SEO, czyli pozycjonowanie stron, to jeden z filarów nowoczesnego marketingu. Powód jest prosty: Google to jedno z kluczowych źródeł informacji dla większości społeczeństwa. Pojawia się więc pytanie: kiedy zacząć pozycjonować swoją stronę i od czego zacząć przygodę z SEO? Wyjaśniamy.
Kiedy jest dobry moment na SEO?
Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć działania SEO? W największym skrócie: im wcześniej, tym lepiej. Jeżeli więc zadajesz sobie to pytanie, a jesteś na samym początku drogi biznesowej – już teraz weź pod uwagę perspektywę pozycjonowania. Jeśli już na starcie uwzględnisz tę kwestię przy przygotowywaniu strony – zaoszczędzisz sobie późniejszych, zbędnych wydatków.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to właśnie witryna firmowa jest z jednej strony Twoim podstawowym narzędziem komunikacji z klientami, a z drugiej… to ona jest wykorzystywana przy pozycjonowaniu. Jeżeli więc, już na etapie jej przygotowania, skorzystasz ze wsparcia agencji, która oferuje np. pozycjonowanie stron www w Gdańsku, od razu stworzysz sobie szansę na wysokie miejsce w rankingu Google.
A co, jeżeli już masz stronę i prowadzisz działalność od dłuższego czasu? Wówczas jak najszybciej zdecyduj się na działania SEO – w takiej sytuacji rozpoczną się one od audytu serwisu www, który pozwoli zaplanować zmiany do wdrożenia.
Z pozycjonowaniem warto się pospieszyć, bo… na efekty trzeba poczekać
Często zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy zlecili agencji pozycjonowanie, szybko zaczynają skarżyć się na brak namacalnych efektów tych działań. W niektórych przypadkach to „narzekanie” jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak najczęściej jest to wynik tego, że SEO bliżej do maratonu niż do sprintu.
Dzieje się tak z prostego powodu: pozycjonowanie wymaga szeroko zakrojonego przygotowania. Konieczne są m.in.:
- wykonanie audytu SEO, który nakreśli obecną sytuację i możliwości,
- dobranie odpowiedniego zasobu słów kluczowych, które wspomogą pozyskiwanie klientów,
- techniczne zoptymalizowanie strony – tak, aby działała szybko, bezpiecznie i nie stwarzała barier dla użytkowników,
- napisanie merytorycznych i wartościowych treści, które wspomogą pozycjonowanie i sprzedaż – to nie tylko kwestia tekstów do zakładek strony, ale także tych na bloga. Powinien być on regularnie rozbudowywany, żeby został „zauważony” przez roboty Google.
Ile trzeba poczekać na efekty działań SEO – średnio jest to czas od 3 do nawet 6 miesięcy, choć wiele zależy od specyfiki konkretnej branży. To jednak kolejny argument, który potwierdza, że im wcześniej zacznie się przygodę z pozycjonowaniem, tym lepiej.
SEO to nie wszystko!
Warto pamiętać, że choć pozycjonowanie jest kluczem do długofalowych efektów marketingowych, to nie jedyne narzędzie. Dobrze jest połączyć korzystanie z SEO z innymi rozwiązaniami – np. z obszarów SEM, social media marketingu czy influence marketingu. Współpraca z dobrą agencją pozwoli zadbać o wszystkie te elementy w ramach jednej strategii nastawionej na realizację konkretnych celów. Dzięki temu efekty przyjdą szybciej i będą bardzo wyraźne.