Gdy zima śnieżna i mroźna człowiek ma obowiązek wspomóc braci mniejszych w tym wyjątkowo dla nich ciężkim czasie. Trzeba pamiętać o ptakach, kotach wolno żyjących, psach przy budach i o wszelakiej zwierzynie leśnej.
Dokarmiamy ptaki
Dokarmianie ptaków zimą wiąże się z przede wszystkim z dbaniem o miejsce w którym wykładamy karmę. Karmniki muszą być regularnie oczyszczane z resztek pokarmu i ptasich odchodów, by ptaki nie zarażały się chorobami a także by nie żywiły się zepsutym pokarmem. Nie dokarmiamy ptaków resztkami z naszych stołów – sól i przyprawy to nie jest zdrowa ptasia dieta. Miejsce dokarmiania musi być zabezpieczone przed drapieżnikami. Ptakom pomagamy tylko wtedy gdy wszystko wkoło zamarznięte i pokryte śniegiem, w innym wypadku same potrafią o siebie zadbać.
Wróble, sikory i gole będą zachwycone mając w karmniku nasiona dyni, ogórka słonecznika, pszenicy prosa czy owsa. Owoce jarzębiny, kaliny, bzu czarnego jałowca, róży czy głogu będą wspaniałą ucztą dla kosów dzięciołów czy jemiołuszek. Gawrony, sroki i sójki będą nam wdzięczne za kawałeczki żółtego sera. Sikorkom powieśmy słoninę lub skórki (pamiętać należy by były niesolone!) Można tworzyć również tłuszczowe kule w których zatopić trzeba ziarna słonecznika czy inne nasiona.
Dla kaczek i łabędzi możemy podrzucić gotowane warzywa, ziemniaki, buraki pastewne czy kapustę.
Nie należy przesadzać z karmieniem ptaków chlebem, który jest dla ptaków pokarmem ciężkostrawnym. Wszystkie markety i wiele sklepów ogrodniczych oferuje obecnie gotowe mieszanki nasion, często w specjalnych pojemnikach, które wystarczy tylko wywiesić. Tłuszczowe kule, naczynka wypełnione tłuszczem z nasionami. Warto kupić – na pewno będą pełnowartościową dietą dla ptaków.
I bądźmy w tym dokarmianiu konsekwentni, ptaszki przyzwyczajają się do miejsc w których mają swoje stołówki.
Koty wolno żyjące
To wszystkie te koty, które spotykamy na naszych osiedlach, na działkach czy piwnicach. I choć wielu ludzi ich nie akceptuje i nie toleruje, są niezbędnym elementem miejskiego ekosystemu. Samice szczurów nie założą gniazda w pobliży bytowania kotów. A kto z nas chciałby mieszkać otoczony biegającymi szczurami? A tam gdzie biegają wystarczy mieć właśnie koty, które szybko poradzą sobie z problemem. Dlatego koty wolno bytujące w naszej okolicy należy wspierać a nie wywozić czy utrudniać im życie na miejscu. Dzięki nim gryzonie nie będą się mnożyć i roznosić groźnych chorób. Jako ciekawostka – w piwnicach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie mieszkają koty, za to nie mieszkają szczury.
Zwierzyna leśna
Jeśli zima jest bardzo śnieżna i mroźna dokarmianie zwierzyny i ptactwa leśnego staje się niezbędne. Ale to dokarmianie dużej zwierzyny możemy już pozostawić specjalistom – leśnikom, którzy jesienią i latem gromadzą siano, warzywa, owoce, kukurydzę by zimą wspomóc zwierzęta bytujące na terenach lasów, które im podlegają. Natomiast możemy wspomóc ptaki, wieszając na gałązkach tłuszczowe kule z zatopionym ziarnem i nasionami.
Gdy będziecie sypali nasionka ptaszkom to spójrzcie na psa, który być może mieszka obok, w budzie. Czy ma odstęp do wody a nie zamarzniętej bryły. Czy jego buda jest ocieplona i osłonięta od wiatru i deszczu. Wszystko to bracia mniejszych, którym człowiek zobowiązany jest pomagać.
Autor: Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl. |