Wymiana oleju w silniku – co ile go wymieniać?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jednym z głównych zadań tej cieczy to ochrona elementów mechanicznych, które biorą udział w pracy silnika. Dotyczy to przede wszystkim tłoków, które narażone są zarówno na uszkodzenia termiczne, jak również mechaniczne. Olej silnikowy pozwala zmniejszać tarcie pomiędzy tymi elementami, ale również zapewnia odpowiednią temperaturę. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku. W jaki sposób można to zrobić?

Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Każdy pojazd wyposażony jest w specjalne czujniki, które informują o tym, że ilość oleju w silniku jest niewystarczająca. Jednak warto trzymać rękę na pulsie i samodzielnie kontrolować jego poziom. By mieć pewność, że pomiar został przeprowadzony w sposób rzetelny, najlepiej poziom oleju sprawdzać, gdy silnik jest zimny. Wszystko dlatego, że w trakcie pracy układ napędowy zasysa substancję. Należy również zwrócić uwagę, czy pojazd znajduje się na płaskim podłożu.

Natomiast sam pomiar poziomu oleju wykonuje się przy pomocy specjalnego miernika, który nazywa się również bagnetem. Znajduje się w okolicy symbolu, którym w samochodach oznacza się olej silnikowy. Aby pomiar był obiektywny, najpierw bagnet trzeba wyjść i wyczyścić szmatką lub ręcznikiem papierowym, a następnie ponownie włożyć, odczekać kilka sekund po czym wyjąć i sprawdzić, jaki jest poziom oleju. Oczywiście prawidłowy powinien znajdować się pomiędzy oznaczeniami MIN oraz MAX.

To dobry moment do tego, by rzucić okiem na kolor tej cieczy. Im bardziej zużyta tym ciemniejszy, czy wręcz czarny kolor przybiera, po czym należy wnioskować również, iż jej wymiana staje się niezbędna.

Kiedy wymieniać olej silnikowy

Jak w przypadku wszystkich płynów eksploatacyjnych, tak również w przypadku oleju zaleca się regularne wykonywanie tego rodzaju czynności. Sporo jednak zależy od tego, w jak bardzo intensywny sposób ktoś użytkuje samochód. Czynności tego typu najlepiej przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Jeśli jednak pojazd eksploatuje się na dłuższych trasach w sposób regularny, wtedy najlepiej dokonać wymiany oleju po około 15-20 tys kilometrów.

Przy okazji samej wymiany oleju należy także pamiętać o filtrach oleju. Warto zakupić nowe elementy tego typu, by zapewnić samochodowi jak najlepszą ochronę, ale również mieć pewność, że sama ciecz jest w odpowiedni sposób oczyszczana z różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Dlaczego trzeba wymieniać olej w silniku?

Powodów jest kilka. Jednak sama odpowiedź jest dość prosta – olej po prostu zużywa się w wyniku wysokich temperatur, które mają miejsce w trakcie pracy silnika oraz zanieczyszczeń, które gromadzą się w wyniku spalania paliwa. Dlatego z czasem olej nie spełnia swojej funkcji w stopniu, który pozwala na pełne zabezpieczenie poszczególnych elementów przed przegrzaniem, czy urazami mechanicznymi, które mogą być spowodowane chociażby tarciem.

Co więcej nowy olej pozwala usunąć zanieczyszczenia, które niejednokrotnie stanowią efekt spalania z silnika, co przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie.

Jak często wymieniać olej silnikowy

Częstotliwość zależna jest w dużej mierze od tego, jak korzysta się z danego pojazdu oraz w jakich warunkach. Istotna jest także kwestia związana z paliwem. W przypadku aut, które napędzane są gazem, warto wymieniać olej co około 10 tys kilometrów. Jeśli samochód wykorzystuje się głównie do jazdy po mieście, można spokojnie wymiany dokonywać co 20 tys przejechanych kilometrów. No chyba, że ktoś robi znacznie mniej w ciągu roku, wtedy dla pewności, warto udać się do serwisu i warsztatu i wykonać wymianę oleju. W skali roku koszt takiej usługi nie jest wcale wysoki, a jednocześnie zapewnia odpowiednią ochronę jednostce napędowej. Trzeba pamiętać, że jej uszkodzenie często pociąga za sobą dość kosztowne naprawy.

Czy można samodzielnie wymienić olej?

Wiele kierowców zastanawia się, czy czynności tego rodzaju można wykonywać samodzielnie. W gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak trzeba mieć do tego określone narzędzia. Warto pamiętać również, że wszelkie płyny eksploatacyjne z samochodu, takie właśnie jak olej, muszą być w odpowiedni sposób utylizowane. Oznacza to, że pod żadnym pozorem starego oleju nie można ot, tak po prostu wylać.

Miska olejowa, w której znajduje się olej jest stosunkowo prosta w demontażu, nie oznacza to jednak, że dostęp do niej jest wygodny. Niejednokrotnie pracę ułatwia tunel, który znajduje się w warsztatach samochodowych. Trzeba również przygotować sobie jakiś pojemnik, jak na przykład miskę, do której stary olej będzie spływać. Jeśli wykonuje się wymianę oleju samodzielnie, warto także wiedzieć, w jaki sposób wymienić filtr. Dobrze także posiadać klucze, które ułatwiają cały proces.

W wielu przypadkach, w szczególności kierowcy, którzy mieszkają w bloku, decydują się jednak na wizytę w serwisie lub renomowanym warsztacie. Wszystko dlatego, że można to załatwić w stosunkowo krótkim czasie przy fachowej obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *