Uszkodzona gruszka turbiny – objawy awarii na które musisz zwrócić uwagę!

Zmienna geometria w silnikach spalinowych to technologia, która być może nie każdemu kierowcy jest dobrze znana. Jednak jej zastosowanie przekłada się na osiągi, jakie pojazd uzyskuje. Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim łopatek lub turbin. Chodzi tutaj o zmianę położenia poszczególnych elementów, a tym samym kształtu, który tworzą. W sektorze motoryzacyjnym technologia ta posiada oznaczenie VTG lub VGT. W wykorzystaniu tej technologii chodzi o zmniejszenie czasu, w którym silnik odpowiada na mocniejsze wciśnięcie pedału gazu. Innymi słowy chodzi o jak najlepsze przyśpieszenie oraz najkrótszy czas reakcji silnika. Dzieje się to poprzez regulację kąta kąta, pod jakim spaliny napływają na łopatki wirnika. Rozwiązanie to jest ściśle powiązane z turbosprężarkami. Natomiast ich kluczowym elementem jest gruszka turbiny. Jaką funkcję pełni oraz jakie są objawy uszkodzenia gruszki turbiny? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Gruszka turbiny – budowa

Najważniejszym elementem gruszki jest zasobnik siłownia. To część, którą steruje się za pomocą podciśnienia. I to właśnie siłownik, poprzez zmianę swojego położenia, determinuje także zmianę położenia sztangi oraz łopatek. Tym samym gruszka to podstawowy element, który zapewnia układowi geometrii zmiennej prawidłowe funkcjonowanie. Uszkodzony element rzutuje na pracę turbosprężarki, a także wpływa na słabsze osiągi pojazdu.

Gdzie znajduje się gruszka turbiny?

Element ten znajduje się w bezpośredniej odległości od układu doładowania. Czyli elementów, które odpowiadają za przyśpieszenie. Z uwagi, iż zwiększenie prędkości wiąże się także z intensywniejszą pracą poszczególnych układów, w tym turbosprężarki, gruszka narażona jest na działanie szkodliwych czynników, takich, jak wysoka temperatura.

Gruszka turbiny – do czego służy?

Element ten ma zastosowanie w układach doładowania zarówno silników spalinowych, jak również diesla. Odpowiada za regulację kąta nachylenia łopatek oraz sztangi. Jednym z zadawań gruszki, którą nazywa się również zaworem podciśnienia jest to, aby zapewnić samochodowi jak najlepsze podciśnienie. Poprzez zastosowanie geometrii zmiennej, czy zmiany nachylenia łopatek, możliwe jest uzyskanie krótszego czasu, w którym auto reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Trzeba pamiętać, iż zwiększenie prędkości auta przekłada się także na większe zużycie paliwa. Dostarczone do komory spalania w odpowiedni sposób wpływa na to, w jak krótkim czasie aut osiąga zamierzoną przez kierowcę prędkość.

Objawy uszkodzenia gruszki turbiny – jakie są?

Z uwagi, iż element ten bierze faktyczny udział w przyśpieszeniu samochodu oraz w jego osiągach, objawy uszkodzonej turbiny gruszki mogą być dość oczywiste. Jednocześnie ich wystąpienie oznacza, iż do uszkodzenie lub zużycie może dotyczyć również elementów pokrewnych. Najczęściej spotykane symptomy to:

  • odczuwalny spadek mocy silnika w momencie, gdy samochód jedzie pod górę (trzeba pamiętać, iż zależnie od mocy silnika, auto może wykazywać tego typu trudności, gdy wrzucony jest wysoki bieg i jest to sytuacja niezależna od sprawności silnika, a jego mocy domyślnej)
  • w sytuacji, gdy silnik wykazuje zadowalającą moc dopiero na wysokich obrotach, przynajmniej 3500obrotów/minutę
  • możliwe jest także zjawisko poszerzenia się turbodziury (to sytuacja, w której silnik reaguje z opóźnieniem na próbę zwiększenia jego mocy)

Jednocześnie objawy związane z dolegliwościami mogą dotyczyć także innych elementów. Szczególnie, jeśli chodzi o spadek efektywności jego pracy.

Jak sprawdzić sprawność gruszy turbiny?

Aby dokładnie sprawdzić, czy grusza faktycznie wymaga regeneracji, najlepiej skorzystać z obrazowania komputerowego, które obecnie stosuje się w profesjonalnych warsztatach mechanicznym. W dużej mierze ułatwi to faktyczną lokalizację problemu. Najważniejszą kwestią pozostaje to, czy sztanga się porusza oraz w jaki sposób. Wszelkie odchylenia od normy lub brak ruchu sztangi będą stanowić potwierdzenie, iż problemy z mocą silnika wynikają z uszkodzonej gruszy turbiny. Efekt ten może być spowodowany przez to, iż w gruszy nie utrzymuje się odpowiednie ciśnienie. Co oznacza, iż pojawiła się w niej dziura. Spadek ciśnienia utrudnia lub uniemożliwia ruch sztangą, przez co osiągi silnika są słabsze.

Wymiana gruszy turbiny – ile kosztuje?

Tak naprawdę trudno stwierdzić, jakie jest koszt wymiany turbiny. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, iż wymiana wiąże się z zakupem nowego elementu. Jego cena natomiast uwarunkowana jest modelem auta oraz jego marką.

Także sama usługa zależy od typu pojazdu. W niektórych sytuacjach za robociznę należy zapłacić około kilkaset złotych. Inaczej kwestia wygląda w przypadku regeneracji tego elementu, co również jest możliwe. W tym przypadku całkowity koszt usługi może wynieść około 1500 złotych. Jednak dużo znowu zależy od modelu auta. To, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne zależy tak samo od całkowitego kosztu wymiany i kupna nowego elementu, jak również tego, w jakim stopniu grusza turbiny jest uszkodzona.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *