Trendy w doborze podłóg mają jedną wspólną cechę: podłoga ma być równa, trwała i nadająca wnętrzu charakteru. Najczęściej spotkać można podział na kamień we wszystkich pomieszczeniach, lub na łączenia drewna lub jego imitacji z kamieniem. O czym należy pamiętać, układając podłogę?
Jak to połączyć, czyli rzecz o dwóch posadzkach
Decydując się na łączenie w mieszkaniu lub domu różnych materiałów wykończenia podłogi, trzeba pamiętać, że wymagają one innych izolacji, podkładów i mat kwarcowych pod podłogi. W praktyce oznacza to, że jeśli nie pomyślimy o tym wcześniej, możemy mieć nierówno podłogę lub materiały mogą się po prostu nie zejść w jednym poziomie i konieczne będzie zastosowanie specjalnych progów wpuszczanych w łączone podłogi. Można to zrobić w sposób estetyczny, ale niekoniecznie zgrywający się z ostateczną wizją estetyczną. A podłogi mają nam służyć latami… Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie na całej powierzchni jednego materiału, pozwalającego na uniknięcie możliwych problemów.
Dlaczego warto położyć panele?
Panele podłogowe są jednym z rodzajów wykończenia posadzki, które pozwala na ich szybkie położenie. Mnogość wzorów ułatwia dobranie paneli do oczekiwań oraz stylu urządzanego wnętrza. Rozwój technologii pozwolił na zaprojektowanie podkładów wyciszających panele, mat i podkładów kwarcowych, dzięki czemu podłoga jest nie tylko ładna, ale tłumi drgania i dźwięki. Odbija ona także dźwięki, które osoba chodząca wydaje w pomieszczeniu – brak zatem wrażenia echa towarzyszącemu każdemu ruchowi.
Co ważne, podkłady pod panele podłogowe nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Zapewniają dodatkową izolację termiczną, nie są drogie i trudne w montażu. Podkłady pod panele pozwalają także na wyrównanie możliwych nierówności podłoża. Zatem w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie przeprowadzić profesjonalnej wylewki na posadzkę, ułożenie podkładu zminimalizuje nierówności.
Podkłady wyciszające panele: o czym warto wiedzieć?
Podkłady pod panele są czasami obligatoryjnym elementem montażowym – zapewniają dłuższą żywotność podłogi w nienaruszonym stanie. Trzeba pamiętać, że podkład pod panele winylowe jest konieczny – ponieważ nie można montować ich bezpośrednio na posadzce. Maty i podkłady pod panele układa się różnie: błyszczącą stroną lub folią w stronę paneli lub podłoża. Przed rozpoczęciem układania, należy zapoznać się z instrukcją. Podkład należy układać stopniowo, wraz z kolejnymi rzędami podłogi. Maty i podkłady zabezpieczają panele przed wilgocią. Przy zakupie podkładu, należy zwrócić uwagę, czy nadaje się on na ogrzewanie podłogowe oraz chłodzenie podłogowe. Podkłady są cienkie, a jednocześnie bardzo wydajne akustycznie.