Dlaczego wybór opakowania w przemyśle ma znaczenie?

Współczesny sektor produkcyjny nierozerwalnie łączy się z transportem półproduktów, czy gotowych elementów. Niejednokrotnie wybory przebywają sporą trasę, od miejsca powstania, przez magazyn, sklep, by wreszcie trafić do domu klienta.

Równolegle, od wielu lat obserwuje się wysokie zainteresowanie zakupami on-line. Oznacza to, że wszelkie, zamówione przez klienta towary są transportowane praktycznie bezpośrednio na adres zamawiającego. Z drugiej strony popularyzacja różnych form transportu wymusza na poszczególnych branżach przyłożenie większej uwagi do rodzaju opakowań i zabezpieczeń, które przekładają się na bezpieczną podróż produktu.

Indywidualny projekt dopasowany do produktu

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie transportu produktów jest ich odpowiednie zabezpieczenie. To natomiast okazuje się o tyle skuteczniejsze, o ile opakowanie, w precyzyjny sposób, było dopasowane do kształtów produktu. Dlatego producent opakowań przemysłowych świadczy obecnie strategiczną funkcję w sektorze przemysłowym. Mogłoby się zdawać, iż kwestia opakowania jest stosunkowo błaha w kontekście samego, często dość drogiego produktu. Jednak to odpowiednie opakowanie pozwala uzyskać odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych elementów, jak też całego produktu.

Zaawansowana technologia używana podczas produkcji opakowań

Jednym ze skuteczniejszych materiałów, który zabezpiecza poszczególny przedmioty, jest pianka. Szczególnie jeśli jej wycięcie zostało dopasowane do gabarytów danego towaru. Dlatego wycinanie w piance przy użyciu technologi CNC, czyli obróbki materiałów przy użyciu maszyn sterowanych komputerowo, pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości opakowań, ale przede wszystkim idealnie odwzorowanego kształtu produktów. To przekłada się na ich stabilizację w trakcie transportu.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu stosuje się obecnie frezowanie CNC pianek przy użyciu odpowiednich ploterów.

Obok pianki, bardzo popularny jest także styropian. Wszystko dlatego, że oba materiały są bardzo lekkie, co oznacza niewielką, całkowitą wagę pudełka wraz z produktem i materiałami zabezpieczającymi. Dlatego stosuje się również wycinanie kształtów w styropianie przy użyciu technologii CNC, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Odpowiednie zabezpieczenie wrażliwych elementów

Bardzo dużo uwagi wymagają sprzęty drogie, takie, jak elektronika, czy meble. Często są to produkty, które narażone są na uszkodzenie w miejscach wrażliwych, takich jak krawędzi, które są podatne na urazy mechaniczne. Dlatego kształtki styropianowe do pakowania to doskonały sposób na to, by podnieść bezpieczeństwo, a przede wszystkim mieć pewność, że produkt dojedzie do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie.

Styropian to materiał o szerokim zastosowaniu, pozwala na zabezpieczenie produktów szczególnie wrażliwych, które są wykonane na przykład ze szkła. Dodatkowa, odpowiednia obróbka pozwala na stworzenie elementów ochronnych o odpowiednich kształcie, który zapewnia stabilizację transportowanego towaru.

Alternatywne sposoby zabezpieczenia towaru

Obok samego styropianu stosuje się także pianki. W porównaniu do styropianu pianki zabezpieczające są rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania pianek o różnej strukturze, co przekłada się na  wszechstronne zastosowanie tego materiału.

Dla branż takich, jak elektroniczna, czy wnętrzarska, doskonałym rozwiązaniem są profile z pianki polietylenowej. Poprzez uzyskanie odpowiedniej długości i szerokości profilu, doskonale zabezpiecza krawędzi produktów takich, jak nowoczesne telewizory, fronty meblowe i nie tylko. Jednocześnie, profile są bardzo lekkie i ekologiczne.

Poprzez kupno kształtki na zamówienie można w stu procentach dostosować rozmiary kształtek do konkretnego produktu, by stworzyć w ten sposób warstwę ochronną.

Odpowiednie wypełnienie pudełka w trakcie transportu

Dla uzyskania jak najlepszej stabilizacji warto wykorzystać także wypełnienie do pudełek. Jednym z nich jest regranulat styropianowy, który uzyskuje się poprzez rozdrobnienie płyt styropianowych. W sypkiej, suchej postaci doskonale sprawdza się jako wypełnienie pudeł z towarami, co zapewnia tym wyższe bezpieczeństwo produktów w trakcie transportu.

Odpowiednia wytrzymałość kartonu

Finalnie, na poziom zabezpieczeń produktów w transporcie przekłada się również sam rodzaju kartonu. Dlatego coraz częściej stosuje się opakowania typu plaster miodu. To produkt, dla którego faktycznie inspirację stanowił plaster miodu. Karton posiada najczęściej sześcioramienne komórki wypełnione kartonem. Taka konstrukcja przekłada się na wytrzymałość pudełka i możliwość amortyzacji ewentualnych uderzeń. W połączeniu z odpowiednim wypełnieniem i dodatkowym pudełkiem, w którym znajduje się ustabilizowany produkt, każda przesyłka jest całkowicie bezpieczna dzięki takiemu systemowi zabezpieczeń.