Jak sprawdzić używane auto przed kupnem?

Zakup używanego samochodu to z pewnością dla każdej osoby poważna inwestycja. Wiąże się ona również z pewnym ryzykiem. Ogłoszenia, jakie często można znaleźć na różnego rodzaju portalach, bardzo często ukrywają faktyczne wady pojazdu. Kupujący zawsze musi liczyć się z tym, że trafi na nieuczciwego sprzedawcę. Jednak ryzyko związane z zakupem auta z drugiej ręki można zminimalizować. Podczas sprawdzania auta najlepszym rozwiązaniem może okazać się profesjonalna firma. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak sprawdzić używane auto przed kupnem.

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

Już na etapie przeglądania ogłoszeń można otrzymać wstępne informacje na temat pojazdu, który zainteresował potencjalnego kupca. Dostępne obecnie narzędzia pozwalają na weryfikację, czy samochód był kradziony, czy uczestniczył w jakimś wypadku oraz czy w ogłoszeniu został podany prawidłowy stan licznika. Wszystko za sprawą narzędzia HistoriaPojazdu, które zostało udostępnione przez Ministerstwo Cyfryzacji.

W celu sprawdzenia historii pojazdu oraz otrzymania raportu należy podać numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Wielu sprzedawców często uwzględnia te informacje w ogłoszeniach, jednak z niektórymi trzeba będzie się skontaktować, aby otrzymać takie dane. Jest to jednak krok, który warto wykonać, głównie ze względu na to, że kupujący może uzyskać szczegółowe informacje na temat wymarzonego pojazdu.

Jakie informacje można uzyskać za pomocą narzędzia, jakim jest HistoriaPojazdu? Przede wszystkim taki raport uwzględnia wszystkie dane techniczne, takie jak pojemność silnika, rodzaj paliwa czy jego średnie zużycie. Kupujący może również dowiedzieć się, czy samochód posiada ważne badania techniczne, a także ubezpieczenie OC. Ponadto w raporcie znajdą się informacje na temat tego, czy pojazd jest kradziony, ilu było poprzednich właścicieli, a także dane o obecnym właścicielu. Jest to więc z pewnością narzędzie, z którego warto skorzystać.

Jak sprawdzić używane auto przed kupnem? Profesjonalna firma

Należy mieć na uwadze, że HistoriaPojazdu nie pokazuje, jak wygląda samochód w danej chwili oraz jakie usterki mogą w nim wystąpić. A to może być niezwykle istotne, zwłaszcza z tego powodu, że kupujący będzie miał świadomość, czy oprócz pieniędzy wydanych na zakup pojazdu, będzie musiał zainwestować dodatkowe środki na ewentualne naprawy. Na szczęście od pewnego czasu powstaje wiele profesjonalnych firm, które oceniają stan techniczny pojazdu i przygotowują rzetelnie przygotowany raport.

Największą zaletą takiej firmy jest z pewnością fakt, że jej pracownicy mogą zająć się oceną pojazdu, który znajduje się nawet na drugim końcu Polski. Dzięki temu kupiec może zaoszczędzić czas oraz środki potrzebne na dojazd. Ponadto opierają one swoją działalność na współpracy z licznymi specjalistami, dzięki czemu sam raport zostanie stworzony w krótkim czasie i z pewnością będzie zawierał wszelkie niezbędne informacje.

Jedną z takich firm, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jest AutoTesto. Pracujący tu rzeczoznawcy samochodowi posiadają wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu doskonale wiedzą, co należy sprawdzać w danym modelu pojazdu. Co istotne, przygotują oni dokumentację fotograficzną, która zobrazuje faktyczny stan pojazdu. Końcowym wynikiem ich pracy jest raport – może on być świetną podstawą do negocjacji ceny zaproponowanej przez sprzedawcę. Warto więc odwiedzić stronę https://www.autotesto.pl/, gdzie można bliżej zapoznać się z ofertą oraz zobaczyć, jak wygląda raport przykładowy.

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

Aby sprawdzić stan techniczny pojazdu, można również zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Pracujący tu specjaliści mają wgląd do historii pojazdu. Z kolei nowoczesny sprzęt pozwoli na wykrycie wszelkich usterek i oszacowanie kosztu ich naprawy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, to wymaga już jednak pewnej wiedzy na temat tego, jak skonstruowany jest dany pojazd.