Detektyw prywatny to coraz popularniejszy zawód w naszym kraju, dlatego też warto mu bliżej się przyjrzeć. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak praca detektywa wygląda na co dzień i czy rzeczywiście jest tak przyjemna jak kreują to media.
Kto może otworzyć własną firmę detektywistyczną?
Aby zostać detektywem musimy zdobyć odpowiednią licencję, która upoważni nas do wykonywania tego zawodu. Pamiętać należy również i o tym, że sama licencja to nie wszystko, ponieważ należy również otworzyć własną działalność gospodarczą w zakresie profesjonalnych usług detektywistycznych. Warto na starcie wyraźnie zaznaczyć, że nie każdy człowiek może zostać detektywem. Zawód ten wymaga posiadania odpowiednich cech charakteru. Profesjonalny detektyw musi być asertywny, konsekwentny i co najważniejsze nie może ulegać emocjom. Aby odnieść sukces w tej branży, warto wykazywać się umiejętnościami pracy w zespole oraz umiejętności pracy w dużym stresie. detektyw powinien odznaczać się również dobrą sprawnością fizyczną. Zasady samoobrony w tym zawodzie mogą okazać się bardzo przydatne.
Jak zostać detektywem?
Jak wcześniej zostało napisane, aby zostać detektywem trzeba zdobyć odpowiednią licencję i założyć działalność gospodarczą. W dzisiejszych czasach, osoby, które otwierają działalność detektywistyczną posiadają najczęściej doświadczenie w tej profesji. Zawód ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem przede wszystkim wśród ochroniarzy, którzy wcześniej specjalizowali się w ochronie ludzi. Bardzo pomocne może okazać się również stosowne wykształcenie np. znajomość prawa karnego, czy też znajomość prawa administracyjnego. Pamiętać należy również i o tym, że tylko osoby z licencją mogą publicznie używać nazwy – detektyw.
Jak wygląda codzienna praca detektywa?
Praca detektywa w dużej mierze zależy od przyjętego zlecenia. Detektywi mogą pochwalić się bardzo szerokim wachlarzem usług i należy powiedzieć sobie szczerze, że każde zadanie ma zupełnie inny charakter i wymaga różnorodnych działań. Detektywi przeważnie specjalizują się w zbieraniu oraz analizowaniu informacji na temat obserwowanej osoby. Detektywi muszą dokładnie śledzić osoby wskazane przez klientów i gromadzić dowody. Bardzo często detektywi odpowiedzialni są za poszukiwanie zaginionych osób i zbieraniu tropów oraz poszlak.
W naszym kraju detektywi najczęściej wykorzystywani są w sprawach dotyczących, różnego rodzaju przestępstwa. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele biur detektywistycznych, które specjalizują się w zbieraniu dowodów zdrad partnerów. W naszym kraju coraz częściej dochodzi do rozwodów, dlatego też detektywi mają bardzo dużo pracy na tym właśnie polu. Jak pokazują najnowsze statystyki przeciętna sprawa trwa około trzech tygodni. Oczywiście są również takie zlecenia, które trwają kilka godzin, czy też bardziej skomplikowane zlecenia, które mogą trwać nawet kilka miesięcy.
Czy warto zostać detektywem?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo kłopotliwym zadaniem, ponieważ tak naprawdę zależy od bardzo wielu elementów. Warto poznać dokładnie wszystkie wady i zalety pracy detektywa, dzięki czemu łatwiej będzie nam udzielić odpowiedzi na pytanie – Czy warto zostać detektywem?
Największymi plusami pracy detektywa jest oczywiście to, że jest to chyba najlepsza praca dla tych osób, które poszukują bardzo mocnych wrażeń i lubią adrenalinę. Jest to praca przede wszystkim dla osób bardzo cierpliwych i konsekwentnych w swoim działaniu. Zdecydowana większość detektywów tak naprawdę działa wyłącznie na własny rachunek, dzięki czemu nie mogą w żaden sposób narzekać na monotonię swojej pracy. Dużym plusem są również zarobki, które zdecydowanie przekraczają średnią krajową.
Jeżeli chodzi o minusy, to dla niektórych osób wadą może być brak stałych dochodów. Niektóre sprawy mogą być również bardzo monotonne. Nie każdy człowiek jest w stanie siedzieć w samochodzie kilka godzin i śledzić dzień w dzień, tą samą osobę. Ogromnym minusem jest również narażenie swojego życia oraz zdrowia zwłaszcza, że przy niektórych zleceniach, trzeba niestety obcować z środowiskiem przestępczym.
Cenne wskazówki dla osób, które chcą zostać detektywami
Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że detektywem nie może zostać każdy. Tym zawodem mogą zajmować się wyłącznie osoby o odpowiednich cechach psychologicznych. Ważną rolę odgrywa między innymi cierpliwość, podatność na ryzyko, czy duża asertywność. Ogromną rolę spełniają również nasze warunki fizyczne. Znajomość sztuk walki, a w szczególności umiejętność samoobrony może okazać się bardzo przydatna. Aby praca detektywa była efektywna, warto mieć doświadczenie w pokrewnych zawodach np. pracy w policji lub w ochronie. Prywatni detektywi powinni posiadać również broń palną, a jak powszechnie wiadomo nie każdy może w Polsce posiadać broń. Dla naszej wiarygodności warto zdobyć licencję zawodowego detektywa, dzięki czemu będzie można liczyć na większe zainteresowanie klientów.
Ciekawostki związane z pracą
Pamiętać należy także o tym, że zawód detektywa nie wiążę się wyłącznie z ściganiem przestępców i poszukiwaniem zaginionych osób. Przy niektórych zleceniach praca, ta może dostarczyć nam wielu wspaniałych przygód. Dzięki tej pracy można poznać wielu wspaniałych ludzi i co najważniejsze można czerpać ogromną przyjemność, z racji tego, że pomaga się swoim klientom. Pamiętać należy również i o tym, że detektywi coraz częściej wynajmowani są nie przez klientów prywatnych, ale przez klientów biznesowych, do sporządzania wywiadu gospodarczego oraz do szpiegowania firm.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Pro-Tom w Warszawie – prywatny detektyw. Pro-Tom posiada biuro w Warszawie ale świadczy usługi detektywistyczne na terenie całego kraju. |