pięć kart
 • as – gracz może zażądać zmiany koloru
 • joker – może przyjąć dowolne karty

No to co? Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam udanej zabawy podczas gry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *