Zatarty silnik – jak sprawdzić czy uległ uszkodzeniu?

66

Każdy ma coś takiego, co go po prostu przeraża, jeży włos na głowie, a ciało wprawia w nerwowe dreszcze. Bez wątpienia tym, co wprawia kierowców, a raczej właścicieli aut jest samo hasło: „zatarty silnik”. W końcu jest to bardziej wyrok, niż diagnoza i bez wątpienia informacja ta to ziszczenie się najgorszych koszmarów każdego kierowcy, w którym naprawa samochodu osiąga niebotyczne koszty, czy staje się po prostu niemożliwa. Jakie są objawy zatartego silnika? Czy w ogóle istnieje szansa, że zatarty silnik można uratować?

Zatarty silnik – co to znaczy?

Aby zrozumieć, czym jest zatarty silnik, w pierwszej kolejności warto wspomnieć, oczywiście w sposób dość ogólny, na temat tego, jak zbudowana jest jednostka napędowa samochodu. W tym przypadku to, czy samochód to benzyniak, czy diesel stanowi kwestię drugoplanową. W obu przypadkach silnik składa się z określonych elementów mechanicznych, jak wały, cylindry, które odpowiadają za prawidłowe działanie jednostki napędowej i napędzają pojazd.

Trzeba pamiętać, że silnik pracuje w warunkach trudnych, a czasem ekstremalnych. Oznacza to wysokie temperatury i tarcie poszczególnych elementów jeden o drugi. Dlatego właśnie w silnikach stosuje się przede wszystkim olej silnikowy. Jest to rodzaj cieczy, która pełni funkcję ochronną. Z jednej strony zapobiega przegrzaniu się poszczególnych elementów. W tym przypadku olej wspiera dodatkowo układ chłodzenia. Drugą funkcją oleju silnikowego jest stworzenie warstwy ochronnej na poszczególnych elementach silnika w trakcie jego pracy. To sprawia, że elementy nie ścierają się, ani nie przegrzewają.

W trakcie pracy silnika, w którym film olejowy, czyli ochronna warstwa oleju, został zerwany, dochodzi w pierwszej kolejności do wzrostu temperatury poszczególnych elementów. Tłoki, czy inne elementy, które ocierają się o siebie nagrzewają się i zwiększają swoją objętość. To prowadzi do tego, iż w pewnym momencie elementy te są na tyle duże, iż nie mają brakuje wolnej przestrzeni, która pozwala im na bezproblemowy, czy w ogóle jakikolwiek ruch. Efekt ten nazywa się właśnie zatartym silnikiem. Dodatkowo, z uwagi na wysokie temperatury może dojść do spieczenia dwóch elementów. Innymi słowy elementy stalowe, pod wpływem temperatury, spawają się ze sobą, co całkowicie uniemożliwia im wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Jakie natomiast są objawy zatarcia silnika?

Objawy zatartego silnika – jakie są?

Ciężko powiedzieć, by objawy zatartego silnika były w jakiś sposób jednoznaczne. Jest jednak wiele przesłanek, który mogą sugerować, że dolegliwość ta dosięgnęła Twój pojazd. Jak wiadomo, z autem, jak ze zdrowiem – warto bacznie obserwować, przeprowadzać ogólne badania i serwisować. Nie warto także bagatelizować wszelkich przesłanek o tym, że pojawił się jakiś problem. W szczególności, jeśli są to dziwne dźwięki, które dochodzą spod maski.

Właśnie na podstawie określonych dźwięków, które wydaje silnik, można podejrzewać, że silnik jest zatarty, co niebawem może doprowadzić do poważnego problemu. Same dźwięki mogą różnić się od tego, w zależności, którym elementom grozi zbyt wysoka temperatura. Warto mieć na uwadze także inne objawy, które początkowo łatwo zbagatelizować:

  • Jedną z sytuacji, która może sugerować, że z silnikiem są jakieś problemy, jest podwyższona temperatura oleju. Innymi słowy oznacza, iż w samej jednostce napędowej występują temperatury dla niej groźne

  • Dym z rury wydechowej – w trakcie jazdy z rury praktycznie nie powinien wydobywać się dym. Jeśli takowy się pojawia, może oznaczać to, że są jakieś problemy z odpowiednim spalaniem mieszanki paliwowej. Problem ten pojawia się chociażby w sytuacji, gdy wrasta temperatura w silniku

  • Również podwyższona temperatura płynu chłodniczego może oznaczać, że silnik się przegrzewa, co jest groźne dla jego poszczególnych elementów. Podobnie, jeśli sama temperatura silnika przekracza normę, jest to sytuacja, której po prostu nie można zbagatelizować

  • Samochód jest bardziej przymulony – innymi słowy, samochód ma gorsze osiągi, spadek mocy silnika jest odczuwalny. Oznacza to, że obroty w trakcie jego pracy rosną, co nie koniecznie przekłada się na przyśpieszenie dlatego właśnie, że utrudniona praca poszczególnych elementów wymaga zużycia większej energii. To sprawia, że rośnie także zużycie paliwa

  • Słyszalny, nieregularny stukot, który jest wynikiem problemów z panewkami korbowymi lub zatartego wałka rozrządu

Trzeba pamiętać, iż jakakolwiek informacja na desce rozdzielczej, która sprowadza się do informacji na temat poziomu oleju, temperatury silnika, czy cieczy chłodzącej pozwala na szybką reakcję. Dlatego w momencie, gdy która z kontrolek zaświeci się, należy jak najszybciej sprawdzić, jaki jest tego powód.

Przyczyny zatartego silnika – jakie są?

Biorąc pod uwagę, iż zatarty silnik to problem, który pojawia się w obliczu podwyższonej temperatury podczas jego pracy, jedną z najczęstszych przyczyn jest zbyt niski problem oleju. Oczywiście, wielu kierowców regularnie sprawdza poziom oleju w silniku. W przypadku jego niedoboru najczęściej pali się także kontrolka, która informuje o zbyt niskim poziomie cieczy. Czasem jednak czujnik poziomu oleju może być uszkodzony, a wtedy nie pozostaje nic innego, jak regularna, manualna kontrola. Nie bez powodu wielu kierowców daje swojemu aut parę minut, zanim zacznie przekraczać w trakcie jazdy 2 000 obrotów/sekundę. Wszystko dlatego, że olej potrzebuje trochę czasu, by dotrzeć do wszystkich elementów silnika. Dlatego, jeśli ktoś natychmiast po odpaleniu silnika wciska gaz do dechy, a wskazówka od obrotów wskazuje 3 lub 4 tysiące obrotów, może to finalnie doprowadzić do zatarcia silnika. Do dodatkowych przyczyn można zaliczyć:

  • niskiej jakości olej silnikowy

  • niskie ciśnienie oleju, czyli problemy z pompą oleju

  • zużyty olej w silniku

  • uszkodzenie uszczelki pod głowicą przez co olej miesza się z płynem chłodniczym

  • ewentualne błędy konstrukcyjne silnika

Czy istnieje jakiś ratunek dla zatartego silnika?

Co zrobić, jeżeli silnik jest zatarty?

Samodzielnie nie można zrobić praktycznie nic. Nie pozostaje po prostu nic innego, jak wizyta w warsztacie samochodowym, gdzie specjalista może określić, na ile jednostka napędowa uległa uszkodzeniu. Na tej podstawie może stwierdzić, czy możliwa jest wymiana poszczególnych elementów, czy najlepiej będzie po prostu silnik wymienić.

Odpalanie zatartego silnika – czy można to robić?

W wielu przypadkach odpalenie zatartego silnika jest możliwe, jednak kategorycznie odradzane. Wszystko dlatego, iż każdorazowe uruchomienie silnika może prowadzić do tym poważniejszego uszkodzenia jednostki napędowej. Tym bardziej odradza się jazdy z uszkodzoną jednostką napędową.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.