Poszczególne elementy pojazdu ulegają eksploatacji, czyli zużyciu. Dotyczy to tak samo klocków hamulcowych, jak również sprzęgła. Oczywiście, bardzo dużo zależy od sposobu użytkowania samochodu, jak również umiejętności kierowcy. W szczególności w przypadku osób, które są stosunkowo świeżymi użytkownikami auta, często mówi się o tzw. spalonym sprzęgle, czy jeździe na półsprzęgle, czyli lekko wciśniętym pedale. To wszystko wpływa na jego zużycie.
Istotnym aspektem jest także teren, po jakim porusza się kierowca. Jeśli samochód służy do jazdy miejskiej, istnieje spore ryzyko, iż wymiana sprzęgła będzie potrzebna szybciej, niż w pojeździe, który kursuje na długich trasach. Wszystko dlatego, że poruszanie się po aglomeracji miejskiej związane jest z częstymi postojami, czy to na światłach, czy w korku, jak też częstszą zmianą biegów, co przekłada się na wyższy poziom eksploatacji sprzęgła.
Oczywiście, mowa tutaj głównie o pojazdach z mechaniczną skrzynią biegów. O wiele rzadziej do zużycia dochodzi w przypadku automatycznej skrzyni biegów, chociaż nie oznacza to, że w tego typu modelach sprzęgło jest niezawodne.
Objawy uszkodzone sprzęgła – jakie są?
Istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o problemach ze sprzęgłem. Warto wziąć je pod uwagę, ponieważ sposób i jakość, w jaki działa sprzęgło wpływa na funkcjonowanie skrzyni biegów. Problemy ze zmianą biegów natomiast mogą prowadzić do jej uszkodzenia, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty, związane z naprawą pojazdu.
Wśród często spotykanych sygnałów, które mogą świadczyć, iż niezbędna jest naprawa sprzęgła, wymienia się jest zjawisko ślizgania się. To sytuacja w której kierowca wciska pedał gazu, co wpływa na wzrost obrotów silnika, jednak nie przekłada się na wzrost prędkości.
Drugą sytuacją jest ruszanie z postoju. Trudności w przypadku tej czynności mogą mieć podłoże w nieumiejętnym operowaniu pedałem sprzęgła i gazu, jednak to sytuacja, z którą najczęściej zmagają się młodzi kierowcy.
W przypadku osób, które posiadają już doświadczenie, jednak mają problemy z tym, aby ruszyć miejsca, tym bardziej, jeśli znajdują się na wzniesieniu, może być to sygnałem, iż sprzęgło jest mocno zużyte. Najczęściej w kabinie pojazdu czuć wtedy charakterystyczny zapach spalenizny. Mogą także pojawiać się dość nieprzyjemne dźwięki, które dochodzą z okolic skrzyni biegów.
Również w sytuacji, gdy samochód ma trudności z przyśpieszeniem lub obroty silnika skaczą, jedną z możliwości takiego stanu rzeczy jest właśnie zużyte sprzęgło. Dodatkowo trudności, czy opór podczas wciskania tego pedału to dość wyraźne znaki, iż najlepszą opcją jest wizyta w warsztacie samochodowym.
Ile kosztuje naprawa sprzęgła? Cena u mechanik
Ciężko mówić tutaj o tym, jaki jest koszt wymiany sprzęgła. Przede wszystkim na całkowitą cenę składa się kilka czynników, dlatego można mówić jedynie o widełkach. Należy brać pod uwagę zarówno koszt zakupu nowego elementu, jak również robociznę. Trzeba także pamiętać, że wymiana sprzęgła nie należy do najprostszych czynności i może wymagać sporo pracy w zależności od modelu oraz jego rocznika.
Dlatego ceny mogą wahać się od około 500 złotych do 1500 w przypadku modeli, które przeznaczone są do standardowej jazdy. Wymiana sprzęgła jest niezbędna także w pojazdach wyczynowych, w który poszczególne elementy ulegają znacznie wyższej eksploatacji. W tym przypadku całkowity koszt może wynieść nawet 4000 złotych.
Najniższa cena wymiany sprzęgła – czego się spodziewać?
Niska cena wymiany sprzęgła nie oznacza tego, że cały proces zostanie przeprowadzony w pobieżny sposób. Tak naprawdę każdy warsztat ustala ceny indywidualnie. Niejednokrotnie są one zależne również od lokalizacji. W szczególności w dużych miastach ceny są wyższe, niż na jego obrzeżach.
Jednak czynnikiem determinującym cenę jest przede wszystkim nakład pracy, jaki mechanik musi włożyć w to, by dostać się do skrzyni biegów. Niejednokrotnie niezbędny staje się demontaż silnika.
Najwyższa cena wymiany sprzęgła – co może złożyć się na wysoką cenę?
W tym przypadku należy wziąć pod uwagę cenę samego sprzęgła. Im nowszy model pojazdu tym najczęściej wyższa cena poszczególnych elementów zastępczych. Drugim aspektem są kwestie związane z demontażem poszczególnych części. Mechanik, aby możliwa była wymiana sprzęgła, musi mieć dostęp do skrzyni biegów. Zależnie od modelu, niezbędne jest przeprowadzenie różnego rodzaju czynności, takich jak demontaż ramy pomocniczej, czy silnika. Im większy nakład pracy, tym wyższa cena. Kwestią zasadniczą jest także to, czy sprzęgło faktycznie wymaga wymiany, czy możliwa jest jego regeneracja, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Wymiana sprzęgła – koszt robocizny
Koszt robocizny zależy jest od nakładu pracy, ale również dodatkowych czynności, jakie mechanik może wykonać. Sama wymiana sprzęgła to najczęściej wydatek w granicach około 500 złotych. W przypadku demontażu ramy pomocniczej należy doliczyć opłatę w wysokości 130 złotych. Dodatkowo, dość niskim kosztem można przeprowadzić odpowietrzenie układu sprzęgła, jak również wymianę oleju przekładniowego. Dodatkową opcją jest geometria zbieżności zawieszenia. Koszt takiej usługi to również około 130 złotych. Dlatego łącznie, koszt samej robocizny może wahać się w granicach 800 złotych.
Jak dbać o sprzęgło
-
Styl jazdy, a przede wszystkim zwracanie uwagi na to, w jaki sposób operuje się sprzęgłem, mogą wydłużyć jego żywotność. Jedną z przyczyn, która może wydawać się banalna, wpływa jednak na eksploatację sprzęgła, jest ruszanie samochodem w momencie, gdy hamulec ręczny jest zaciągnięty, całkowicie lub częściowo.
-
Także gwałtowne ruszanie z miejsca może przełożyć się na wystąpienie problemów ze sprzęgłem.
-
Oznacza to, że najlepiej startować na małych obrotach i stopniowo zwiększać ich ilość
-
Sprzęgło służy wyłącznie do zmiany biegów, jego używanie podczas jazdy, gdy nie operuje się skrzynią biegów prowadzi do jego „spalenia”
-
Wiele osób zapomina o tym, by mocno dociskać sprzęgło podczas zmiany biegów, jego częściowe wciśnięcie nie sprzyja kondycji sprzęgła i może prowadzić również do problemów ze skrzynią biegów
Dlatego przestrzegając kilka prostych i ogólnych zasad, można w odpowiedni sposób zadbać nie tylko o sprzęgło, ale również pozostałe elementy układu napędowego.