Opony przemysłowe – co warto o nich wiedzieć?

Niemal wszyscy kierowcy samochodów osobowych zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie ogumienie. Nie inaczej jest w przypadku maszyn przemysłowych i rolniczych. Także one potrzebują opon najwyższej klasy. Choć dobre ogumienie przemysłowe nie należy do najtańszych, bez wątpienia jest to inwestycja warta uwagi. Prawidłowo dobrane opony mają ogromny wpływ na poprawę codziennego komfortu pracy, poziomu bezpieczeństwa pracownika, jak również zwiększają ogólną efektywność pracy maszyn. Można się zatem domyślić, że jest to niezwykle opłacalny zakup.

         Opony przemysłowe – rodzaje

Opony przemysłowe możemy podzielić na cztery rodzaje – pneumatyczne, superelastyczne, wielkogabarytowe oraz te przeznaczone do robót ziemnych. Modele pneumatyczne stosowane są często jako opony rolnicze do przyczep i ciągników, ale także wykorzystuje się je w wózkach widłowych, ciężkich pojazdach transportowych czy pojazdach lotniskowych. Ich główną cechą jest ponadprzeciętna wytrzymałość, dobra przyczepność i wysoki komfort jazdy. W wózkach widłowych i pojazdach lotniskowych wykorzystuje się także opony superelastyczne. Są one wykonywane z mieszanki na bazie kauczuku, co znacznie poprawia ich stabilność i elastyczność.

 

Jeśli chodzi o opony przemysłowe do koparek, to zazwyczaj wykorzystuje się diagonalne i radialne opony do robót ziemnych, zwane także Earthmover Tyre. Modele te stworzone są do poruszania się po nierównych nawierzchniach. Są odporne na uszkodzenia oraz dobrze radzą sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych. Opony wielkogabarytowe wykorzystuje się natomiast w przemyśle ciężkim – w kamieniołomach i kopalniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon przemysłowych?

Niezależnie od tego, czy szukamy nowego ogumienia do maszyn budowlanych czy może interesują nas opony rolnicze używane – nim zdecydujemy się na zakup ogumienia przemysłowego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim opona musi być dobrze dopasowana do określonego typu maszyny oraz warunków, w jakich będzie wykorzystywana. Zwróćmy także uwagę na konstrukcję bieżnika, gdyż w zależności od funkcji opony, będzie on nieco inaczej zaprojektowany.

 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dobrej jakości opony przemysłowe znacznie ułatwiają codzienną pracę. Mimo rozwoju rynku motoryzacyjne nadal pozostają one jednak stosunkowo drogie. Z tego powodu warto pamiętać o kilku zasadach, które znacznie wydłużają żywotność ogumienia. Jeśli chcemy cieszyć się sprawnymi oponami przez długi czas, ważne są trzy czynniki – technika jazdy, ciśnienie opon oraz ich przechowywanie. Ciśnienie należy kontrolować na bieżąco oraz dostosowywać je do osi a poza sezonem, opony przemysłowe podobnie jak egzemplarze do samochodów osobowych muszą być przechowywane w suchym i zaciemnionym pomieszczeniu. Najlepiej umieścić je na specjalnym stojaku w pozycji pionowej.

 

Podejmując decyzje o zakupie opon przemysłowych, zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie, żywotność i opinie w internecie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, jakie opony będą najlepsze do naszej maszyny – dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady specjalisty w wybranym salonie oponiarskim. Zakup dobrej klasy opon to inwestycja w zwiększenie poziomu efektywności codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *