Zdalny odczyt tachografu, czyli o nowoczesnych narzędziach w firmach transportowych

0 68

Prowadzenie firmy, oferującej transport ciężarowy to niemałe wyzwanie. Tego typu przedsiębiorstwo dla swojego skutecznego funkcjonowania musi korzystać z nowoczesnych narzędzi i mechanizmów.

Między innymi przydatny jest zdalny odczyt tachografu. Jakie korzyści to przynosi? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Współcześnie wymagana jest innowacyjność

Nowoczesne firmy spedycyjne, aby wyróżnić się na rynku, muszą korzystać z nowoczesnych narzędzi. W tej branży konkurencja jest bowiem niezwykle silna i wygrywa ten, który stawia na nieustanny rozwój. Przewoźnicy korzystają z różnorodnych mechanizmów. Sprawna realizacja poszczególnych usług wymaga niejednokrotnie zautomatyzowania procesów, związanych z czasem pracy kierowców, redukcji kosztów, zwiększenia efektywności pracy kierowców i obsługi, a także poprawy jakości świadczonych usług. Ostatnio popularnym rozwiązaniem, wdrażanym w wielu przedsiębiorstwach, jest zdalny odczyt tachografu. To usługa, która umożliwia zdalne pobieranie informacji z tachografów oraz kart kierowcy.

Zdalny odczyt tachografu – jakie korzyści?

Wspomniany mechanizm oferuje przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim łatwiej jest realizować wymogi ustawowe. Zgodnie z przepisami pobieranie danych z tachografów cyfrowych wymagane jest maksymalnie co 90 dni. Łatwiej jest też odpowiadać na ewentualne wezwania i kontrole. Różne organy są bowiem uprawnione do żądania przedłożenia danych z tachografów w ciągu kilku dni. Zdalny odczyt tachografu możliwy jest dzięki specjalnemu systemowi. Ten system umożliwia też wygodne przechowywanie zbieranych danych. A jak powszechnie wiadomo, przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywania ich przez 12 miesięcy. Nie chodzi przy tym o jakąkolwiek formę. Dane muszą być uporządkowane i zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem lub dostępem osób nieuprawnionych i niepożądanych.

Nowoczesne technologie zapewniają łatwiejszą kontrolę

No i w tym wszystkim nie można zapominać o tym, że zdalny odczyt tachografu umożliwia łatwiejszą kontrolę kierowców i poszczególnych, wykonywanych przez nich kursów. Gwarantuje on oszczędność czasu i pieniędzy. Jak wiadomo bowiem duże przedsiębiorstwa transportowe muszą zapanować nad ogromną flotą pojazdów. Poszczególne samochody są w niemal ciągłym ruchu, przemieszczając się po całym świecie i przemierzając tysiące kilometrów. Fizyczna kontrola jest zatem z naturalnych względów utrudniona. Inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do nowoczesnego systemu zdalnego odczytywania tachografu.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany