Legalizacja butli LPG – ile kosztuje homologacja i jak to zrobić?

Wśród pojazdów osobowych najczęściej spotyka się samochody, które napędzane są olejem napędowym, popularne nazywanym dieslem lub benzyną bezołowiową. Coraz popularniejsze stają się także samochody elektryczne lub hybrydowe, czyli takie, w których występuje napęd spalinowy oraz elektryczny. Jednak istnieje jeszcze jedno, alternatywne źródło zasilania dla silnika samochodowego, a jest nim oczywiście gaz LPG. W zależności od ceny tego surowca niejednokrotnie takie rozwiązanie okazuje się dość opłacalne, w szczególności dla pojazdów, które użytkowane są często i na dłuższych trasach.

W dalszym ciągu samochód taki musi także posiadać układ spalinowy, który zasila benzyną, chociażby po to, aby możliwe było uruchomienie pojazdu. Chwilę po włączeniu silnika następuje przełączenie napędu ze spalinowego na ten zasilany gazem. Nie oznacza to, że w ucie występują dwie, oddzielne jednostki napędowe. Transformacji poddaje się po prostu układ spalinowy, aby silnik mógł także czerpać energię z procesu spalania gazu.

Homologacja butli LPG – co to znaczy?

Homologacja to nic innego, jak proces, którego celem jest określenie, czy dany pojazd nadaje się do eksploatacji lub, czy jego poszczególne elementy spełniają obowiązujące normy. W przypadku butli LPG przewiduje się 10-letni okres, w trakcie którego mogą być stosowane w pojazdach. Po upływie tego okresu niezbędne jest przeprowadzenie badania technicznego, które wykaże, czy element ten w dalszym ciągu spełnia swoją funkcję.

Pierwsza homologacja ma zawsze miejsce w momencie, gdy tego rodzaju zbiornik LPG zostaje zamontowany w samochodzie. Wyjściowo, przy pierwszej homologacja, każda butla otrzymuje 10-letni okres użytkowania. To, czy będzie mogła dalej podlegać eksploatacji, jak również, przez jaką ilość czasu zostaje określone podczas drugiej homologacji. Maksymalnie jeden zbiornik może być stosowany w samochodzie przez 20 lat.

Kiedy trzeba przedłużyć homologację butli LPG?

Najlepiej zrobić to w okolicach, gdy badanie techniczne, które zostało poprzednio przeprowadzone i zweryfikowało stan butli, dobiega już końca. Czyli około 10 lat od momentu montażu instalacji gazowej wraz ze zbiornikiem w samochodzie lub w innym czasie, jeśli butla liczy sobie więcej, niż 10 lat, a osoba, która przeprowadzała badanie techniczne, wyznaczyła okres mniejszy, niż 10 lat, w trakcie których element ten nadaje się do bezpiecznego, bezproblemowego użytkowania. Chociaż są to niejednokrotnie daty odległe, należy o nich pamiętać. Homologacja butli gazowej w samochodzie to proces, który przeprowadzić mogą wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Dokładna data terminu homologacji znajduje się również na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na zbiorniku LPG.

Jak wygląda proces legalizacji butli LPG?

Do podstawowych zadań osoby, która wykonuje homologację butli, należy przede wszystkim ogólna ocena stanu zbiornika. Dlatego sprawdza również powłokę zewnętrzną zbiornika.

Homologacja butli gazowej związana jest także ze sprawdzeniem wnętrza zbiornika. Kluczowe są testy pod ciśnieniem, które określa się jako hydrauliczną oceną ciśnienia.

Ważne są takę kwestie formalne, czyli czytelność informacji i ich zgodność na tabliczce znamionowej.

Co grozi za jazdę z butlą LPG bez homologacji?

Tak naprawdę homologacja butli gazowej jest równie ważna, co okresowe badania techniczne pojazdu, które wykonuje się w stacji kontroli pojazdów. Oznacza to, że w momencie, gdy upłynął termin ważności zbiornika, kierowca ma zakaz poruszania się takim pojazdem. Potencjalnie może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu.

W sytuacji, gdy policja podda kontroli samochód, który nie posiada aktualnej homologacji, z pewnością kierowca zostanie ukarany mandatem. Ponadto policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu lub odholować auto na parking policyjny, oczywiście na koszt właściciela. Dlatego nie warto ryzykować i zawczasu przeprowadzić badanie.

Butla LPG – legalizacja czy wymiana?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto pamiętać, że przy pierwszej instalacji nowego zbiornika, jego ważność wynosi 10 lat. Dlatego, gdy zbliża się koniec okresu ważności dla butli, w pierwszej kolejności można umówić się spotkanie w celu jej homologacji. Specjalista określi, przez jaki okres i czy w ogóle nadaje się ona do dalszej eksploatacji.

Maksymalny okres, przez jaki można użytkować jeden zbiornik, wynosi w sumie 20 lat.

Ile kosztuje legalizacja butli LPG? Cena usługi

Sama legalizacja butli to w zasadzie niewielki koszt. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-250 złotych.

Dla porównania zakup nowego zbiornika to wydatek przynajmniej 400 złotych. Dodatkowo, należy liczyć się także z „robocizną”. Niezbędne staje się i tak skorzystanie z usługi, jaką jest wymiana zbiornika na gaz w samochodzie. Dlatego wielu kierowców w pierwszej kolejności decyduje się na homologację, jeśli jest to możliwe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *