Umowa kupna sprzedaży samochodu

Wcześniej, czy później przychodzi taki moment, że chcemy sprzedać lub kupić auto. W obu tych sytuacjach przyda nam się prawidłowo przygotowana umowa kupna-sprzedaży samochodu.

O czym pamiętać, kupując samochód?

Być może przeglądałeś ogłoszenia w Internecie, a może trafiłeś na sprzedawcę z polecenia znajomych, czy krewnych. Niezależnie od ścieżki, jaką przebyłeś, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach przy zakupie samochodu. Przede wszystkim, sprawdź:

– czy pojazd ma nadal aktualne OC. W przypadku zakupu obowiązek ubezpieczenia przejdzie na Ciebie, będziesz też mógł skorzystać z OC sprzedającego, jeśli będzie jeszcze obowiązywało i będzie opłacone;

– ile kilometrów ma przejechanych;

– czy posiada aktualny przegląd techniczny oraz czy w jego trakcie wykryto jakieś nieprawidłowości w samochodzie;

– ile ma lat, czy jest to model, który spełnia wszystkie wymagania, na których Ci zależy;

– czy proponowana cena sprzedaży jest adekwatna do cen rynkowych oraz czy nie ma widocznych uszkodzeń;

– wypadkowość samochodu. Dopytaj, czy był kiedyś uczestnikiem kolizji, jakie elementy zostały uszkodzone i naprawione;

– czy w samochodzie jest zainstalowany alarm i czy sprzedający ma dwa komplety kluczyków;

– dopytaj, czy w cenie znajduje się komplet kół letnich i zimowych;

– czy nie pojawiają się ślady korozji;

– występująca ewentualnie klimatyzacja w samochodzie działa w sposób poprawny i pożądany;

– jak wygląda tapicerka, czy potrzebne są dodatkowe pokrowce samochodowe;

To najważniejsze z aspektów, które warto poruszyć w momencie spotkania ze sprzedającym samochód. Pozostałe kwestie wyjdą naturalnie, być może będziesz chciał sprawdzić pojemność bagażnika, czy ułożenie fotelika dla dzieci. Umowa kupna sprzedaży auta może być już pod ręką, jeśli wszystko będzie w porządku.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

W momencie, gdy jesteś już zdecydowany, warto znaleźć aktualny dokument finalizacji transakcji. Umowa kupna sprzedaży samochodu od Motocontroler. Standardowa umowa kupna sprzedaży samochodu do wydruku zawiera datę zawarcia sprzedaży, wymienienie kupującego i sprzedającego. Jeśli po którejkolwiek ze stron pojawia się współwłaściciel, konieczne jest wpisanie nazwisk obu osób oraz złożenie na końcu w odpowiedniej sekcji podpisów. Wypełniając umowę kupna sprzedaży samochodu podajemy model, markę, rocznik, numer VIN indywidualny dla każdego auta, dodatkowe wyposażenie oraz przebieg.

Jeśli chodzi o ten ostatni, bardzo ważne jest, by tuz przed podpisaniem umowy udać się do samochodu i spisać aktualny stan licznika. Może się bowiem zdarzyć tak, że w przypadku zaniżenia i ewentualnego pojawienia się szkody pomiędzy sprzedażą i kupnem, ,,stary” właściciel nie będzie przyznawał się do winy. Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i ubezpieczyciel utratą zniżek obarczą ,,nowego” nabywcę.

Umowa kupna sprzedaży auta to także wpisanie w odpowiednie miejsce ustalonej kwoty transakcji oraz kluczyków i potwierdzenie ubezpieczenia OC. Warto pamiętać o tym, że w momencie zakupu, należy udać się do danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego i zgłosić sprzedaż/nabycie samochodu. Może to zrobić sprzedający lub kupujący. Jeżeli nowy właściciel będzie chciał dokupić ryzyko NNW, musi to właśnie wtedy uczynić.

Nie można zapomnieć też o wizycie w Wydziale Komunikacji, by wyrejestrować pojazd i zarejestrować go na nowe dane. Od kupionego samochodu należy także opłacić obowiązkowy podatek.

Umowa kupna sprzedaży samochodu do wydruku

Dzięki przygotowanym licznym szablonom, nie musimy już sami domyślać się, co obowiązkowo powinno znaleźć się w poprawnie sporządzonej umowie kupna sprzedaży pojazdu. Najważniejsze to przed finalizacją upewnić się, czy prezentowany stan techniczny i wizualny pojazdu jest zgodny z naszymi wymogami, a następnie podpisać stosowną umowę. Przed zakupem można także skorzystać z pomocy specjalistów. Nie każdy ma wiedzę, by z zewnątrz ocenić stan samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *