Ostatnimi czasy, również dzięki modernizacji systemu informatycznego, który dysponują poszczególne organy, w tym policja, nie ma potrzeby, aby kierowcy posiadali przy sobie dowód rejestracyjny. Wszelkie informacje, w tym związane z tym, kto jest właścicielem pojazdu, jak również, czy samochód posiada aktualne badanie techniczne, znajdują się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dlatego w trakcie rutynowej kontroli pojazdu, policjanci mogą sprawdzić wszelkie, niezbędne informacje na podstawie tablicy rejestracyjnej. Warto mieć przy sobie aktualny dokument tożsamości lub prawo jazdy, chociaż informacja na temat uprawnień do prowadzenia pojazdów również znajduje się w bazie. Czy oznacza, że w przypadku zgubionego dowodu rejestracyjnego nie ma się czym martwić? Niestety, ale sprawa nie zawsze jest tak prosta.
Kiedy może być Ci potrzebny dowód rejestracyjny?
Istnieje kilka sytuacji, w których dowód rejestracyjny jest niezbędny. Pierwszą z nich jest przede wszystkim zawarcie umowy kupna-sprzedaży danego pojazdu. Podczas tej czynności sprzedający zobligowany jest do tego, by potwierdzić, iż posiada podstawę prawną do rozporządzania pojazdem. Innymi słowy musi posiadać dokument, który potwierdza nabycie przez niego samochodu, tym samym musi potwierdzić, że jest jego właścicielem.
Rejestracja pojazdu na nowego właściciela
Po dokonaniu zakupu, nowy właściciel ma 30 dni na to, aby dokonać rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji. Aby tego dokonać, niezbędne są dokumenty, takie jak wypełniony formularz, umowa kupna-sprzedaży, dokument, który potwierdza, iż sprzedawca był prawnym właścicielem pojazdu, jak również dowód rejestracyjny. Każdy kupujący powinien mieć na uwadze, iż otrzymanie od sprzedającego dowodu rejestracyjnego jest bardzo ważne. Alternatywą jest posiadanie karty pojazdu, trzeba mieć jednak na uwadze, iż w trakcie rejestracji może to utrudnić cały proces. Natomiast bez podstawowych dokumentów może okazać się, że rejestracja i legalizacja nowego pojazdu będzie niemożliwa.
Przegląd techniczny pojazdu
Wedle przepisów, każdy kierowca zobligowany jest do tego, aby raz do roku przeprowadzić przegląd okresowy pojazdu. W jego trakcie specjalista ocenia sprawność pojazdu. Na tej podstawie stwierdza, czy pojazd nadaje się do dalszego użytku, a zatem, czy nie stwarza zagrożenia zarówno dla kierującego pojazdem, jak też innych uczestników ruchu. W zależności od oceny, może okazać się, że niezbędne jest przeprowadzenie prac naprawczych.
Jednak, aby w ogóle można było zgłosić się na przegląd, trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny. W innym przypadku nie będzie możliwości przeprowadzenia przeglądu,
Zakup polisy OC
Każdy pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialności Cywilnej. W celu zawarcia umowy z ubezpieczycielem, należy posiadać dowód rejestracyjny.
Wyjazd za granicę
O ile na terenie kraju, kierowcy, którzy rejestrowali swój pojazd w Polsce nie muszą się martwić, jeśli w trakcie kontroli nie posiadają przy sobie dowodu rejestracyjnego, o ile wyjazd za granicę oznacza potrzebę jego posiadania. W innym przypadku pojazd może zostać zatrzymany, jak również samo przekroczenie granic kraju okaże się niemożliwe.
Zgubiłeś dowód rejestracyjny – oto co musisz robić!
Jeśli zgubiłeś swój dowód rejestracyjny – spokojnie. Tak naprawdę odrobina cierpliwości i biurokracji pozwolą Ci otrzymać duplikat. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest przedłożenie określonych w przepisach dokumentów. Czego będziesz potrzebować?
-
Podobnie jak przy rejestracji pojazdu, do Wydziału Komunikacji musisz zabrać ze sobą tablice rejestracyjne
-
Ważne badania techniczne
-
Jeśli samochód jest zarejestrowany dla prywatnego użytkownika – najlepiej mieć przy sobie dowód osobisty. Jeśli jest to pojazd firmowy, musisz posiadać odpis z KRS
-
Powinieneś również napisać oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego
-
Ze strony Wydziału Komunikacji powinieneś pobrać o wtórne wydanie dowodu rejestracyjnego. Z reguły wnioski te są dostępne także w bezpośrednio w Wydziale
-
Jeśli posiadasz kartę pojazdu – weź ją ze sobą
-
Niezbędnym dokumentem jest także potwierdzenie aktualnej polisy OC
Gdzie zgłosić zagubienie dowodu rejestracyjnego?
Warto pamiętać, że zgubienie dowodu rejestracyjnego nie jest, aż tak ogromnym problemem. Co nie oznacza, że całą sytuację można zbagatelizować. Najlepiej jest sprawę załatwić od razu. Oznacza to, że w momencie, gdy zorientujesz się, że nie posiadasz dowodu, najlepiej jest udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie zgłasza się zgubienie dowodu rejestracyjnego. Przy okazji tej wizyty możesz złożyć też wniosek o jego wtórne wydanie. Pamiętaj o komplecie niezbędnych dokumentów i tablicach rejestracyjnych.
Ile kosztuje wydanie duplikatu dowodu rejestracyjnego?
