Sprzęgło to jeden z elementów pojazdu, który ulega z zużyciu. Okazuje się, że jego wymiana jest zadaniem dość złożonym. Dlatego wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Wymiana sprzęgła powinna być przeprowadzona w renomowanym warsztacie samochodowym.
Każdy, kto użytkuje samochód lub innego typu pojazdy zdaje sobie sprawę, iż zmiana biegów, czy ruszanie pojazdem odbywają się właśnie dzięki sprzęgłu. Jego sprawność przekłada się na możliwość bezproblemowego użytkowania pojazdu.
W sytuacji, gdy samochód wyposażony jest w manualną skrzynię biegów jest ono użytkowane znacznie częściej. Wszelkie problemy przekładają się także na trudność operowania skrzynią biegów. Mogą wystąpić trudności z operowaniu drążkiem biegów oraz charakterystyczny dźwięk w momencie, kiedy bieg nie został w odpowiedni sposób zapięty. Efektem tego mogą być także problemy z samą skrzynią biegów. A to w dość dużym stopniu przekłada się na większe koszty naprawy auta.
Co ile potrzebna jest wymiana sprzęgła?
Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest dość ciężka. Jak w przypadku innych części, które w wyniku eksploatacji ulegają zużyciu, tak również sprzęgła dużo zależy od czynników.
Istotne są materiały, z jakiego wykonane zostało sprzęgło, czyli jego jakość. Nie bez znaczenia są także umiejętności kierowcy. Zwłaszcza w przypadku młodych kierowców mówi się o paleniu sprzęgła – to sytuacja, w której temperatura tego elementu wzrasta w gwałtownym tempie. To przekłada się na topnienie warstwy ciernej lub jej dosłowne spalanie. Efektem tego jest szybsze zużycie elementu.
Chociaż w przypadku sprzęgła mówi się o tym, iż najlepiej jest poddać je wymianie po około 100-200 tys przejechanych kilometrów, dużo zależy także od intensywności użytkowania samochodu oraz stylu jazdy. Bez wątpienia sytuacją, w której wymiana staje się niezbędna są objawy, które mogą świadczyć u zużyciu sprzęgła. W jaki sposób można je rozpoznać?
Oznaki zużycia sprzęgła – jak je rozpoznać
Skoro nie można stwierdzić, co ile wymiana sprzęgła jest faktycznie potrzebna, warto po prostu zwracać uwagę, które mogą być pierwszym oznakami jego zużycia. Jakie z nich są najczęściej spotykane?
Pierwszym, bardzo charakterystycznym objawem tego, że ta część może być faktycznie zużyte, jest zjawisko, w którym „sprzęgło wysoko bierze”. Co to oznacza? Aby ruszyć z miejsca bez dodawania gazu, trzeba praktycznie zdjąć nogę z pedału sprzęgła. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest prawie całkowite zużycie materiału ściernego.
Drugim zjawiskiem jest tzw. „ślizganie się sprzęgła”. W tym przypadku obrotowy silnika wzrastają pomimo braku wciśnięcia pedału gazu.
Podobnie jak podczas „palenia sprzęgła” w kabinie pojawia się dość charakterystyczny zapach, tak również w momencie, gdy element ten jest zużyty, daje się wyczuć podobny aromat.
Także dość charakterystycznym i jednoznacznym objawem może być szarpanie samochodem podczas ruszania. Również brak możliwości wrzucenia pierwszego biegu lub w ogóle ich zmiany.
Jeśli sprzęgło uległo zużyciu, może również zdarzyć się, że drążek zmiany biegów w odczuwalny sposób będzie wibrować.
Ile kosztuje wymiana sprzęgła?
Tutaj sporo zależy od samej marki auta, jak też rocznika. W przypadku tego elementu koszt wymiany sprzęgła wiąże się zarówno z robocizną, jak również potrzebą zakupu nowego elementu. Sam koszt wymiany może zależeć od tego, jak wiele elementów trzeba po drodze zdemontować, by w wygodny sposób dostać się do sprzęgła i je wymienić.
W przypadku podstawowych modeli aut całość zamyka się najczęściej w okolicach 500 złotych. Wymiana tego elementu w nowszych modelach aut może jednak sięgnąć nawet 1500 złotych. Zdecydowanie najwyższą cenę spotyka się w przypadku aut sportowych. Tutaj należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 4000 tysięcy złotych.
Jak wydłużyć „życie” sprzęgła?
Oczywiście, najlepiej unikać sytuacji, czy sposobów jazdy, które w realny sposób przekładają się na szybsze zużycie tego elementu. Należą do nich przede wszystkim jazda na tzw. pół sprzęgle w korkach i w ogóle podczas wolnej jazdy. Także zbyt szybkie zrzucanie stopy z tego pedału sprawia, iż może uleć szybszemu zużyciu.
Podczas ruszania samochodem warto nie robić tego na zbyt wysokich obrotach. Warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób traktuje się sprzęgło i ewentualnie korygować poszczególne elementy w trakcie jazdy. Może nie zawsze wymiana sprzęgła to koszt wysoki, ale też nie ma powodów, by nadwyrężać ten pedał w momencie, gdy samochód użytkowany jest do standardowej eksploatacji, czyli jako środek komunikacji.