Niezależnie od tego czy szukasz fotela do zastosowań okazjonalnych, czy też potrzebujesz maksymalnie wygodnego fotela do pracy przy biurku, zakres oferowanej przez fotel regulacji będzie miał bezpośredni wpływ na późniejszą wygodę jego użytkowania.
Zasadniczo przyjmuje się, że im większy zakres możliwej regulacji ustawień fotela, tym lepiej dla jego przyszłego użytkownika. W praktyce najczęściej spotyka się fotele obrotowe z regulacją położenia wysokości siedziska i ewentualnie z regulacją nachylenia oparcia. Jest to niezbędne minimum, które pozwoli ustawić fotel w takiej pozycji, która zapewni nam wysoki komfort podczas pracy przy biurku. Oczywiście na rynku znaleźć można również fotele z możliwością regulacji wysokości oparcia, z regulowanymi podłokietnikami i zagłówkami, a niekiedy również z regulacją szerokości samego siedziska. W sprzedaży trafić można również na fotele obrotowe pozbawione możliwości jakiekolwiek regulacji. Tego typu konstrukcje mają przede wszystkim charakter dekoracyjny i wypoczynkowy. Często wyróżnia je oryginalny design i specyficzne materiały, z jakich je wykonano. Takie fotele spotkać można w hotelach, pensjonatach, niektórych urzędach czy obiektach szkoleniowo-konferencyjnych.
Regulacja wysokości siedziska.
Mechanizm regulacji wysokości siedziska w fotelach obrotowych to niezbędne minimum, które pozwala dostosować wysokość fotela względem wzrostu osoby, która z niego korzysta lub względem wysokości blatu roboczego, przy którym takie fotel jest ustawiony. Dzięki możliwości swobodnej regulacji ustawienia wysokości fotela (jego siedziska), nogi siedzącej na nim osoby nie będą wisiały w powietrzu lub układały się pod niewygodnym dla takiej osoby kątem. By znaleźć optymalne ustawienie wysokości fotela wystarczy na nim usiąść. Jeśli stopy dotykają podłogi i znajdują się pod kątem prostym względem podudzi, znaleźliśmy ustawienie dostosowane do naszego wzrostu.
W większości foteli obrotowych za ustawienie wysokości fotela odpowiada specjalny mechanizm pneumatyczny. W niektórych modelach owy mechanizm wzbogacony jest o dodatkową funkcję pozwalającą zmienić kat ustawienia siedziska, a także o mechanizm bujania się fotela. Tego typu rozwiązania spotykane są w wielu modelach foteli przeznaczonych do zastosowań typowo domowych, rekreacyjnych.
Regulacją oparcia
Podstawowy zakres regulacji oparcia to możliwość zmiany kąta jego nachylenia. W niektórych modelach foteli spotyka się również mechanizm umożliwiający poniesienie i opuszczenie oparcia, co pozwala znaleźć optymalny punkt podparcia dla kręgosłupa. Rozwiązania tego typu stosowane są zwykle w bardziej zaawansowanych konstrukcjach przeznaczonych do użytku w biurach lub do innych specjalistycznych zastosowań. Niezbędne minimum to możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia.
Praktycznie wszystkie fotele obrotowe do zastosowań biurowych posiadają tę funkcję. Co prawda zakres regulacji jest zwykle ograniczony, sama regulacja pozwala jednak na szybkie dostosowanie fotela do potrzeb siedzącej na nim osoby. Ogólnie można powiedzieć, że im większe pochylenie oparcia do przodu, tym lepsze podparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Im większe odchylenie oparcia do tyłu, tym większa wygoda siedzenia – idealna pozycja na chwilę odpoczynku od pracy.