Koszty są tak naprawdę bardzo niskie. Płatności najczęściej można dokonać każdym, standardowym sposobem: kartą płatniczą, przelewem bankowym, który najlepiej wykonać przed złożeniem wniosku o wtórne wydanie dowodu lub gotówką w kasie. Szczegółowe informacje na temat tego procesu powinny znajdować się na stronie Wydziału Komunikacji dla danego miasta. Natomiast opłata wynosi obecnie 73.50. Jeśli chcesz poprosić o to pełnomocnika, który nie jest bezpośrednim członkiem rodziny (żona, dzieci, rodzice, dziadkowie) naliczona jest dodatkowa opłata w wysokości 17 złotych.
Ile czeka się na nowy dowód rejestracyjny?
Nie ma sztywno określonej ramy czasowej. Podaje się jednak, że na nowy dowód rejestracyjny należy czekać około 30 dni. Nie jest to jednak reguła. Natomiast czas oczekiwania raczej nie przekracza miesiąca. W momencie, kiedy Twój dowód będzie już dostępny, dostaniesz informację SMS o możliwości jego odbioru. Pamiętaj, że możesz tego dokonać wyłącznie w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek.
Brak dowodu rejestracyjnego a jazda samochodem
Na czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny otrzymasz tymczasowe pozwolenie, które dopuszcza Twój pojazd do ruchu.
FAQ:
1. Zgubiony dowód rejestracyjny a przegląd
Nie istnieje możliwość przeprowadzenia przeglądu w momencie, gdy kierowca nie posiada dowodu rejestracyjnego. Jeśli okazało się, że dowód zgubiłeś niedługo przed przeglądem, lepiej śpieszyć się ze złożeniem wniosku o jego wtórne wydanie. Dlaczego? Ponieważ po upływie okresu ważności przeglądu kierowca ma 30 dni na przeprowadzenie badania technicznego. Dodatkowo, w celach własnego bezpieczeństwa, jak też uniknięcia mandatu, badanie najlepiej przeprowadzać na kilka dni przed jego wygaśnięciem. Pozwoli to uniknąć kłopotliwych sytuacji.
2. Czy można jeździć samochodem bez dowodu rejestracyjnego?
Od 2018 roku kierowcy nie są zobligowani do tego, by posiadać przy sobie dowód rejestracyjny. Oznacza to, że kierujący pojazdem mogą poruszać się po kraju bez dowodu rejestracyjnego. Dzięki bazie danych funkcjonariusze, którzy przeprowadzają kontrolę pojazdu mają dostęp do wszystkich informacji, także związanych z ubezpieczeniem, czy dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego, czyli na temat ważnego, pozytywnego badania technicznego. Pamiętaj jednak, by jak najszybciej zgłosić zaginięcie dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji. Otrzymasz wtedy tymczasowe pozwolenie na dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego.
3. Co zrobić w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego za granicą?
W przypadku, gdy ktoś przebywa poza granicami kraju, w którym rejestrował swój pojazd, sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim zgłoszenie zagubienia dowodu rejestracyjnego na policję.
Następnym etapem jest skorzystanie z pomoc ambasady, która posiada uprawnienia do tego, by wydać dokument zastępczy, czyli tymczasową zgodę na dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za granicą zagubienie dowodu rejestracyjnego należy zgłosić niezwłocznie po tym, gdy zorientujemy się, że owego dokumentu nie posiadamy.
Tzw. e-dowód rejestracyjny, czyli wpis do systemu widnieje tylko w polskiej bazie. Zagraniczne władze, w tym policja nie posiadają wglądu do polskiego systemu. Dlatego brak dowodu rejestracyjnego stanowi ogromne utrudnienie, jeśli chodzi o podróż za granicą.
Czy zgubienie dowodu rejestracyjnego trzeba zgłosić na policję?
W przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego na terenie kraju, nie ma takiej potrzeby. Jedyne kroki, jakie należy podjąć, to wizyta w Wydziale Komunikacji, gdzie należy złożyć oświadczenie o zgubieniu dowodu rejestracyjnego, jak również wniosek o jego ponowne wydanie. Niezbędny jest także zestaw stosownych dokumentów.
W sytuacji, jeśli doszło do kradzieży dowodu rejestracyjnego lub podejrzewasz, iż mógł zostać on skradziony, sprawę należy zgłosić także na policję.
Wizyta w komisariacie jest niezbędna także za granicą, gdy to właśnie w innym kraju, niż Polska, doszło do utraty dowodu rejestracyjnego. Następnie należy skontaktować się z ambasadą, która może wydać dokument zastępczy.
Utrata dowodu rejestracyjnego – podsumowanie
W sytuacji, gdy zgubisz dowód rejestracyjny, możesz spokojnie poruszać się samochodem. W trakcie kontroli policjanci mają dostęp do niezbędnych informacji w specjalnej bazie. Nie oznacza to jednak, że poruszanie się autem w sytuacji, gdy w ogóle nie posiadasz dowodu rejestracyjnego, to dobre rozwiązanie. Należy pamiętać o tym, iż w określonych sytuacjach dokument ten jest niezbędny. Dlatego dla własnej wygody i bezpieczeństwa powinieneś zgłosić jak najszybciej jego utratę w Wydziale Komunikacji. Również w tym miejscu możesz złożyć wniosek o jego wtórne wydanie. Cały proces trwa około miesiąca, natomiast koszt nowego dowodu rejestracyjnego to około 75 złotych.
Pamiętaj, że bez dowodu rejestracyjnego nie możesz poruszać się pojazdem poza granicami kraju. Tracisz również możliwość przeprowadzenia badania technicznego. Dlatego najlepiej tego rodzaju sprawy załatwić najszybciej, jak to możliwe.