Zanim wybierzesz firmę i pożyczkę pozabankową

Duża jest liczba firm pożyczkowych, które oferują pożyczki gotówkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, z minimum formalności, reklamujących się sloganem „pożyczka w 15 minut”. Jest popyt, jest oferta. Dlaczego ludzie decydują się na tego rodzaju pożyczki?

Zdecydowana większość firm pożyczkowych, zwłaszcza tych działających przez internet, udziela tzw.chwilówek. Są to krótkoterminowe pożyczki na niewielkie kwoty. Poza pożyczkami krótkoterminowymi, możemy wyróżnić również pożyczki ratalne oraz pożyczki pod zastaw ruchomości.

W większości przypadków pożyczki krótkoterminowe (a wbrew utartym stereotypom) przeznaczane są na bieżące opłaty, leczenie czy jedzenie. Oznacza to, że osobom, które korzystają z takiej formy finansowania wydatków, brakuje po prostu pieniędzy do kolejnej wypłaty. I jest to zdecydowana większość pożyczkobiorców.

Z pewnością jest to pewnego rodzaju pomoc w trudnej sytuacji finansowej, ale korzystając z tego rodzaju produktu, należy mieć świadomość, że jest on bardzo kosztowny i jednocześnie zamiast pomóc, może pogorszyć naszą i tak trudną sytuację życiową.

Nie można „łatać” dziury w domowym budżecie pożyczką pozabankową i jednocześnie myśleć, że jakoś to będzie. Musi to być racjonalna i przemyślana decyzja. Niejednokrotnie jest to to trudna decyzja, ale musi ona być dokładnie przemyślana i racjonalna.

Decydując się na pożyczkę pozabankową należy nie tylko wyszukać sprawdzoną i rzetelną firmę pożyczkową, ale również porównać różne oferty i wybrać tę najbardziej korzystną.

Przede wszystkim unikaj firm, które ogłaszają się na „słupach” lub na portalach ogłoszeniowych, które podają wyłącznie numer telefonu komórkowego lub adres mailowy. Firmę pożyczkową można sprawdzić w KRS.

Jeżeli już zdecydujemy się na firmę pożyczkową i pożyczkę, należy sprawdzić: całkowitą kwotę do spłaty, tabelą z opłatami i prowizjami, regulamin firmy oraz zapisy umowy. Niczego nie należy podpisywać, jeżeli jest coś niejasne lub inaczej brzmi zapis umowy o pożyczkę, niż pierwotne ustalenia ze sprzedawcą.

Nie należy również korzystać z nowej pożyczki, aby spłacić poprzednią pożyczkę. Jest to bardzo łatwy sposób na wpadnięcie w pętlę zadłużeniową. Mała pożyczka może spowodować duże kłopoty. Najlepiej jest zatem skontaktować się z wierzycielem, powiadomić o kłopotach i renegocjować warunki umowy.

Na co warto zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy o pożyczkę?

Zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii, które pomogą uniknąć kłopotów:

  • Jeżeli widzisz w umowie zapis małym drukiem zrezygnuj z pożyczki w tej firmie pożyczkowej.
  • Język umowy powinien być czytelny i nieskomplikowany. W przypadku, kiedy umowa zawiera kilkanaście stron, najlepiej jest poszukanie innej firmy pożyczkowej. Umowy o pożyczkę z reguły nie przekraczają kilku stron, łącznie z tabelą opłat i wymaganiami stawianymi przez umowę o kredycie konsumenckim.
  • Pierwsza pożyczka za darmo – należy na to zwracać uwagę, bowiem jest to mocny chwyt reklamowy. W wielu przypadkach jest to faktycznie darmowa pożyczka, ale działająca na zasadzie wabika, który ma skłonić do skorzystania z kolejnej pożyczki na normalnych warunkach.

Nie wybieraj pierwszej lepszej firmy pożyczkowej, bo zobaczyłeś atrakcyjną reklamę. Porównaj oferty kilku firm pożyczkowych (możesz skorzystać z wyszukiwarek internetowych) i sprawdź jakie są koszty całkowite pożyczki. Dopiero wówczas, kiedy będziesz miał już przeanalizowane kilka ofert pożyczkowych, możesz wybrać tę najbardziej korzystną.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal pożyczkowy firmypozyczkoweprzezinternet.pl. Pożyczki pozabankowe przez Internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *