Za dużo oleju w silniku – jak spuścić jego nadmiar?

0 179

Olej, jak każdy inny rodzaj płynu w pojeździe odgrywa kwestię bardzo istotną. Jego obecność, ale także określona ilość przekłada się na funkcjonowanie jednostki napędowej. Raz na jakiś czas zaleca się jego wymianę. Dlaczego? W prawidłowo działającym pojeździe oleju ubywa raczej rzadko. Można samodzielnie śledzić, czy jego ilość jest prawidłowa. Wykorzystuje się w tym celu bagnet, który znajduje się w misce olejowej.

Aby poprawnie przeprowadzić tego rodzaju badanie, samochód musi znajdować się na płaskiej powierzchni. Jeśli wcześniej pojazd był użytkowany, należy także odczekać kilka minut. Wszystko po to, aby olej spłynął do misy olejowej. Dlatego najbardziej obiektywy pomiar otrzymuje się w momencie, gdy auto nie był użytkowane na przykład przez godzinę lub później.

Na bagnecie znajdują się dwa oznaczenia – minimum oraz maximum. Natomiast ilość oleju, która pozostaje na tym przyrządzie powinna znajdować się pomiędzy tymi dwiema wartościami. Przy pierwszym wyciągnięciu bagnetu należy go oczyścić, na przykład przy użyciu szmatki. Następnie raz jeszcze należy umieścić go w otworze, a następnie sprawdzić wynik.

Nadmiar oleju – czy może zaszkodzić silnikowi?

Często spotykanym problemem jest niewystarczająca ilość oleju. Wtedy można dolać tego płynu do misi olejowej. Należy robić to jednak z wyczuciem, ponieważ przelanie oleju w silniku nie jest pozytywnym zjawiskiem. Jednocześnie, gdy okazuje się, że oleju często ubywa, należy zawieść auto do mechanika. Może okazać się, iż olej trafia do komory spalania lub w którymś miejscu pojawił się wyciek. Problem może stanowić również źle dokręcony filtr oleju, co skutkuje powstaniem nieszczelności.

Jakie konsekwencje ma zbyt wysoki poziom oleju w samochodzie? Przede wszystkim sytuacja ta może doprowadzić do awarii poszczególnych podzespołów. Olej, jak wiele innych cieczy, ma tendencję to zwiększania swojej objętości pod wpływem temperatury. Dlatego jego nadmiar podczas pracy silnika może prowadzić do pojawienia się rozszczelnień.

Nadmiar oleju w silniku benzynowy i dieslu

Za dużo oleju w silniku, zarówno benzyniaku, jak również dieslu może doprowadzić do podobnej sytuacji. Temperatura w silniku zależna jest od ilości obrotów silnika. Wraz z ich wzrostem wzrasta także temperatura. To przekłada się na objętość oleju silnikowego. Nadmiar oleju sprawia, iż przy wysokiej temperaturze może dojść do rozszczelnienia. To przekłada się na poważne uszkodzenie jednostki napędowej.

W przypadku samochodów typu diesel, możliwe jest także wystąpienie zjawiska, które określa się jako rozbiegany silnik. Jest to niekontrolowany wzrost obrotów w trakcie jazdy. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, iż podczas prowadzenia samochodu jego obroty mogą nagle wzrosnąć, a to bezpośrednio przekłada się na aktualną prędkość.

Trzeba pamiętać, że w obu typach silników, olej pełni bardzo ważną funkcję. Stanowi ochronę dla tłoków i innych elementów mechanicznych. Ogrania przed ich nadmiernym zużyciem, jak również redukuje siłę tarcia, która powstaje pomiędzy częściami jednostki napędowej. Dlatego niedobór oleju może także doprowadzić do uszkodzenia elementów mechanicznych, które będą się przegrzewać w związku z brakiem płynu, którego zadaniem jest chłodzenie tłoków poprzez przejmowanie energii cieplnej.

Za dużo oleju w silniku – jakie daje objawy?

Czy zbyt wysoki poziom oleju można stwierdzić w jakiś inny sposób, niż tylko poprzez sprawdzenie jego poziomu za pomocą bagnetu? Tak naprawdę, jeśli ktoś zadziała odpowiednio szybko, trudno o jakiekolwiek objawy. Jeśli doszło już do przelania oleju, ktoś jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, samochód na początku może zdawać się funkcjonować normalnie. Dopiero z czasem zaczną pojawiać się problemy. Głównie z jednostką napędową. Wtedy jednak są one równoznaczne uszkodzeniu którego z elementów i niezbędna staje się ich wymiana lub regeneracja. Dlatego tak istotna jest regularna kontrola poziomu oleju w misce olejowej.

Czy poziom oleju może wzrosnąć samoistnie?

Okazuje się, że czasem pomimo tego, iż ktoś nie dolewał tego płynu , jest zbyt dużo oleju w silniku. Najczęściej oznacza to, iż do oleju trafia inny płyn, jak chłodniczy lub paliwo. Takie mieszanie się substancji jest szkodliwe dla auta i wymaga szybkiej diagnozy w renomowanym warsztacie samochodowym.

Jak spuścić nadmiar oleju z silnika?

W teorii cała czynność jest bardzo prosta. By pozbyć się nadmiaru oleju z silnika, wystarczy odkręcić korek spustowy, który znajduje się w misce olejowej. W praktyce może być to jednak nieco trudniejsze do wykonania. Przede wszystkim olej należy spuścić do specjalnego pojemnika. Nie wolno po prostu wylać go na ziemię. Aby mieć wygodny dostęp do korka spustowego, najlepiej jest skorzystać z kanału, który znajduje się w praktycznie każdym warsztacie samochodowym. Zużyty olej musi być także poddany utylizacji w odpowiedni sposób. Dlatego wymiany oleju najlepiej dokonać w jednostce, która oferuje tego rodzaju usługi. Pozwala to zaoszczędzić wielu problemów.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany