Wycieczka w upalne dni? Zabierz ze sobą te akcesoria!

Wyjście na zewnątrz w najbardziej upalne dni wymaga odpowiedniego przygotowania. Zbyt długie przebywanie na słońcu w godzinach szczytu, brak osłony głowy, a do tego za mała ilość wypijanych płynów mogą się przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia. Jak zatem uchronić się przed upałem, gdy w planach jest wycieczka? Podpowiadamy, które produkty i akcesoria warto, a wręcz należy ze sobą zabrać, by upalne dni nie wiązały się z zagrożeniem.

Osłona głowy i ciała

W lato i najgorętsze dni jesteśmy narażeni na poparzenia słoneczne, a nawet udar. Wystarczy chwila nieuwagi, brak osłony w postaci odpowiednio dobranego ubrania, aby ucierpiało nasze zdrowie, a nawet zagrożone było życie. Jeśli wybieramy się na krótki spacer w mieście lub w planach mamy wyjście na basen, łatwiej jest nam się odpowiednio przygotować. Znacznie trudniej zaś, gdy zaplanowaliśmy dłuższą wycieczkę, spacer na szlakach w górskich rejonach i nie zapowiada się szybki powrót do domu.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby osłonić głowę. Jeśli na kilkugodzinną wycieczkę czy zdobywanie kolejnych szczytów w najbardziej upalne dni nie zabierzmy żadnej lekkiej czapki, słońce szybko da nam się we znaki. Nie tylko ze względu na ryzyko przegrzania, ale i odwodnienia.

Musimy również właściwie osłonić całe nasze ciało. Warto zatem wybierać odzież z długimi nogawkami i rękawkami, jednak z przewiewnych materiałów. W górach zaś przyda się lekka, przewiewna i funkcjonalna odzież, a do tego oczywiście kremy z filtrem, którymi smarujemy nieosłonięte części ciała.

Koc termiczny – ochrona przed przegrzaniem

W plecaku, który zabieramy ze sobą na wycieczkę, znajdźmy miejsce na koc termiczny – do zakupienia w sklepie Karaluch. Choć kojarzymy go przede wszystkim z funkcją ogrzewania i ochroną przed wychłodzeniem, to jednak równie dobrze zabezpiecza przed przegrzaniem. Wystarczy okryć się nim, ale od strony złotej do ciała, nie zaś srebrnej, która ma za zadanie uchronić przed wychłodzeniem.

Nawet jeśli nam się nie przyda, to może być przydatna innej osobie spotkanej na szlaku bądź w dowolnym miejscu, w którym znajdują się kolejni wycieczkowicze i spacerowicze.

Butelka i tabletki do uzdatniania wody

Oczywiście musimy mieć ze sobą nie tylko prowiant, ale i zapas wody. Warto zadbać o zabranie ze sobą wody nie do zwykłej butelki, która jest łatwa do zniszczenia, lecz do odpornego na uszkodzenia bidonu. Na rynku można znaleźć również bidony, które są łatwe do odnalezienia w ciemności.

Przydadzą się ponadto tabletki do uzdatniania wody, w szczególności podczas górskich wycieczek czy wypraw w nieznane, w odległe regiony, a nawet wtedy, gdy w planach mamy eksplorowanie dzikich terenów. Dzięki takim tabletkom pozyskamy wodę z nieznanego źródła i będziemy mogli jej się napić, bez ryzyka dostania się do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów.

Bądźmy przygotowani na wyprawy, które mają się odbywać podczas upalnego lata. To kwestia nie tylko przyjemności z zaplanowanej wycieczki, ale i ochrony naszego zdrowia, a nawet życia.