Jedzenie przed snem – tak czy nie?

Kolacja jest posiłkiem, który wbrew pozorom ma duże znaczenie dla samopoczucia. Dobrze skomponowane danie może znacznie poprawić jakość snu, a także wpłynąć korzystnie na samopoczucie o poranku. Czy warto jeść przed samym pójściem spać? Jaki odstęp czasowy najlepiej zachować? Jakie dania na kolację będą najlepsze?

 

Wpływ jedzenia przed snem na organizm

 

Osoby, które lubią jeść przed samym pójściem spać, po spożyciu posiłku mogą zaobserwować zróżnicowane reakcje organizmu. To, czy danie poprawi, czy pogorszy samopoczucie, zależy zarówno od produktów wykorzystanych do jego przygotowania, jak i od indywidualnej specyfiki funkcjonowania ciała. Zdarza się, że jedzenie przed snem utrudnia zasypianie – nawet wówczas, gdy w sypialni znajduje się wygodny materac. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób, które jedzą tłuste i ciężkostrawne posiłki. Organizm w nocy zużywa jedynie ograniczoną ilość energii. W związku z tym, regularne jedzenie późnym wieczorem lub w nocy, może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na otyłość. 

 

Jednak jedzenie przed snem to nie tylko negatywne konsekwencje. Lekkie przekąski – np. owoce, orzechy i jogurt naturalny zmniejszają ewentualne uczucie głodu i przyspieszają zasypianie. Ma to znaczenie w szczególności dla osób będących na diecie redukcyjnej. Dobrze skomponowane posiłki mogą poprawiać jakość snu. Dotyczy to np. dań przygotowanych z wykorzystaniem produktów zawierających tryptofan. Jest prekursorem serotoniny i melatoniny, czyli dwóch hormonów odgrywających ważną rolę w regulowaniu snu i rytmu okołodobowego. 

 

Co można jeść przed snem?

 

Przed snem warto wybierać lekkie i zdrowe przekąski, które nie będą ciężkostrawne, a substancje odżywcze, które są w nich zawarte nie zaburzą procesu wydzielania melatoniny. Grupą produktów, która dobrze się sprawdzi są m.in. chude źródła białka. Twaróg, kurczak, czy chudy ser z pewnością nie zaburzą rytmu snu. Również surowe warzywa – podane np. z hummusem to doskonały pomysł na późną kolację. Wszelkie produkty bogate w błonnik i witaminy, takie jak świeże owoce, warto zestawiać z jogurtem naturalnym, który jest naturalnym prebiotykiem i wspiera funkcjonowanie układu trawiennego. Takie lekkie przekąski można zjeść nawet w łóżku, przed samym pójściem spać na wygodnym materacu! 

 

Późna kolacja – czego unikać?

 

A jakich potraw unikać przed snem?

  • Ciężkostrawne potrawy – dania typu fast food, sos śmietanowy i inne potrawy bogate w tłuszcze, to jeden z najgorszych wyborów żywieniowych na kolację. 
  • Duża ilość kofeiny – kawa, herbata, napoje gazowane i energetyczne – wszystko to zaburza sen, utrudnia zasypianie i sprzyja wybudzaniu się w nocy. 
  • Alkohol – sen po wypiciu alkoholu jest płytki i niespokojny. 
  • Wysoki indeks glikemiczny – skoki poziomu glukozy we krwi zaburzają sen. 
  • Ostre potrawy – często podrażniają żołądek, wywołują niestrawność.

 

Jedzenie przed snem nie musi być niezdrowe. Ważne jest jednak to, aby rozsądnie wybierać produkty wykorzystywane do przygotowywania kolacji. 

Artykuł sponsorowany.