Dym z rury wydechowej – co oznacza jego kolor?

Niezależnie do tego, jakiego typu silnik samochód posiada, z jego rury wydechowej może wydobywać się dym. Nie zawsze oznacza to, iż w aucie pojawiły się jakieś usterki. W niektórych sytuacjach jest to zjawisko naturalne. Jeśli jednak bez cały czas trwania jazdy z auta faktycznie wydobywają się kłęby, może oznaczać to, iż niezbędna staje się wizyta kontrola w renomowanym warsztacie samochodowym. Pozwoli ustalić faktyczny powód zaistniałem sytuacji.

Biorąc pod uwagę, iż kolor dymu zależny jest od tego, jakie materiały biorą udział w spalaniu, na jego podstawie można dość precyzyjnie wnioskować, co jest przyczyną jego wystąpienia.

Dym z rury wydechowej – co może oznaczać

Szczególnie w okresie zimowym oraz jesiennym, biały dym z wydechu lub o jasnoszarej barwie jest zjawiskiem, które spotyka się stosunkowo często. Najczęściej pojawia się tuż o włączeniu silnika, a po krótkiej chwili ustępuje. Wynika to z nagromadzenia się wody w układzie wydechowym. Innymi słowy woda paruje i miesza się ze spalinami z auta, a efekt tego można zaobserwować w postaci bardzo jasnego dymu. Gdy woda odparuje, spaliny dym z rury wydechowej powinien być niewidoczny.

Co, jeśli biały lub szary dym z rury wydechowej widoczny jest przez cały czas pracy silnika? Problem ten najczęściej dotyczy silników typu diesel. W takiej sytuacji może okazać się, iż uszkodzeniu uległa głowica lub uszczelka pod tym elementem.

By bardziej precyzyjnie stwierdzić, czy faktycznie właśnie to powoduje powstawanie białego dymu w trakcie jazdy, najlepiej przeprowadzić kontrolę płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczych. Ubytek tej cieczy może oznaczać, że faktycznie uszkodzeniu uległa uszczelka. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej zgłosić się do warsztatu samochodowego. Tym bardziej, że wyciek płynu chłodniczego będzie wymagać regularnego dolewania tego płynu. W innym przypadku jego niedobór lub brak sprawią, że silnik samochodu zacznie się przegrzewać, a to może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów.

Kolor dymu z rury wydechowej a rodzaj awarii

Na podstawie koloru dymu z rury wydechowej można wnioskować, jakiego rodzaju dolegliwości dotyczą konkretne auto. W sytuacji, kiedy kierowca zauważy niepojące sygnały z rury wydechowej, powinien udać się na sprawdzenie, co faktycznie może być tego powodem. To pozwoli uniknąć ewentualnych, bardziej kosztownych napraw.

Niebieski dym z rury wydechowej – co oznacza?

W przypadku samochodów, które wyposażone są w silniki diesel, jednym z powodów, przez które dym z rury ma niebieską lub błękitną barwę, jest obecność oleju w rurze wydechowej.

W przypadku tego typu silników można również sprawdzić poziom zużycia filtrów powietrza. Obecność oleju w tych elementach również powoduje, iż dym z rury samochodu jest widoczny i ma wyraźnie niebieskie zabarwienie.

Elementami, które mogły ulec uszkodzeniu są także pierścienie tłokowe lub uszczelniacze zaworowe. Inną opcją jest zasysanie oleju przez odmę. Odma natomiast to element, który odpowiada za ponowne przekazanie powietrza oraz gazów spalinowych do cylindrów.

Z podobnych przyczyn także w samochodach benzynowych kolor dymu jest niebieski. Jego intensywność może świadczyć także o tym, jak duża ilość oleju jest spalana.

Czarny dym z rury wydechowej

Z tym problemem najczęściej spotykają się właściciele samochodów typu diesel. Pewna ilość czarnego dymu może być widoczna chwilę po uruchomieniu silnika i jest to zjawisko dość naturalne dla tego typu aut. Wynika z bardzo gwałtownego otwarcia się przepustnicy. To element, który kontroluje ilość powietrza, która zostaje przekazana do komory spalania. Im mocniej wciśniemy pedał gazu, tym szerzej otwiera się przepustnica. Gdy obroty auta tuż po włączeniu rosną gwałtownie, w efekcie może pojawić się czarny dym z rury. Jeśli po chwili zniknie – wszystko jest w porządku. Jednak, jeśli utrzymuje się lub pojawia się nawet podczas lekkiego wciśnięcia pedału gazu, problem może tkwić we wtryskiwaczach. To elementy, które kontrolują ilość paliwa, jaka zostaje podana do komory spalania. Innymi słowy najczęściej do cylindrów trafia więcej paliwa, niż jest to faktycznie potrzebne, by uzyskać konkretną moc silnika.

Szary dym z rury wydechowej

Chociaż może pojawić się w jasnym odcieniu chwilę po włączeniu silnika, zdarza się, że towarzyszy przez całą podróż. Co oznacza w takie sytuacji? Najczęściej chodzi o zbyt bogatą mieszankę paliwa. Sytuacja związana jest także z ilością paliwa oraz jego proporcjami względem powietrza. Najczęściej winnym całej sytuacji jest czujnik temperatury powietrza. Dlatego problem powinna zażegnać jego wymiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *