Wymiana paska rozrządu – co ile należy to robić i ile to kosztuje?

Bez wątpienia każdemu kierowcy zależy na tym, by jego samochód działał bez zarzutu jak najdłuższy czasu. W końcu na drogach spotkać można modele, które liczą sobie 15-20 lat i w dalszym ciągu są w doskonałej formie. Obecnie to również bardzo dobre samochody dla młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, a jednak nabyli już uprawnienia. W końcu praktyka czyni mistrza, a 40 godzin wystarczy do tego, by pomyślnie zdać egzamin praktyczny na prawko, jednak potrzeba jeszcze wiele, wiele godzin jazdy w różnych warunkach i miejscach, by poczuć się naprawdę pewnie, ale nie brawurowo za kółkiem.

Obok płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, czy płyn chłodniczy, również poszczególne elementy samochodu ulegają zużyciu. Wynika to z działania sił mechanicznych, czy termicznych i proces ten jest nieunikniony i naturalny. Dotyczy to chociażby sprzęgła, klocków hamulcowych, czy paska rozrządu. Czym właściwie jest ten element i jaka funkcję pełni?

Pasek rozrządu – jaką pełni funkcję?

Warto w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest rozrząd, czy układ rozrządu. Jak wiadomo, by w komorze dochodziło do spalania się paliwa, niezbędne jest także, aby do komory trafiało powietrze. Jednocześnie należy z niej usuwać efekt uboczny tego procesu, czyli różnego rodzaju zanieczyszczenia, czy spaliny. Jednym z układów, który bierze udział w tym procesie jest właśnie rozrząd. Co więcej, bardzo ważne jest, aby był doskonale zsynchronizowany z układem wtryskowym, który odpowiada za przekazanie konkretnej ilości paliwa do komory spalania.

Do jakości paska rozrządu należy przykładać wiele uwagi. Zerwany pasek oznacza nie tylko potrzebę jego wymiany, ale również wiąże się z kosztownymi naprawami silnika. Jego zadaniem jest przekazanie napędu z koła zębatego, które nazywa się właśnie napędowym, na koło wału korbowego. Innymi słowy: pasek rozrządu determinuje częstotliwość, z jaką otwierają się komory spalania.

Również często spotyka się sytuacje, w której pasek rozrządu napędza innego typu elementy, najczęściej związane z płynem chłodniczym, który pozwala regulować temperaturę silnika.

Co ile należy wymieniać pasek rozrządu?

To bardzo ważne pytanie. Pasek rozrządu należy wymienić zanim ulegnie on całkowitemu zużyciu, uszkodzeniu lub co gorsza – zerwaniu. Wszystko dlatego, że im nowszy silnik, tym bardziej kolizyjny jego charakter. Co to oznacza? W momencie zerwania się pasku rozrządu dochodzi do zderzenia tłoków z zaworami i dość mocnego uszkodzenia silnika. A wtedy naprawa staje się kosztowna.

To, kiedy należy wymienić pasek rozrządu jest zależne od kilku czynników:

  • rodzaju paska, który obecnie jest zamontowany w samochodzie
  • modelu i rocznika samochodu
  • stylu jazdy
  • rocznego przebiegu
  • czasu, jaki upłynął od ostatniej wymiany

W przypadku nowych samochodów producenci zalecają pierwszą wymianę po pokonaniu około 200 tys kilometrów. Najczęściej mowa tutaj o przedziale 180-200 tys. Są to jednak zalecenia, w praktyce okazuje się, że pasek lepiej wymienić wcześniej. Nie jest to koszt bardzo wysoki, a pozwala uniknąć sytuacji problematycznych. W szczególności, gdy samochód poddawany jest intensywnej eksploatacji, aj ego roczny przebieg jest wysoki i przekracza kilkadziesiąt tysięcy kilometrów z uwagi na długie, regularne trasy, które pojazd pokonuje, warto trzymać rękę na pulsie. W końcu intensywna jazda to ryzyko szybszego zużycia poszczególnych elementów, jak również płynów eksploatacyjnych.

Również w przypadku starszych modeli warto wziąć pod uwagę, że zalecenia producenta, co do konkretnego auta mogą być już nieaktualne. Oczywiście, gdy pojazd był nowy z pewnością były sensowne i adekwatne do faktycznego zużycia, jednak z biegiem lat trzeba wziąć poprawkę o jakieś 20-30%, niż pierwotny, przewidywany czas eksploatacji paska rozrządu.

W przypadku, gdy samochód jest eksploatowany okazjonalnie, ma niewielki przebieg, istotne kryterium odgrywa tutaj czas. Oznacza to, że pasek trzeba wymienić bezwzględnie po upływie 5 lat.

Również w przypadku zakupu samochodu używanego, gdy brak pewności, co do tego, że pasek był wymieniony w ostatnim czasie, lepiej udać się do warsztatu samochodowego i skorzystać z takowej usługi.

Czy można samemu wymienić rozrząd w samochodzie?

Móc, można, jak najbardziej. Pytanie brzmi jednak, czy warto? Jeśli ktoś nie posiada doświadczenia w pracach z samochodem, lepiej skorzystać ze wsparcia z specjalisty. Jeśli ktoś jednak czuje się na siłach, może dokonać wymiany na własną rękę. Trzeba mieć na uwadze, że błędne przeprowadzenie tej czynności może przeistoczyć się w kosztowną naprawę silnika. Dlatego podstawowe pytanie brzmi: czy gra warta jest świeczki.

Ile trwa wymiana rozrządu?

Dla osoby, która posiada odpowiednie kwalifikacyjne i narzędzia, wymiana paska rozrządu jest czynnością stosunkowo prostą. Wymiana rozrządu najczęściej zajmuje 3 godziny. Może to jednak potrwać nieco dłużej w przypadku samochodów klasy premium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *