Inwestowanie w nieruchomości nadmorskie – czy to ma sens?

Podobno najtrudniej zarobić pierwszy milion, a najlepiej to ukraść. Oczywiście to tylko mity i legendy, a rzeczywistość jest brutalna. Do tego stopnia, iż utarło się powiedzenie, że pieniądz robi pieniądz. Ale czy faktycznie to tak działa, że wystarczy mieć trochę pieniędzy, żeby mieć ich więcej. Każda osoba aktywna zawodowo co miesiąc dostaje zastrzyk gotówki w postaci wypłaty. Czy to znaczy, że udaje się odłożyć, zainwestować, pomnożyć? Niekoniecznie. A dlatego, że umiejętność pomnażania pieniędzy wiąże się ze sposobem, w jaki zarządza się kapitałem.

Rynek nieruchomości – dalej dobra inwestycja?

Nie ma co za dużo ukrywać. Rynek nieruchomości stoi na bardzo solidnych fundamentach. W gruncie rzeczy stanowi jeden z najbardziej stabilnych rynków. Co prawda nie może obyć się bez widocznych wahań cen, bez załamania cen, jednak nie są to załamania, które sprawiłyby, że pierwotnie drogi apartament można teraz kupić za miskę ryżu. I w normalnie funkcjonującej gospodarce raczej nie będzie to możliwe. Wahania cen nieruchomości mogą się wydawać spore, jednak w porównaniu do ogólnej ceny nieruchomości, a często także gruntu, na którym się znajduje, jest to wahanie na poziomie kilku procent. A kilka procent to ryzyko bardzo niewielkie.

Nic dziwnego, że sektor nieruchomości jest obszarem, w którym lokuje się sporą ilość gotówki. Zarówno przez klientów indywidualnych, jak również biznesowych. Czy to oznacza, że kupno mieszkania to stu procentowy zysk? Tak naprawdę jakiego rodzaju inwestycję stanowi zakup nieruchomości?

Kupno mieszkania – lokata, inwestycja, wydatek?

No właśnie, w kontekście inwestycji mówimy najczęściej, gdy po włożeniu określonego kapitału, jest go po prostu więcej. Podobnie działają lokaty, polisy, czy innego typu produkty inwestycyjne oferowane przez banki, czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Inwestycją może być zakup aukcji na giełdzie, jednak to temat oddzielny, który rządzi się własnymi prawami.

Tak naprawdę zakup nieruchomości w postaci mieszkania w momencie, gdy ktoś chce je wynajmować, jest nie tyle inwestycją, co sposobem na zabezpieczenie posiadanego kapitału. Chodzi o to, że wartość pieniądza podlega różnym czynnikom i zmianom. Dla przykładu zmianie ulega siła nabywcza pieniądza. To oznacza, że za określoną sumę na przestrzeni lat można kupić mniej lub więcej w zależności od sytuacji gospodarczej. W przypadku nieruchomości jej wartość nabywcza plasuje się na podobnym poziomie. Oczywiście, może ulegać wahaniom, jednak w dalszym ciągu to doskonałe zabezpieczenie kapitału. Dlatego tak samo osoby indywidualne, jak również biznesmeni inwestują w dużej mierze w rynek nieruchomości. Ponieważ stanowi doskonałe zabezpieczenie a także zaplecze finansowe.

Inwestycja w nieruchomości nadmorskie

W ostatnim czasie bardzo popularne są apartamenty Świnoujście. Wynajem tego rodzaju przestrzeni noclegowych przeżywa rozkwit dzięki wysokiemu standardowi pokoi, a często także widoków. W tym przypadku trzeba jednak mieć na uwadze, że atrakcyjna lokalizacja oznacza wyższą cenę, szczególnie jeśli chodzi o zakup. I różnica w cenie jest widoczna przede wszystkim jeśli chodzi o kupno-sprzedaż. Oczywiście, w przypadku wynajmu krótkoterminowego różnice są także widoczne, jednak nie są, aż tak bardzo odczuwalne.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, że najwyższe zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi przypada na okres wakacyjny. To wtedy przeżywają swój rozkwit i faktycznie ciężko o wolne miejsce noclegowe, jeśli nie dokonało się rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nieruchomość nadmorska może stanowić przede wszystkim zabezpieczenie finansowe. Może okazać się także inwestycją, jeśli sprzedać ją z zyskiem. Jeśli natomiast chodzi o zakup takiego mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, dużo zależy od tego, co jest motorem napędowym takiego działania. Z uwagi na okres, w którym mieszkanie zarobkuje, z pewnością może to być dość trudne źródło dochodu pasywnego.

O faktycznej i opłacalnej inwestycji można mówić w momencie, gdy ktoś dysponuje portfelem nieruchomości. Oznacza to przynajmniej kilka – kilkanaście apartamentów. Jednak stabilność inwestycji zależy także od sposobu jej finansowania. Jako sposób na ulokowanie gotówki jest na pewno dobrym rozwiązaniem posiadać nieruchomości nadmorskie, ponieważ są to tereny bardzo atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *