Zima w przydomowym warsztacie

Kiedy zimą grzejemy się w ciepłym domu, rzadko zastanawiamy się nad narzędziami, które przechowujemy w garażu, stodole, warsztacie lub szopie.

 

Może to być kosztowny błąd, ponieważ wiele narzędzi na skutek działania bardzo niskich temperatur mogą doznać uszkodzeń- szczególnie narzędzia elektryczne, takie jak https://www.esklepik.com.pl/pol_m_ELEKTRONARZEDZIA-457.html które choć niesamowicie pomocne to potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia zimą.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego przechowywania narzędzi zimą.

Przechowywanie narzędzi ręcznych

 

Większość narzędzi ręcznych nie ucierpi z powodu niedogodnych warunków atmosferycznych w zimnym garażu lub szopie. Jednak mroźne temperatury mogą spowodować, że wiele metalowych lub plastikowych części stanie się kruchych i szczególnie podatnych na pękanie, jeśli użyjesz ich w bardzo niskich temperaturach. Pamiętaj też, że metalowe narzędzia mogą rdzewieć. Duże wahania temperatury i wilgotności mogą przyspieszyć ten proces. Jeśli martwisz się o rdzę, spróbuj znaleźć dobre miejsce w domu do przechowywania narzędzi. Jeśli przechowujesz je w pomieszczeniach, pamiętaj o ich dokładnym wyczyszczeniu przed ich przechowywaniem.

Przechowywanie elektronarzędzi

Każda maszyna zasilana prądem elektrycznym może doznać uszkodzeń, jeśli jest używana w bardzo niskich temperaturach i elektronarzędzia nie są wyjątkiem.Skrajne temperatury, które występują w czasie rozgrzewania silnika mogą doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. Z tego powodu lepiej przechowywać narzędzia elektryczne w ocieplanym pomieszczeniu, jeżeli będą używane zimą.

Większość narzędzi z silnikami elektrycznymi zawiera oleje i smary, które należy nieco rozgrzać przed użyciem narzędzia. Jeśli więc przechowujesz piłę lub inny sprzęt elektryczny w zimnej przestrzeni, umieść ją w ciepłym pomieszczeniu na dwie godziny przed użyciem. Smary będą bardziej skuteczne, jeśli ogrzejesz je do temperatury pokojowej przed użyciem narzędzi. Obowiązuje to nawet wtedy, gdy narzędzia będą używane na zewnątrz – najpierw należy je ustawić w pomieszczeniu, aby się rozgrzały, a następnie zabrać je na zewnątrz, aby wykonywać pracę.

Narzędzia pneumatyczne zazwyczaj mają dołączone instrukcje na temat rodzaju stosowanych smarów, jeśli narzędzia będą używane na zewnątrz. Pamiętaj też, że niskie temperatury przyspieszają rozładowanie akumulatora, a wiele narzędzi bezprzewodowych ma dołączone ostrzeżenie, że nie będą działać w zbyt niskiej temperaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *